suriyeliler

morpheus
türk vatandışı olanlar mı? olmayanlar mı? biliyorsun ki artık suriyeliler bizim ülkemizin sembolleri arasında. bizim gibi oy kullandılar, her ilde kendilerine özgü mahalleler bile kurdular. geçen gün milli maçımız yapılmış ve takımın yarısı suriyeli (ortalama 10 yaş grubu çocuklar), sonrasında bizden önce okula gidiyorlar, maaşları var, çünkü neden arap onlar. bizim milletimizde arap hayranı, başımızdakiler de öyle. lakin bana soruyorsan araplar bu dünyanın en pis milletidir benim görüşümce, o yüzden hiç haz alamadığım insanlar.
1
iron
Gruptan tanıyan vardır kesinlikle ırkçı biri değilim öyle anlaşılmak istemiyorum ama Suriyeliler ile aramızda çok ciddi farklılıklar var.. en basitinden onların oyun sandığı şeyler bile kavga etmek gibi birşey...

Kültür farkı, eğitim, çevre, tarih, daha onlarca etkeni var.

Kısaca Suriyeliler ile uyum içinde yaşamak imkansız gibi. Kucaklarinda 2,3 çocuk var savaştan kaçmış ve tekrar hamile kalıyor. (bkz: cehalet)

Bunun yanında gençleri huzur bozan tiplerdir Sancaktepe sondurakta biri ateş istedikten sonra değişik bir üslup ile çakmak benim dedi delirdim.

Bu adamlar pohem bir hayat yaşıyor karıya kıza laf atmak sıradan, dilenmek kötü değil, kavga çıkarmak oyun vs.

Asla anlaşamayacagim insanlardır. Yapılmasi gereken savaş biter bitmez ülkelerine geri göndermek
trilogy
masumları savaşta ölen iti kopugu pisliği terorıstı de canım ulkeme transfer olan muazzam ileri görüşlü toplum ( kolundakı saatten cebınde paran oldugunu anlayabılırler)
hena
Çeşitli şehirlerimizde meydana getirdikleri huzursuzluklar dolayisiyla tam olarak bu kesimi temiz dövülmelidir. kendi halkimizi besleyemedegimiz barindiramadigimiz zamanlarda bunlara maas baglamak mekanlarini olsturmalarini izlemek gercekten gereksizdir. Onlar yüzünden kendi sehrimde insan gibi gezemez oldum. Gereksiz musvette bazilari.
zirvedekicahil
Buradaki Entryler beni oldukça şaşırttı. "Onlar bizim kardeşlerimiz" diyen bir tatlı su hümanisti olmasam da, ülkedeki suriyeli bakışının objektif olmadığını düşünüyorum.

Bir kere suriyeli psikolojisini anlamak gerekmekte; düşünün ki evinizde çay içerken kafanıza bombalar yağıyor, aileniz ölüyor. Bulduğunuz birkaç parça şeyle adını sanını bilmediğiniz bir ülkeye kaçıyorsunuz. Ünlü fight club sözündeki gibi, "sadece kaybedecek bir şeyin olmadığında özgür olabilirsin". Bu insanların kaybedeceği neleri var ki? Çoğu yaşadıkları travmalardan dolayı doğru karar veremiyor bile. Amerikada vietnamdan sonra yaygınlaşan bir mental bozukluk vardır; ptsd. [Post traumatic stress disorder: travma sonrası stres bozukluğu]. Ömrünü kaliforniyada güneşlenerek geçiren adamı alıp vietnam ormanlarında çatışmaya bıraktığında ne olur? Adam delirir. Evet. Bu insanlar geri döndüklerinde asla eskisi gibi olamazlar. Şiddete meyilli ve belli "tetikleyicilere" koşullanmış yaşarlar.

Günümüz suriyelilerinin bundan bir farkı yoktur. Ki zaten bütün bunlar olmasa bile, hiçbir birinci kuşak göçmen tamamen ülkeye adapte olamaz. Zira her zaman "orası" ve "burası" vardır. Ayrıca göçmen çocukları genelde suça daha yatkın olur. Bunun birçok nedeni var; dışlanma, kültür, din vesaire.

Bir avuç suriyeli alan norveçte cinsel suçlar %300 artmıştı sanırım. Böyle bir durumda, türkiyenin durumu içler acısıdır. Ümmetçilik oynayabilmek adına ülkeye yazık oluyor. Yine de, suriyeli ile kötüyü eşit görmüyorum ben. Zira tıpkı kafayı sıyıranlar gibi, savaşın kötülüğünü gören, tek isteği düzgün bir hayat olanlar da var.

İlk başından beri yapılması gereken, sınırı kapatıp dünyayı tampon bölgeye zorlamak olmalıydı. Yapılabildi mi? Hayır. Yaşasın ümmetçilik.

banalaikdegilsin
Ülkemize geldikten sonra jöle alımları tavan yapmıştır. İki erkekten biri jöle kullanır. Ülkemizde en rahat yaşayan insanlardır. Suriyeli öğrencilerin hakları bizden çoktur. Canını sevenler bizim ülkemize gelmiştir,vatanını sevenler orada savaşıyor. Bizim ülkemizde bizim vergilerimizle,bizden daha çok hak ve rahatlık ile yaşıyorlar. Adamlar buraya tatile gelmiş,her dakka hastanelere Doğum yapmak için geliyorlar.(bkz:şehirlere bombalar yağardı her gece,biz durmadan sevişirdik.)
0 /