william herschel

sophos
ingilizce: Sir William Herschel, Almanca: Friedrich Wilhelm Herschel
Almanya doğumlu, İngiliz gökbilimci (astronom) ve besteci:
Yaşamı boyunca yirmi dört senfoni ve çok sayıda konçerto besteleyen Herschel, dört yüzün üzerinde teleskop yaptı; bir gezegen, dört uydu ve kızılötesi ışınları keşfetti.
Herschel, önce kuyruklu yıldız sandığı Uranüs'u 1781'de keşfetti, Gezegene İngiltere kralı III. George'un adını verdi.
Ancak gezegen önceleri Herschel daha sonra Uranüs adıyla anıldı.
William Herschel, 1787'de Uranüs'ün iki uydusunu Titania ile Oberon'u buldu. 1789'da ise Satürn'ün uyduları Enceladus ile Mimas'ı gözlemledi.

Yıldız astronomisinin gerçek kurucusu olan Herschel, Güneş sistemi'nin evrende hareket ettiğini ilk açıklayan bilgin oldu. Güneşin Herkül yıldız kümesi içindeki güney noktasına doğru hareket ettiğini gösterdi. Bilgin en büyük başarısını kırk yıl boyunca gözlem yaptığı çift yıldızlar üzerinde gösterdi; çift yıldızların optik yanılsama olmadığını kanıtladı. Samanyolu Galaksisi'nin elips biçiminde olduğunu saptadı. Asteroid terimini astronomi bilimine kazandırdı. Herschel'in bilimsel çalışmalarına ve yıldız kataloğunun hazırlanmasında kız kardeşi Caroline yardımcı oldu.
William Herschel'in ölümünden sonra gökbilim çalışmalarını oğlu Sir John Herschel sürdürdü; bilgin, güney gök kürede iki bin beş yüz doksan beş çift yıldız keşfetti.

bunlar ilginizi çekebilir