türk köylüsünden devrim beklemek

chernobog
hayalperestliktir.bu başlığı ''türk köylüsünden sosyalist devrim beklemek'' olarak açacaktım ama türk köylüsünden herhangi bir devrim beklemek hayalperestliktir.türk köylüsü ancak bir bedevi kadar ilericidir.aynı zamanda türk köylüsü çoğu memurdan ve asgari ücretle çalışan adamdan da zengindir.bunun sebebi şudur;türkiye'ye 1950'li yıllarda traktör gelmesinden beri fakir köylü,arsa bölüşümünde anlaşmazlık ve başka sebeplerden de ötürü köyden şehire doğru göç etmeye başlamıştır,bu dalga 70'li yıllarda zirveye vurmuş ve günümüze kadar devam etmiştir.(aynı zamanda bu dalga türkiye'de arabesk müzik kültürünü de oluşturmuştur ama o farklı konu)bunun sonucunda şehirde yaşayanla köyde yaşayan arasında uçurum derecesinde fark çıkmıştır.son zamanlarda karadeniz,güneydoğu anadolu gibi bölgelerde yükselen şehirleşmenin ve inşaat sektörünün de etkisiyle köylüler arsalarını bir bir elden çıkarmıştır.(bir evi kendisine otursa diğer daireye kiraya verse alsana beleşten hayat) bu yüzden türk köylüsü türk siyasi tarihinden beri hep sağcı iktidar partilere oy vermiştir.

yukarıda türk köylüsünün sosyalist devrim yapma imkansızlığından bahsettim şimdi diğer devrimler konusunu açayım.biliyorsunuz atatürk ''köylü milletin efendisidir'' diye bir söz söylemişti.bu sözün hikayesini anlatayım atatürk,sofya'da ki görevinde arkadaşlarıyla önemli kişilere özel bir mekanda yemek yerken içeriye gelen bir bulgar köylüsünün kendisini dışarı çıkartmaya çalışan bulgar'a ''sen beni dışarı çıkaramazsın bulgaristan'ı ben kurdum'' diyerek bağırır.en azından rivayet bu yöndedir.bu balkan köylüsünün milliyetçi duygulara sahip olduğunu gösterir.gerçekten de öyledir 19.yüzyılda ki osmanlı'ya karşı olan isyanlarda köylüler büyük bir destek vermişlerdir.peki,türk köylüsüne bakıyoruz böyle bir durum var mı?yok.yörük kültüründen gelme bir geçmişi var osmanlı'da zaten herhangi bir şekilde devlet onları tanımamış bir sicili yok,atatürk tarafından cumhuriyet sonrası yaratılmaya çalışılan ulus-devlet kültürünü de benimsedikleri söylenemez.büyük çoğunluğu bağnazdır.alınma gücenme olmasın ama gerçek bu.
jakoben
ölüden göt beklemeye benzer. türk aydınından öncülük , türk emekçisinden örgütlülük beklenebilecek siyasal hareketlilik şu şartlarda bile oluşmamışken köylüden hareket beklemek, beş köylünün bir eşeği gece karanlığında kıstırdığı anda aralarından birinin bu davranışın yanlış olduğu kanısına varıp jandarmaya ihbar etmesini beklemek gibidir.işte kemalizmde bu şartlarda doğmuştur.halk iyidir, ama çomar or*spu evladı sürüsüdür.üstüne çökmeli ve dayatmalıdır. bunların önünde allahları sikilsindir, çıkarları varsa gıkları çıkmazdır.
aktroll
türk köylüsü devrim mevrim yapmaz. bu sosyalistler hep işçi ve köylünün birleşip devrim yapacağına inanır ya bu konuyu aslında onlara açıklamak gerek. türkiye'de köylüden işçiden devrim beklemek ölüden göt istemekten farksızdır. o yüzden gelin kapitalizmi seçin. tek yol kapitalizm yoldaşlarım..swh swh.