confessions

abSolute

Moderatör  · 26 Temmuz 2016 Salı

  1. toplam giri 904
  2. takipçi 24
  3. puan 22036

adana'da 4 yaşındaki çocuğa tecavüz

scabies
Şimdi buralara nasıl düştüğümüzü ne halde olduğumuzu ve nasıl kurtulacağımızı tartışmayacağım. Şu halimize bakıp birazcık ders çıkarın birazcık utanın diye atıyorum bunu buraya. Bu yapılan şeyin hiçbir özrü yoktur benim için. Tecavüzün ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmama bile gerek olmazken , bu eylemi küçücük bir çocuk üzerinden gerçekleştirmek nedir ? Ulan hayvan herif , daha küçücük cocuk ne hiçbir şey bilmez ne diye senin o pis emellerine alet olmak zorunda ?
Duyduğuma göre 66 yıl hapis cezası almış. Değil 66 , 666 alsa bile gönüllere su serpmez. içeride bu gibi pislikleri pek barındırmazlar zaten şişlerler.

https://www.sabah.com.tr/yasam/2018/02/20/adanada-45-yasindaki-cocuga-tecavuz-eden-cani-sapikla-ilgili-son-dakika-gelisme

feminizm

ofelia
Hep söyledim söylemeye de devam edeceğim. Feminizm kadın erkek eşitliğidir. Yeri geldiğinde kadın haklarını savunur, yeri geldiğinde erkek haklarını. Ülkemizde feminizm yanlış lanse ediliyor. Kadın erkek eşitliğini savunanlar boş yere ben feminist değilim falan demesin. Bal gibi de feministsiniz. Her düşüncenin yobazı ve cahili olduğu gibi bu düşünce yapısının da var. O yüzden feministler böyledir diye boş yapmayın.

novak cokoviç

sophos
(sırpça: Novak Đoković, Новак Ђоковић)
1987 doğumlu sırp tenisçi. şu anda atp (Association of Tennis Professionals) sıralamasında dünyada 14.dür.
2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016 Avustralya Açık, 2011, 2015 Amerika Açık, ve 2011, 2014, 2015 Wimbledon 2016 Fransa Açık tenis turnuvalarında şampiyonluğa ulaşmıştır. Grand Slam kazanan ilk Sırp tenisçidir. 2008 Indian Wells şampiyonu. 2007 yılında roger Federer'i yenebilen birkaç tenisçiden biridir.

ievan polkka

sophos
fin halk şarkısı.
sözlerini 1930'lu yıllarda geleneksel polka melodisinden yola çıkarak Eino Kettunen yazmış. loituma bu şarkının ustası.
söylemesi çok zor ama yine de seviyorum.

türkiye cumhuriyeti arması

altayhan
Atatürk, devlet arması tasarlanmasını emretmiş, bunun üstüne pek çok tasarım konmuş önüne. Çoğunda bozkurt simgeleri, camiler, avrupai armalar var tabi. Atatürk bunları beğenmemiş ve kendi fikrini söylüyor: bir insan kafası, onun kafasından çıkan ışık demeti. Bu ışık demeti aklın, bilginin, bilimin ışığı olmalıdır. Onun kafasındaki arma hala yapılmış değil.

Bu anı ve daha pek çok bilgi afet inan'ın hatıralarında var. En son iş bankası yayınlarından çıktı kalın bir kitap olarak.

olimpiyatlar

sophos
her dört yılda bir kere yapılan, dünyanın en önemli spor karşılaşmaları.

Günümüzde yapılan Modern Olimpiyat Oyunları'nın kökeni Antik Yunanistan'da yapılan şenliklere dayanır. İlk olimpiyatlar, antik Yunanistan'da Tanrı Zeus adına yapılan şenliklerdi. M.Ö. 776 yılında Yunanistan'ın Olimpia bölgesinde, Isparta Kralı Likorgos'un da önerisiyle yapılan şenlikler, tarihteki ilk olimpiyat oyunlarını temsil eder. Önceleri 32 metre genişliğinde, 192 metre uzunluğunda bir pistte sadece 1 gün süren koşullardan oluşan oyunlara sonraları değişik mesafelerde yarışlar, disk ve cirit atma, uzun atlama, boks, güreş, atlı araba yarışları gibi branşlar eklenerek şenliklerin süresi de 5 güne çıkarıldı. İlk başlarda ölülerin ruhlarının 8 yılda bir dirileceği inancıyla 8 yılda bir düzenlenen oyunlar, daha sonra 4 yılda bir yapılmaya başlandı.

Sadece Yunanlı erkeklerin katılabildikleri yarışlar, çıplak olarak yapılır ve kadınlar tarafından seyredilemezdi. Oyunlara katılan yarışmacılar, 10 ay önceden çalışmalara başlar, şenliklerden 1 ay önce de Elius'a gelerek rakipleriyle birlikte sıkı bir çalışma içine girerlerdi. Oyunlarda yarışmacılara ödül olarak zeytin dalından yapılmış çelenkler takılırdı.

M.Ö 146'da Yunanistan'ın Romalılar tarafından işgal edilmesi üzerine oyunlar Atina'ya alındı. M.S 392 yılında Bizans İmparatoru 2. Theodosius, Olimpiyat Oyunları'nın yapıldığı stadyum ve tapınakları yıkarak olimpiyat geleneğine son verdi. Ayrıca M.S. 522 ve 551 yıllarında yaşanan iki deprem ve sel felaketi de bu tesislerde büyük hasar meydana getirerek Eski Olimpiyat Oyunları'nın izlerini büyük ölçüde ortadan kaldırdı.

Modern Olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertin'dir. İlk Modern Olimpiyatlar ise 1896 yılında Atina'da düzenlendi ve ardından her 4 yılda bir yapılmaya başladı.

kaynak: http://sgm.gsb.gov.tr


olimpiyat bayrağı

Alt-üst soy bilgisi sorgulama

sophos
Benim için gereksiz merak, Fazla işe yaramayan şey.
Babamın babasının annesine (dedemin annesine) kadar gösteriyor. Bunu zaten dedem biliyor, bize söylemişti.
Dedemin dedesi bulgaristan göçmeni onun hakkında bir bilgi yok...
ölümü 1900lere kadar olanları gösteriyor iyi de onlar zaten Türkiye'de doğacak tabi ki, çünkü önceden göçmüşler.

edit: farkettiğim şey, babamın annesinin annesinin doğduğu yer olarak karatlar köyü yazıyordu, araştırdıktan sonra yanlış yazıldığını anladım, kara atlar köyü bulgaristan'da kırcaali'de bir köy, bulgarca adıyla: vrani kon.

sirenler efsanesi

altayhan
Yine foça'nın yerel efsanelerinden biridir. Siren kayalıkları denen yerde, antik çağlarda deniz kızları (sirenler) yaşarmış. Bu sirenler hem sesiyle hem görüntüsüyle denizcileri etkilermiş.

Kayaların üstüne sereserpe yatan sirenler, söyledikleri şarkılarla denizcileri baştan çıkarırmış. Hipnoz olmuş kaptanlar da gemileri kayalıklara sürer, gemiyle beraber parçalanıp denize gömülürlermiş.

Efsaneyi çoğu insan, kayalarda güneşlenen akdeniz foklarına bağlar. Bu hayvanlar çıkardıkları seslerle kayalardaki akustiğin de yardımıyla denizcileri geçmişte etkilemiş olmalı.

kara taş efsanesi

altayhan
Foça'nın yerel efsanelerinden biridir. Efsaneye göre foça'nın neresinde olduğu bilinmeyen bir kara taş vardır. Bilmeden bu taşa basan İnsanlar, foçalı olurlar ve oraya yerleşerek ömür boyu orada yaşarlar.

Güzel ilçeye her gelen, dolaşırken dua eder, kara taşa şans eseri basalım da burada kalalım diye.

kavimler göçü

sophos
Asya hunları'nın parçalanmasından sonra Aral Gölü çevresinde toplanan hun boyları, orta asya'daki çin baskısı ve kuraklık yüzünden 4. Yüzyıl'ın ortalarından itibaren batıya doğru göç etmişlerdir. Karadeniz'in kuzeyine hareket eden türklerin ostrogot, vizigot, gepit ve vandal kavimlerine baskı yapması, Roma'ya kadar uzanan geniş bir bölgede göç dalgalarına
Neden olmuştur. 375 yılında meydana gelen bu olaya kavimler göçü adı verilmiştir.

Sonuçları
- Germen kavimlerinin saldırıları sonucunda yıpranan Roma İmparatorluğu 395 yılında ikiye ayrılmış, batı roma imparatorluğu 476 yılında yıkılmıştır.
- Avrupa'nın etnik yapısı değişmiştir. Germen kavimlerinin Avrupa'nın değişik yerlerine yerleşerek yerli halkla kaynaşması sonucunda bugünkü ingiliz, fransız, ispanyol ve alman uluslarının temeli atılmıştır.
- Germen krallarının birbirleriyle savaşmaları sonucunda güçleri azalmış bu durum feodalite rejiminin doğmasına zemin hazırlamıştır.
- Avrupa'da kilise önem kazanmış hristiyanlık yayılmış ve skolastik düşünce egemen olmuştur.
- Kavimler göçü, ilk çağ'ın sonu ve orta çağ'ın başlangıcı kabul edilmiştir.
- Türkler, Avrupa hun devleti'ni kurmuşlardır.

twitter

twitter
Sözlük Size emanet adindan dolayi heycanla kaydoldugum ve burada bulunmaktan mutlu oldugum platformdan bugün itibariyla zaruri sebeplerden dolayi bir daha geri dönmemek üzere uzaklaşıyorum hepiniz kendinize dikkat edin hepinizi olmasada cogunuzu seviyorum.
2

laik sözlük

kemalisthatun
Çok şey atlattık, özellikle ben çok sorunlar yaşadım ve yaşattım ama sözlükten kopmadım. Hakaret yedim, iftiraya uğradım, haksızlığa uğradım ama gene de pes etmedim. Hayatım sözlükten ibaret değildi, şimdi de değil. Ama hayatımın, zamanımın çoğunluğunu bu sözlüğe adadım. Önemli bir yere koydum ve bir bağ kurdum. Az online olması, aktifliğin düşmesi gibi bir takım istisnalar birçok yazar gibi benim bu sözlüğe girmeme engel olmaz, olmayacak. Artık çekirdek bir aile olduk. Zamanla sözlüğün nitelik ve nicelik yönünden de düzeleceğine inancım var.

devletçilik

soldusunur
unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti osmanlı'dan kalan duyunu umumiye borçlarını öderken bu ilkeyi uygulamaya çalışmıştır. faydası görülmüş hem ülke kalkınmış hemde borçlar ödenmiştir.
fakat bu ilkenin yavaş yavaş sildirilmsiyle türkiye yeniden borçlanan bir ülke olmuştur. her geçen gün bu borçlar artmaktadır.
bu gidişatın sonunda herhalde 2. duyunu umumiye kurulur. ama 2. Mustafa Kemal çıkma olasılığı düşüktür.

bunlar ilginizi çekebilir