voltaire

alisahelns
François Marie Arouet, Fransız yazar ve filozof. Fransız Devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur. Din ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra, insan hakları konusundaki düşünceleri ve felsefi yazıları ile ünlenmiştir.

“basın, toplumun belalarından biri ve dayanılmaz bir eşkıyalık haline geldi” ifadesini kullanmıştır.
harflervekibrit
"Söylediklerinize katılmıyorum fakat bunları ifade edebilme hakkınızı ölümüne savunurum." Dediği rivayet edilir. Candide romanının yazarıdır. Bu kitap, var olan dünyanın ihtimallerin en iyisi olduğunu ve var olan kötülüklerin de bu "en iyi"nin gerçekleşmesi için gerekli olduğunu savunan leibniz'in felsefesini karikatürize edip onunla dalga geçmek için yazılmış bir macera romanıdır. Herkesin en iyi olduğu işi yapmasının topluma huzur getireceğini savunur. Soyut felsefi konuları tartışacağımıza ona göre "bahçemizi ekmeliyiz". Kendisi bir deisttir. Özer Aydoğan bir ara kendisine takmış, pek çok karikatürünü çizmiştir. (Bilinmeyen bir sebepten fotoğrafı yükleyemedim. Merak eden voltaire karikatür yazsın, çıkıyor.)
jakoben
yarı tanrı mustafa kemal'in aydın despot yaratma ilhamı aldığı isimdir yada onlardan biridir.net diyemiyorum çünkü adamın beslenmediği devrimci fikir yok. muhtemeldir, cumhuriyet burjuvasının tohumu bu voltaire denen adam sayesinde atılmıştır. iyi ki atılmıştır. günümüzü geçersek, o şartlarda mükemmel bir harekettir.bugün aynısını erdoğan yapıyor,fakat çomar, ezik bir zenginler ordusu yaratıyor.cengiz sikiği, cebinde yirmi milyar ile gezen bir lavuk vardı programın birinde cebinizde kaç para var şuan sorusu üzerine çıkarmıştı cebinden,o işte adı aklıma gelmiyor. müsiad'ın tüsiad'ı ekarte ettirebilme piar çalışması işte.fakat erdoğan'ın taktiğinde şöyle bir tutarsızlık var, cumhuriyet erdemlere sahip bir burjuvaya emanet edilmiştir. siyasal islamcı or*spu evlatlarının hepsi ceplerini yapar,arkalarına bakmaz kaçar. hepsi fiyuuuvvv diye uçacak bu memleketten.kendi istekleriyle olmasa bile, karlarının topluma bir fayda sağlamadığının meşruluğu kitlelerce iyice anlaşılınca sike sike kaçacaklar. bunlardan halkımıza hayır gelmez.