sünnet

jesus
Bireyin vücut bütünlüğüne saldırıdır, etik dışıdır, suçtur, şerefsizliktir ayrıca hiçbir yararı olmadığı gibi zararları saymakla bitmez.

edit:
(bkz:swh)
(bkz:swh)
(bkz:swh)

moderatorün editi üzerine gelen edit:
Gülünmeyecek ciddi bir konu bu lütfen
miractanyuvarlananninja
Kendi bedenine iradesiyle karar veremeyecek yaşta olan çocuğa karşı yapılan dehşettir, psikolojik travma da yaratabilir. Çocuğa bunun iyi bir şey olduğu konusunda kandırılıp düğün yapma süsü verilir dolayısıyla çocuk buna kendini inandırır. Hiçbir mantığı yoktur. Ayrıca bazı ülkelerde kadın sünnetleri de yapılır. Kız çocuklarının tıbbi yöntemlerden tamamen uzak şekilde klitorisinin kesilmesiyle işlem tamamlanır. Erkek sünneti, penisi örten koruyucu derinin kesilmesini içerir, ama penise zarar vermez. Kadında yapılan sünnet ise klitorisin kesilerek tamamen zevk hissini ortadan kaldırmak bu şekilde kadının bekaretini korumaya çalışmak sanılmaktadır. Bu uygulamadan dolayı çoğu kız çocuk kan kaybı vb durumların sonucunda küçük yaşta hayatını kaybetmektedir.
line
yararları zararlarından az olan, cinsel ilişki esnasında alınan zevk oranını düşürdüğü söylenen, kanımca çok fazla gereksiz bir olay.

ayrıca bazı kaynaklarda İslamiyet'ten önce bir ceza yöntemi olarak bilinmektedir.
düzadam
bu konu hakkındaki gerçek bilimsel bilgileri tespit edebilecek insanların coğrafyamızda inançlı olmasından dolayı, net bir bilimsel makaleye ulaşamadığımız gelenek.
not: ilk varsayımım tahmindir.
prometheus
9 yaşımda sünnet oldum. Beni sakinleştirmek için yanımda ameliyathaneye gelen üç çocuk babası adam operasyon ortasinda bayilmisti. Yakın bir zamanda zararlarını okudum ve kendi çocuğuma bu zulmü yapmayacağıma karar verdim...
weed
Bizimkiler biraz geçe bırakınca 11 yaşımda olmuştum. Mecbur ilaçlar ile uyutmak zorunda kalmışlardı. Birde lazer mi ne öyle bir şeyle yapmışlardı adamın eli kayıcak çükümü komple kesicek diye çok korkuyordum.
1
grifingoo
Sağlık açısından bakıldığında pek bir faydası olmadığı söyleniyor. Dinen bakıldığında da zorunlu birşey değil. Gelenek haline gelmiş birşey. Dövme, küpe, estetik ameliyat gibi insanın orjinalini bozan durumlara, sağdan soldan duyduklarıyla günah diyen sahteciler neden bu duruma günah demiyorlar anlamış değilim. Zaten alınması gereken bir parça olsa yaratıcı neden eklesin diye sorsak taşlarlar mı acaba?
herr muller
Bugün tıp 3. Sınıf öğrencisi sevgilimin ders çalışırken denk geldiği notlarda bulduğum konu. Bunun gibi sayfalarca faydası olan olaydır. Isteyene hepsini atabilirim. Din karşıtı olayın derken aptal oluveriyorsunuz ya bitiyorumedit:din düşmanlıgı derken alınmasına gerek yok herkesin ihkdaki bazı kanser cocuklardan bahsediyorum buradan isaya selam olsun alınmasın ben bilgisi olmadan sırf müslüman sevmediği icin asırı tepki veren agresif ergenleri kastediyorum bazı konularda
4
kargalı karga paşa
Dini bir gereklilik olmayan uygulama. Kur'an da yer almamaktadır. Bir diğer adı hitandır. Tarihsel kaynakların bazılarında özellikle mısırda hanedan erkekleri ile soylu olmayan erkekleri ayırt etmek için uygulandığını, sünnetli erkeklerden kadınların uzak durması için yapıldığını okumuştum.

Ülkemizde bir zamanlar askerde zorunlu sünnet uygulaması var idi. Bunlardan birinin mağduru da Rober Hatemo idi ve o dönemi hatırlayanlar bunun ne büyük bir ses getirdiğini hatırlayacaklardır.

Bana kalırsa kişisel tercih ve tıbbi imkanlar dahilinde değerlendirilmesi gereken durumdur. Dini bir vecibe / gereklilik olarak uygulanmadığı sürece problem olarak görmemekteyim.
bengay
Penis başı denen yerin hassasiyetini koruyan, o bölgenin kuru kalmamasını sağlayan deri parçasını kesmek, penis derisini gergin hale getirip dikmek ile gerçekleştirilir. Sünnet sonrasında kadınlarda klitoris organının erkekteki karşılığı olan penis başındaki sinir hücreleri hassasiyetini yitirmektedir. Uygulamanın "tıbben zorunluluk hali" olanların dışında doğan bütün erkeklere yapılıyor olması savunulamaz.
Dini olarak bilemem, beni ilgilendiren kısmı hayatımı (kadin/erkek) hayatlarımızı nasıl etkilediği.
Bireyin beden bütünlüğüne saldırı, çocuk haklarının ihlalidir. Ufak yaşta bir erkek çocuğunun penisi üzerine yapılan bir organizasyon davetler düğün mevlüt vs topluma yetiştirilen "erkek" kişinin kendini penisiyle varedebilmesini sağlayan uygulamaya dönüşmüştür.
Tıbbi meseleye gelince; ülkemizde sektör haline gelen "sağlık/hastalık" sünnet uygulamasının büyük paralar kazandıran bir uygulama olduğunu bilir, ürolog/çocuk cerrahı/fenni sünnetçi eğer sünnet ile ilgili güzelleme yapıyorsa kişinin yobazlık durumu ve paragöz durumunuda incelemek gerekir.
0 /