yaşar kemal

zeybek
çukurova gerçeğidir. evimde bir kütüphanesini oluşturmaya çalıştığım dünya efsanesi yazar. asıl adı kemal sadık gökçeli/göğceli. babasının tek erkek evladı, şanına kurban kesilirken bir kazayla kör olan çocuk.

edebiyata olan yatkınlığını ilk defa annesi farkeder, babasını koruyan eşkıyanın öldürülmesine yaktığı ağıtla. sonra okul macerası başlar. çok kuvvetli bir şairdir. muhtelif işlerde çalışmıştır.

dünyada eşi benzeri olmayan betimlemeleriyle romanlarında silik de olsa kendi tipinden ve karakterinden renkler katarak , eşkıya temalı manzumlarında köroğlu minvalinde eşkıya hikayeleri ile insanlardaki vurguncu soyguncu imajını silip düzene yanlışa başkaldırıyı anlatmıştır. toprağı bol olsun.
anne boleyn
Yaşar Kemal'e büyük usta denmesi ve Zülfü Livaneli'nin bu yazar hakkında övgüyle söz etmesi üzerine eserleriyle tanışmak için sabırsızlandım.
Lakin gelin görün ki onun eserlerine başlanacak en yanlış kitabı tercih ettim. Kuşlar da Gitti kitabı kısacık bir kitap olduğundan dolayı hem Yaşar Kemal'in dline alışırım hem de bir başlangıç olur diye ilk onu okudum. Sıkıntıdan öleceğimi hissettim. Hiç de güzel bir “ilk buluşma” olmadı. Ya ben bu ustanın kalemine hazır değilim ya da dediğim gibi çok yanlış bir kitap tercih ettim. Bilmiyorum lakin uzun bir süre bu yazarı okuyacağımı sanmıyorum. Şu an elimde filler sultanı kitabı var. ne zaman okurum hiç bilmiyorum. Zira yaşar kemal'e karşı bir duvar örüldü kafamda. Umarım bunu aşabilirim.
6