system of a down

homosexual varus
Riffleri basittit, şarkıları kısadır ama serj tankian denen ilahın akılda kalıcı deli vokalleriyle kendini dinletir.

Hypnotize ve mezmerize albümlerinde daron malakian'ın zorla kendini ön plana çıkartmak istemesiyle dağılmış fakat sonradan tekrar birleşmiştir.

Ve en önemli konu olarak (bkz:ermeni soykırımı)
Valar dohaeris
"Rap dinliyorum genellikle" dediğimde metal müzik dinleyen yurt arkadaşımın "chop suey" (wake up! Afsfdgvvsafsdsvysvsg wake up!) parçasını önermesi ile tanıştığım grup.

dehumanize
Lübnan asıllı ermeni grup.
Kendi alanlarında efsaneler arasındadırlar. Ermenilerin sanatkâr kimliklerini yansıtırlar.
Kimi konser biletlerinde 'Türkler ve Köpekler giremez' yazar. Grup üyelerinin iki üyesinin ailelerinden ermeni soykırımında hayatını kaybedenler olduğundan, ziyadesiyle kızgındırlar Türklere karşı. Kendilerini bir kez Stockholm de, bir kez de Erivan da canlı izlemiş olup, canlı performanslarının stüdyo kaydından daha keyifli olduğuna şahit olduğum nadir gruplardan.
Not: Tarihin günahları çocukları baglamamali. Ermeni nin dedesi ile Türkün dedesi dövüşmüş etmiş... Bunun sorumlusu sonraki nesiller tutulmamali. Ne ermeni ne Türk... geçmişin acısını bugün yaşatıp, bi haber insanları, çocukları, nesilleri birbirine düşman yetistirmemeli. SOAD da yapmamalı, Kıraç da, bilmem kimde
di gora bave tenim
Yok bilette "türkler ve köpekler giremez" gibi saçmalıkların ve yalanların hepsi grubun fanları tarafından yapılan bir eylemdir. Grup üyeleri Türkleri düşman olarak görmüyor. Türkiye'de konser yapmak istediklerini fakat karşı cevap gelmediğini söylüyorlar.