üniversite ortamının bireye kazandırdıkları

anda
aileden uzak kalındığı için bireyin daha sorumlu bir insan olması , farklı kültürlerden , yörelerden insanlar tanınması , daha başıboş bir hayata sahip olmak ve tabii ki sigaradan 'o' harfi şeklinde duman çıkartılmasını öğrenmek
badicimumin
3 hafta devam edebildim sebebi ise insanların paranın köpeği olduğu ve en yakın arkadaşımdan yediğim kazıktı bunları kattı bana. hayatım şu an büyük bir boşluk içerisinde
4
doris eirene
İnsana kendi sınırlarını göstermesi. Kendini bulman için bağımsız olman gerekir üniversite ortamı da sana bunu verir. Aileden uzaklaşmak ve iş hayatı arasındaki o boşlukta kendini tanırsın. Lise bitse de kurtulsam dediğin ailenden başka kimsenin sana karşılıksız iyilik yapmayacağını görürsün.
radis
Eğer kazandiğiniz üniversite ayni zamanda ailenizle yasadiginiz sehir ise pek fazla bisey kazanacağinizi soylemek zor. Fakat farkli bir memlekette okuyorsanız iki türlü kazanımlarınız olur ;
1) Büyükşehirde okumak
ilk günlerde fakülteye ve şehire alışmaya çalışırsınız. Fakat her arkadaş gruplarıni samimi bulmazsiniz. Tiksinecek çok insan vardir. Dedikodu seviyesi doruklardadir. Bazen girdiginiz arkadas gruplarina birkac haftadan sonra sogumaya başlarsiniz. Deneme yanilma yöntemiyle doğru arkadaş grubunuzu seçersiniz. Şanslıysanız grupta küslükler ve ayriliklar olmaz.ama okulun bitmesine yakın sozlü tartismalarla gruptan birkac kisinin fireleri olacaktir. Tabi bu deneme yanilma yöntemiyle cok sayida kisilik ve kültürle karsilasirsiniz dolayisiyla kime nasil davranacaginizi tabiri caizze 'nabza göre şerbet' vermeyi kavrarsiniz.Yurtta veya ev de kalınsın genelde kadin arkadaslar kendi aralarin duştaki saç kıllarından şikayet edeceklerdir.

2) küçükşehirde okumak
Hemen hemen herkes ile iyi ilişkiler içerisinde olabilirsiniz.Bunu yaparken de ekstra bir çaba göstermeye gerek kalmayacaktir. Buyuksehirde okumaya nazaran daha mutlu olabilirsiniz. Derslerinizde ve transkriptinizde not ortalamaniz genelde yüksek olacaktir. Staj imkanlari düşüktür. Gidebileceginiz mekan sayisi az olur ama mekanlarda arkadaslarinizla geçirdiginiz zaman hayatiniz boyunca hatirlayacaginiz şey olur. Genelde oranin yerlileri yogunlukta olacagi icin farkli kulturler tanimaniz daha zor olacaktir

Ek: Para ve çikara dayali samimiyetsiz arkadaslik iliskilerini hicbir gruba dahil etmedim. Bana göre her iki sehir tarzinda da bu tür ilişkiler mevcuttur
Valar dohaeris
paranın ne kadar zor kazanıldığı ve önemi. Bozuk paraların dahi önemini keşfedersin. Tutarlı olmayı öğretirsin. Boşa harcama yapmamaya çalışırsın bir süre sonra.

Sorumluluk hissi. Maddi imkanın sınırlıdır. İnsanlar ve notlarının arasında bu sefer Ailen falan yoktur. Herkes Seni muhatap eder, tüm davranışların ve kararlarından artık sen sorumlusundur. Bu da bireye sorumluluk ve kendi başına karar verme yetisi kazandırır. (Verdiğin çoğu karardan, aldığın çoğu nottan ve yaptığın çoğu şeyden ailenin haberi dahi olmayacak)

daha fazla insan tanıma ve empati duyusunu geliştirme. Nerde, hangi Üniversitede olursan ol Senden çok farklı yetişmiş, çok farklı bir hayata, inançlara ve düşüncelere sahip insanlar ile tanışacaksın. Onlarla aynı sofrayı, odayı, sınıfı paylaşacak, o güne dek öğrenmediğin veya toplumun öğrenmeni istemedikleri şeyler öğreneceksin. işte o an bu dünyada Aslında ne kadar Küçük olduğunu, hiçte ailenin Çocukken sana Sürekli dediği gibi Özel biri olmadığını hissedeceksin.

Bazı insanlara çok fazla güvenilemeyeceğini öğreneceksin. Tedbirli olacaksın. Verdiğin borçları Geri ödemeyenler yüzünden eli herkese Açık biri isen zamanla sadece dostlarına maddi yardımda bulunacak birine dönüşeceksin.

Şimdilik sadece bunları yazmak istedim, iyi geceler.
jakoben
hiç bir şey. eğer kazanılabiliyorsa yurt dışıdır o kazancın adı. tükiye gibi adam kayırmanın doruklarda olduğu yerde ne kazancın olabilir ki? yaşadığımız hayat mı ki aq bir de kazanç diyeceğiz artısına? cemaate girerseniz kazanırsınız tabi orası ayrı.

alın mesela ;
https://twitter.com/eha_gundem/status/1117065753277214720

bu adam sana diyecek ki jartiyerinizi lütfen götünüze geri geçiriniz oraya bakamam çünkü allah götüme boşalır. bu durum benim başıma kadıköy'de bir devlet hastanesinde geldi aq...bar kavgasına karışmıştık arbede çıktı sonra go to hastane. orospu evladı doktor karıyı ben soyup masaya yatırdım bakmadı lan. bir şey yok toparlanabilirsiniz dedi. kız sırtım ağrıyor diyordu. sarhoş olduğum için diretemedim. sabah yatakta bir baktık kızın sırtı ful çizik yırtılmış.sadece anasını siktiğimin islamcı köpeklerinin işine gelir üniversite mezunu olmak. çünkü onları kollayacak onlara kariyer verecek ağabeyleriyle dolu memleket.
zehir
Asıl Amacı Eğitim Olan Üniversitenin Birey Üzerindeki Yan Etkilerini Şöyle Sıralayabiliriz.

Düzenli Seks Hayatı,
Düzenli Alkol Tüketimi,
Yalan Söyleme Yeteneği (Gümbür Gümbür Müzik Sesinde Alkollü Kafayla Babayı Ders Çalıştığına İnandıracak Seviyede),
Birsürü Ev Arkadaşı,
Burnuyla Balon Şişirmek Gibi Gereksiz Yeteneklere Sahip İnsanlarla Arkadaşlık,
Akşama Kadar Uyuyabilme Yeteneği,
Son Dakika Paniği İle Vize Final ve Bütlerde Bir Kaç Günde Topladığın Notlara Çalışıp Dersten Geçebilme Yeteneği,
Gece Yarasa Gibi Yaşayabilme Yeteneği,
Psikotrop Madde Maddelerin Kullanımı Konusunda Bilgi,
Mahalle Anne Baba Baskısından Kurtulmanın Verdiği Özgürlüğün Özgüveni
Çılgın Gibi Film İzleme İsteği