türkiye'de müslüman sayısının azalması

iron
islam adı altında yapılan baskılardan dolayı. sanmayın ki bu ülkede fikir özgürlüğü var... bu ülkede insan kendi ebeveynine bile tüm fikirlerini açıklayamıyor. gergin bir ortamdayız maalesef. müslüman değilsen insandan sayılmıyorsun genelde.

az bir oran da, felsefik yoldan ilerleyerek dinin veya tanrıyla beraber dinin olamayacağı çıkarımını yapan insan var.

+ olarak (bkz:siyasal islam)
captcha
Bu tür konularda düşüncelerimi soran insanlara açıkça belirttiğim için, 10-11 yaşımdan beri abi dediğim (badem bıyıklı abi değil, bildiğin aynı mahallenin çocuklarıyız onlar önceki nesil, 6-7 yaş büyükler işte.) birkaç insan beni müslüman değilim dediğim için sildi.

Zoruma giden şey bana gerçekten abilik yapmış olmalarıydı. Babamın cezaevinde olduğunu hepsi bilir, bu yüzden bana ayrı ilgi gösterirlerdi özellikle ergenlik dönemimde. Çok anlayışlı ve olgun insanlardı gerçekten.

Sonrası malum girdiler bi cemaate beyinleri bağışladırlar. Geçmiş olsun.

(bkz:Hoşgörü'nün Türkiye'deki anlamı)
altayhan
Baskıcı siyasal islam modelinin özellikle 2000 sonrası kuşakta yarattığı tepkidir. 2000'ler öncesi tüm nesiller, namazlı abdestli adam iyidir, zarar gelmez felsefesi ve inancıyla yetiştirildi. lakin yeni nesil son 15 yılın bütün uygulamalarını gördü ve bunun yanında "iyi müslüman" profilinin de yutturulmaya çalışıldığı gibi olmadığını en iyi şekilde yaşadı.

Gelecek nesilden daha bilinçli olmasını beklemekte ve ilmin, fennin ışığından gitmelerini istemekteyiz. Umudumuz da var. Bugünün internet bağımlısı, asosyal, sorumsuz olarak adlandırılan genç kuşağı yarın gericiliğe karşı duracaktır. Ata'mın dediği gibi: bütün ümidim gençliktedir.
franz
allah'a inanıyorum deyip görevlerini yerine getirmeden yaşamak ne kadar müslümanlıktır bilemiyorum tabii fakat, böyle insanları da hesaba katarsak, o %97'lik kısım muhtemelen %50'nin üzerine çıkmayacaktır. belki %50+ olur. swh swh

bunların dışında insan olabilmek için dinin hiçbir önemi yoktur.

kalbimiz temiz olsun.

kafidir.
turkic avars
Kanaatimce akp'nin bile isteye sebep olduğu olgu. Zira bu adamlar gerçekten türkiye'yi müslümanlaştırmak isteseydi dünyadaki pratiklerden ders alır ve farklı bir yöntem denerdi.