türklerin islamiyete geçişi

rusumat
Türkler zaten müslümanlığa yatkın bir milletti ve kolay benimsediler. Şuan dinde olmayan bir çok şey dinde varmış gibi yapılıyor fakat geldiği nokta geleneklerimiz.
chernobog
türkler tek tanrılı dine inandıkları için islamiyete geçmeleri kolay oldu diyenlerin kafasına odunla vurabilirsiniz.adam daha atalarının inandığı dini tanımıyor(ya da bunu tanımasına eğitim sistemi izin vermiyor)türkler tek tanrıya inanmıyordu.diğer pagan dinleri gibi politeist bir dinleri vardı.hala daha pagan türk kabileleri vardır orta asya'da ya da sibirya'da.şamanlık zaten başlı başına pagan terimidir sadece türk paganizminde de yoktur. tengri,umay,erlik,ak ana,ayızıt gibi birçok tanrı/tanrıçaları vardı. bu inanışın ibrahimi dinlerle bir alakası var mı? tabii ki yok.

türklerin islamiyete geçişine geçince..evet talkan ve curcan katliamları yaşanmıştır ve bu katliamlardan eğitim sistemi bahsetmez.fakat yine de türklerin islamiyete geçmesini bu olaya bağlamak yanlıştır.bu adı üzerinde bir süreçtir ve uzun zaman almıştır.türkler anadoluya ilk geldiklerinde bile tamamen müslüman değillerdi aralarında paganlar vardı,günümüzdeki anadoludaki nazar,kurşun dökme,gidenin arkasından su atma gibi inanışlar kimlerden geldi sanıyorsunuz?ayrıca,birden fazla türk kavmi olduğunu ve o katliamlar yaşanırken başka türk kavimleri olduğu gerçeğini de unutmayalım.yani katliam oldu sonra türkler müslüman oldu söylemi gerçeği yansıtmıyor bir sürü türk kavimi var.

katliama gelince.. araptan aldığın intikam için teşekkürler hülagu han! bağdat'a öyle bir girdin ki arap medeniyetinin en gelişmiş şehiri bugün bile toparlanamadı.

bunlar ilginizi çekebilir