vincent van gogh

Valar dohaeris
Hayatı boyunca kadınlar ile ilişki sorunları yaşamıştır.

19 yaşında(1873) ev sahibinin kızı Eugénie Loyer'den hoşlandı, fakat ona açıldığında kız başkası ile gizlice nişanlandığını söyleyerek Vincent'i reddetti.

28 yaşında(1881) kendisinden 7 yaş büyük olan dul kuzeni kee vos stricker'den hoşlanmaya başladı. Evlilik teklifi karşısında "hayır, asla, hiçbir zaman" cevabını alan vincent bunu saplantı haline getirdi. Kee kendisini görmek istemeyince defalarca kızın babası yani ile eniştesi ile konuşmaya çalışır. Eniştesinden aldığı cevap ise kızını maddi anlamda sıkıntı çekecek birisiyle evlendirmek istemediği olur.

29 yaşında(1882) kuzeni ile birlikte yaşarken sien lakaplı Claina Maria hoornik isimli hamile bir fahişe ile tanışır. Sien ve 5 yaşındaki Maria isimli kızı kendi evine alır. 1 yıl sonra(1883) Sien bir erkek çocuk doğurunca artan baskı ve dedikodular yüzünden kadını ve çocukları terk etmek zorunda kalır.

1884 sonbaharında komşusunun kızı ile ilişki yaşamaya başlar. İki tarafın aileside çiftin evlenmesine karşı çıkar. Vincent ilk intihar teşebbüsüne bu olaydan sonra kalkışır.

1885 baharında resimlerinde model olarak kullandığı kızlardan birini hamile bırakmakla suçlanınca katolik rahip kasaba halkının ona modellik yapmalarını yasaklar.

27 Temmuz 1890'da kendisini tabanca ile göğsünden vurdu. 2 gün sonra hastanede yaşamını yitirdi. Sien ise ondan 14 yıl sonra, 54 yaşında intihar eder.
2kilobiyik


Cafe de nuit. En sevdiğim ressamın en sevdiğim resmi. Amsterdam'da kendi adını taşıyan bir müze vardır. Müzeye girmeden önce van gogh ile simgeleşen ayçiçekleri... yaşarken çok sıkıntı çekmiş. Bir deha kolay geçmiyor dünyadan.
i am groot
Vincent, Avrupa sanat tarihinin en büyük ressamlarındandır. Resimlerinin değeri ölümünden hemen sonra,1980lerde The Poets Garden (Şairin Bahçesi) adlı tablosu New York'da 5.2 milyon dolara satıldığında anlaşıldı ve tüm zamanların En pahalı 3. resmi oldu.

bana göre ; sanatının çok uzaklara ulaşan,derin bir etkisi var. Vincent : "gözlerimle gördüğüm şeyin aynısını yapmaya çalışmaktansa,kendimi daha güçlü ifade etmek için renkleri daha keyfi kullanırım daha iyi." diye yazmıştır. Vincent'ın duygularını direkt olarak iletmek için uyguladığı bu olağanüstü renk kullanımı ekspresyonizmi etkilemiştir.

Ayrıca en sevdiği teması ayçicekleridir..çiçeklerle arasındaki bağ o kadar güçlüdür ki,1989 da satışa çıkarılan vase with fifteen sunflowers (onbeş ay çiçekli vazo) en yüksek fiyata satılmıştır..
kedi
abisi theo ve yengesi Johanna olmasa adını bile duyamayacağımız post-emprestyonist, avangard ressam. gauguin ( dünyada satılan en pahalı tablonun sahibi ) ile bir kavga sonucunda kulağını kestiği iddia edilir. ayrıca gauguin van gogh öldükten sonra " ay çiçekleri " tablosunu kendisinin yaptığını iddia edip onu çalmaya kalkışmıştır.
laiikice
akıl ve bilimi savunan laikliğin dindarlar tarafından cahil kesim diyerek itilmesi gibi ; toplumun en zekilerinden olan ressamı. tımarhaneye tıktırılan , ona yemek vermeyecek restorantların , onu iyileştirmeyecek doktorların mekanlarını süsleyendir.tuhaf değil mi?
hena
Gitti güzelim kulak ben faça çekmeye çekiniyorum afam kulağını kesiyor ben bubu ayakta alkışlarım. Hele ki tablolarinda renkleri hissetmesi, sesini duyması olayı gerçekten büyülemiştir. Ya kulagini kesmis inanabiliyor musunuz?
gravity0
Hırsından usturasıyla kendi kulağını kesip akıl hastahanesine yatırılan en ünlü ressamlardan birisidir. Kulağını kestiğinde yakin dostu Theo onu akıl hastahanesinden alıp tedaviye götürmüştür ve tedavi sırasında halüsinasyonlar görmeye başlamıştır. Bu Van gogh'un harika eserler çıkarmasında en büyük etmenlerden biridir. Kulağını kesmişken kendini resmetmesi ise ne kadar yetenekli olduğunun kanıtlarından biridir.
4

bunlar ilginizi çekebilir