confessions

abSolute

Moderatör  · 26 Temmuz 2016 Salı

  1. toplam giri 904
  2. takipçi 24
  3. puan 22046

diktatör mustafa kemal atatürk

abSolute
Birisine, kurduğu ülkede, ileri nesillere o anlatıldığı için diktatör denmesi, türküm diyene faşist denmesi ile aynıdır aslında. Diktatörmüş... Saltanatı devam ettirse osmanlı hayranı, halifeliği devam ettirse ümmetçi, cumhuriyeti ilan ettiği için de diktatör deniyor. Mustafa Kemal'in işi de zor aslında.

cumhurbaşkanlığı sitesinden atatürk bölümünün kaldırılması

abSolute
daha önceden, cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinin baş köşesinde, üstüne tıklayarak biyografisi ve resimlerine ulaştığımız, Gazi mustafa kemal hazretlerinin resmi bulunuyordu. Fakat son bir kaç aydır o resim yerine mevcut cumhurbaşkanı, mustafa kemal biyografisi yerine de cumhurbaşkanı eşi emine erdoğan'ın biyografisi ve fotoğrafları koyuldu. Atatürk'ün biyografisine ise sitede en alta indiğimizde sol köşede ki küçük resimden ulaşabiliyoruz. Küçük bir değişim değildir bu. Yavaş yavaş resmi sitelerden kaldırma girişimidir.

her canlı ölümü tadacaktır

abSolute
'Turritopsis nutricula' isimli 4-5 milimetre çapındaki denizanası seks yaparak gençleşiyor. Dünyanın ölmeyen tek canlısı cinsel olgunluğa geldiğinde yani daha fazla üreyemediğinde genetik bir değişim geçiriyor ve tekrar ergenlik yaşlarına, yani denizanasına dönüşmeden önceki evreleri olan 'polip'e geri dönüyor. Bu şekilde son evreye geldiğinde tekrar ilk evreye dönüyor ve düzenli bir şekilde bu devam ediyor. Bu yüzden ''Her Canlı'' kısmı abartılı geliyor.

mareşal

abSolute
Tanzimat'tan sonra Osmanlı devletinde ve 1932'den bu yana Türkiye Cumhuriyetinde en yüksek askerlik aşaması, En yüksek askeri rütbedir.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Mareşal olan kişiler;

Mustafa Kemal Atatürk: Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra (19 Eylül 1921), Fevzi Paşa ve İsmet Paşa'nın yasa önerisiyle TBMM tarafından verilmiştir.
Fevzi Çakmak: TBMM'nin kararı ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Dumlupınar Zaferi'nin akabinde (31 Ağustos 1922) verilmiştir.

laik sözlük

abSolute
2016 yazından beri içinde barındığım sözlüktür. yalnızlığıma çare, bilgilerime ortak olan bu sitede, 800 entry paylaşmışım. İlk açtığım başlık dün gibi aklımda (bkz:sözlük android uygulaması) sonra iphone aldım tabi orası ayrı konu. Özet olarak iyi ki var dediğim sözlüktür. Böylesine sempatik, bilgili yazarlara sahip olmak her sözlüğün harcı değil.

tarih dersi

abSolute
Lise tarihinde Atatürk ve İnönü'nün her türlü ayrıntısına girip kötülenebildiği, Osmanlı ve Selçuklu hükümdarlarının hiç bir ayrıntıya inilmeden direk dünya'nın en zeki en iyi komutanları olarak anlatıldığı ders.

hannibal barca

abSolute
Hannibal Barca, MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartacalı politikacı ve general. Hannibal; tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir.
Roma'nın en büyük düşmanı olarak II. Pön Savaşı'ndaki başarılarıyla tanınmıştır. Filleri içeren ordusuyla İber Yarımadası, Pireneler ve Alpler'den kuzey İtalya'ya girmiş ve Romalıları birkaç önemli savaşta yenmiştir.

bambu

abSolute
buğdaygillerden, sıcak ülkelerde yetişen ve pek çok türü bulunan, boyu 25 metreye değin uzayabilen, tabak, tepsi, baston gibi ufak, mobilya, merdiven gibi büyük olmak üzere türlü eşya yapımında kullanılan bir tür kamış.
Ayrıca günde yaklaşık 90 cm ile dünyanın en hızlı uzayan bitkisidir.


hz.muhammed

abSolute
güvenilir ve aynı zamanda zeki ama Medine'den 30 Müslümanı toplayıp Mekke'deki 25 insana saldırdı. Biz buna kan davası diyoruz ama çoğu Müslüman Mekke'nin fatihi baş komutan Muhammed diyor.

ohal

abSolute
Evet arkadaşlar, sayın ülkemiz, sayın iktidarımız ohali (tam sayamadım) 20. ayına falan uzattı herhalde. KPSS 2016'da ki ''Ohal en fazla ne kadar uzatılabilir?'' sorusuna, 6 ay cevabını verenler kapmıştı + puanını. Yine dünyanın ilk kez, şaşkınlık içinde izlediği bir tabloyu gerçekleştiriyoruz. Nice 20'lere...

kazakistan'ın latin alfabesine geçmesi

abSolute
Dünyada ki 7 bağımsız türk devletinden birisi olan Kazakistan, 2017 yılı bitmeden latin alfabesine geçeceğini duyurdu.
Devlet Başkanı Nazarbayev daha önce yaptığı bir açıklamada, 2025 yılına kadar tüm kitapların ve resmi belgelerin Latin alfabesiyle yayınlanacağını duyurmuştu.
Biz giderek araplaşmaya ve eski türk devletlerine özendiğimiz sıralarda, diğer türk devletleri bize özenmeye çalışıyor.
(bkz:Latin alfabesi)

komünist konyalı

abSolute
başlıkta kendi tanımımı gördüm. inanması zor olsa da doğduğumdan beri konya'da yaşayan komunist bir bireyim. İnanın bana en tehlikeli şehir olarak gösterilen yüksekova yerine konya'da komunist olarak bir gün geçirmenizi öneririm. Eğitim hayatınız boyunca dışlanan, öğretmenler tarafından terörist lakabı ile anılan kişi benim.

kandırılmak

abSolute
maraş dondurmacılarından bahsetmiyorum veya pembe olanlarından. Dünyanın en kötü olayı be, en kaldırılmazı. Her şey elbet unutuluyor, Gelip geçiyor fakat kandırılınca zaman geçtikçe doğrularını öğreniyorsun ya, işte o koyuyor. benim bahsettiğim sigara içenlerin bir dal çıkardığı, içki içenlerin kapağı açtığı, ikisini de yapmayanların youtube'a girip ahmet kaya playisti başlattığı eylemler. Her aldığım kararda kafa attığım bu olaya, umarım bir daha rastlamam duasıyla uyuyup, yarın kafa atmaya devam edeceğim.
1

chelsea f.c.

abSolute
Batı Londra merkezli, mavi-beyaz renklere sahip, İngiliz futbol kulübü. 6 kez Premier Ligi, 7 FA kupası, 5 EFL kupası ve birer kez de şampiyonlar ligi, uefa kupası, süper kupa kazanmıştır. En büyüğü olmasa da bugün, Avrupa'nın en büyük takımlarından birisidir.

bunlar ilginizi çekebilir