tanrı kendini yok edebilir mi sorunsalı

faun
tanrı kelime anlamıyla zaten başlı başına bir paradokstur. şu an pek önemsemediğimiz bu tür düşünceler zamanında çoğu düşünürün aklını karıştırmıştır ve ateizmin temellerinin atılmasını sağlamıştır.
laikullahice
Bazılarınca Tanrı, yok edilemez bir varlık olarak düşünülmeyen bir şeydir. Yani bir somutluktan bahsedilemeyecek bir şeydir. Ki bu da sorunun yanlış olduğunu gösterir. Benim görüşüm değil elbet ama bu görüş de var.
kargalı karga paşa
Paradoks vs. olmayan durumdur. Bu sorunsal bir mantık hatası ve mantıksal safsatadır. Sebebi hikmeti sorunun Tanrı kavramının tanımı itibariyle zıt olmasıdır. Tanrı tanım itibariyle ezeli ve ebedi bir varlık olması sebebiyle yok olması vb durumlar (bkz:Tanrı kaldıramayacağı taş yaratabilir mi?) (bkz:Tanrı kendinden bir tane daha yaratıp kendini öldürebilir mi?) vb. sorular felsefenin temel kural ve kuramlarınca safsatadır ve bu önermeler mantıksal hatalardır.
lexxpowder
Tanrı da diğer tüm mitsel varlıklar gibi insan zihninden çıkan bir karakterdir. Olmayan şeyleri düşünmek homo sapiensin diğer türlerden en ayırt edici özelliğidir. Chupacabra ne kadar gerçek ise tanrı da o kadar gerçektir. Bu durumda hayali bir karakterin kendisini öldürmesinin imkanı yoktur. Tüm tanrılar kendilerine inananlar olmadığıminda zaten ölürler. Bir hristiyan veya müslüman tanrısına inanmaktan vazgeçip inançsız olur ise onun tanrısı kendisi için ölmüş demektir.
gece
yaşadığım hayatı yaşarsa edebilir.

şaka bir yana eğer tanrı bir enerji ise edemez, eğer tanrı bizim bildiğimiz dışında soyut bir şey ise maddeden bağımsızsa edebilir.

final: Tanrı yok
zehir
Canlının tesadüfen oluştuğunu iddia ederek açıklayamamışken cevabını zekanızın kaldıramayacağı sorular sorup kendinizi kandırmanız çok acayip. insanlık bilimsel anlamda taş devri yaşır arkadaşlar yaratıcı meddesel bir varlık mı kimse bilmiyor. bugünki fizik biliminin geldiği noktadada açıklanabiöecek birşey değil zaten. evrende gerçekleşen fiziksel kimyasal biyolojik radyoaktif olayların milyarda birinden dahi haberimiz yokken kalkıp tanrı bükemeyeceği demir yaratabilirmi kendini yokedebilirmi gibi malca sorularla kendinizi kandırmayın demirin sertliği belli ilmini irfanını züktüüm. neyse velhasıl kelam allah bütün tanrıların cezasını versin
1
0 /