ücretsiz kıraathaneler

the spook
Akp'nin muhteşem, muazzam, zeka uçuklatan hatta bilim üstünlüğü kapsayan vaadidir. Bu yaşımıza kadar okumak yeter zaten bize dostlarım, artık arkadaşlarınızla oturup, okey, 101, batak hatta pişti bile atabileceğiniz ücretsiz mekanlar açılıyor. Oyum şimdiden belli sanırım.
franz
Bak inanın insanların neye aç olduğunu açık açık okuyan zihniyet ürünüdür bu.

Can sıkıntısı gidermek için kitap okumak veya hobi edinmek yerine etrafındaki insanlar ile kart oynayıp taş atan, çay edebiyatı yapıp çay dolu ince belli bardakların adeta kendine ait sosyal medya hesabı olan -ahan da internetin de o mekanlarda neden ücretsiz olacağının yansıması- coğrafyamın,siz bunu istemiyor musunuz zaten?" denilip, içerisinde büyüttüğü büyük arzunun alenen dile getirilip vaat olarak ortaya bırakılmış halidir.

Ciddiyim çok iyi politika bu.

Bunun başlangıcını da "kahveler milletin meclisi değil midir?" sözü ile attılar ortaya, orasını da unutmayalım sakın.

ofelia
"O kadar işsiz var orda burda aylak aylak dolaşmasınlar sonra sokaklar fazla kalabalık oluyor en azından bedava kek falan da olunca da gelip otururlar" diye düşünülen mükemmel proje. Halk böyle oldukça bedava kek fazla bile...
1
prometheus
Bu projenin başına amcamı geçirsinler. Çok ciddiyim lan valla bak. Yirmi yıldan uzun süre kıraathane işletti benim amcam.
Sabah ilk iş (bkz:güneş) ve (bkz:posta) gazetelerini koyuyorsun kahveye aldatan kadınlar yazı dizisi ve haydar dümen okuyan adam her sabah kahveye gelip on bardak çay gömçürüp gazete okuyor. Mikemmel proje.
zehir
Kafe Kültürünün Temeli Denilebilir. İlk Olarak Kahve İçmek İçin Gidilen Yerler Olmakla Beraber (O Dönem Kahvehane Denilirmiş, Kıraathane Değil) Siyasi Olaylar Sebebiyle Bazı Dönemler Kapatılmış Daha Sonra Akşamları Kitap, Dergi, Gazete Okunan ve Kahve İçilen Yerlere Dönüştürülmüş ve İsmi Kıraathane Olarak Anılmaya Başlamıştır (Osmanlı Devleti Döneminde). İstanbul'da İngiliz İşgali İle Beraber Bu Kültür Değişime Uğramış. Sadece Kahve İçilip Siyasi Kavgaların Çıktığı Yere Dönüşmüştür. Devam Eden Süreçte İse Çay Eşliğinde İskambil Kağıdı Oyunları, Okey Gibi Oyunlar Oynarken İnsanların Birbirine Ana Avrat Sövdüğü Bir Ortama Dönüşmüştür.

Gerçek Kıraathane (Okuma ve Bilgi Edinme Yeri) Kültürüne Uygun Bir Şekilde Kıraathaneler Oluşturulacaksa Amenna. Hangi Partiden Olursa Olsun Tüm Millete Faydalı Olacaktır. Tabi Gerçek Bilgiyi Okuduğu Masal ve Roman Olarak Düşünen Kıraathaneyi, Çay İçerken As Tutan Yumrukla Papazın Üstüne Vurup 'nassi goydum hammmına ha' Cümlelerinin yükseldiği yer zanneden, Gerçek Bilimden ve Kati Doğru Bilgiden ve Beceriden Yoksun vede Bunun Farkında Olmayan Güruhun Anlaması Var ki Bence En Zor Olan İş Bu.
jakoben
Millet kiraathanesinin her kesiminden beyinsizlestirilmis topluma reva gorulen aptalca projelerden farki buyuk.buyuk resim atolyesinin verilerine gore fasizm propagandasinin legal yuvalari olacak yerlerdir.ilk once aptal yap sonra halka kirdir.adamlarin secim vaatleri bile acik acik ic savas amina koyayim
twitter
hepiniz goygoya almissiniz ama bu ciddi bir proje karşı devrimin önemli bir adimi . Halkevlerinin tam olarak karşılığı. Dindar ve kendileri gibi düşünen bir nesil yetiştirmek icin kurulan bir oluşum olacaktır buralar .Bir nevi osmanli ocaklari gibi ama onlar kadar radikall ve partizan degil.çünkü partizanlık geçici ama burada toplumun genlerine isleyecek bir toplum mühendisliği calismasi olacaktir. Ocaklar emin olun var olan iktidar bir gün dagilinda darmaduman olacaktir ama bunlar belki 100 yillik ciddi bir örgütlenme olacaktir.
Ben böyle düşünüyorum.