tsk'ya er olarak giren generalliğe yükselebilecek

pencere
hulusi akar açıklamasıdır.

hadi her şeyi geçtim de arkadaş, dünyanın en sağlam hiyerarşik yapılarından biri olan tsk'nın yapısını bu kadar saçma şekilde oynayıp bu hallere düşürmeyi nasıl başardınız, niye yaptınız? tsk'da hiyerarşinin fena hallere düşmesi gerçekten de fetö'nün bu yapı içine yoğunluklu sızma zamanlarına rastlar. statü ve yasada baş çavuş olan bir personel, fetö hiyerarşinde subaylardan yüksekse, fiili olarak lider kabul ediliyordu.
bugün bu olay yıkıldı mı bilmiyorum. hala bağzı tarikatlere yakın olan alt derece subayların sözünün, yasada sorumluluğu olan lider personele üstlük edebildiği konusunda endişelerim mevcut.

bizim zamanızda ortaokuldan sonra bile tsk okullarına giriş çok zor bir süreçti. ve nispeten her kurumdan daha az torpil içerirdi.
daha sonrasında subay arkadaşlarımdan işittiğim kadarıyla ''kurmaylık'' sınavını kazanabilmenin, tıp fakültesini kazanmaktan daha zor olduğu kanaatine kapılmıştım. ve böyle de olması gerekliydi.

nereden nerelere geldik. bir yeri de iyi bırakaydınız olmaz mıydı yahu?
the spook
''bu herkese mi geçerli yoksa iktidar üyelerine mi sayın başkanım?'' diye sormadan geçemeyeceğim açıklamadır. Arkadaşların belirgin üstünlük kuramayacağı bir tek asker ocağı kalmıştı, onu da yeni rütbe sistemi ile sağlayabilecekler görülen o ki.
jakoben
bir kişi kollarından tutmuştu.. kötü kokuyordu, koltuk altı kılları tişörtünden fışkırmıştı ve o bölgeden damla damla gözlerine ter akıyordu. diğeri bacaklarını kavramıştı üzerine kapanmış, üçüncü kişinin pantolonu çıkartabilmesi için paralel durmalarını sağlıyordu.. o gece türkiye'yi sıra sıra sabaha kadar siktiler

:(
raptor
Aslına bakarsanız olması gereken de budur, şu an ordumuzun da dahil olduğu Prusya ordu sistemi işleyişinde olan orduların hemen hemen hepsi başarısızlığa mahkumdur. Osmanlıda nasıl gemide tayfa olarak başlayıp kaptanı derya olan paşalar varsa günümüzde de aynı işleyişin devam etmemesi için hiçbir sebep yoktur. Önemli olan gerekli komutanlık vasfı, subaylık anlayışı vb. şeylerdir. Nasıl amerikan ordusunda ast-üst ayrımı eser miktardaysa bizim de böyle olmamız gerekmektedir. Bundan 80-90 yıl önce assubayların da kılıcı vardı; bundan 40-50 yıl önce kd.bçvş. yarbay maaşına denkti. Elin conisi ordusunu her şekilde ileri taşıyacak ve ayrışmaya sebebiyet verecek her şeyden kaçınırken bizim gibileri de subay orduevi-assubay orduevi gibi saçmalıklarla uğraşmaya mahkum bırakıyor.
2