solcular neden halka ulaşamıyor

tarihsel maddeci
türkiye'de sola ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkan soru. sık sık duymaktayız ve duyacağız.

peki şunu soralım, siz sola ne kadar ulaşıyorsunuz?

örneğin cebinizden ödenen vergiler ile birileri zengin ediliyor. bir komünist parti bunu dava ediyor. siz o partiye destek oluyor musunuz?

sol, halkın arasındadır zaten de, siz halkın içinden çıkmaya ve bir r.t.erdoğan ya da fethullah gülen olmaya yer arıyor olmayasınız?

kabahatin yarısı sanırım sizde, diğer yarısının da bizde olduğunu seve seve kabul edebiliriz.
yassikoheninoglu
sol diyince halkımız aklına sosyalizm geliyor. Sosyalizm halkımıza yıllardan beri kötü birşeymiş gibi anlatılıyor. Din ortadan kalkacak,erkeklerle kızlar aynı tuvalet banyoyu kullanacak,herkes evlenmeden birbiriyle yaşayacak vb. türde halk dedikoduları ve amerikanın sosyalizm ile savaş için ortaya attığı yeşil kuşak projesi ile alakalıdır. ayrıca ülkemizde sol sadece ekonomik kriz olduğunda hatırlanır.

(bkz:bülent ecevit)
(bkz:yeşil kuşak projesi)
i am groot
Şimdi arkadaşlar öncelikle konuya başlamadan kabul etmemiz gereken hususlar var.
1) türk halkı %60 sağ görüşlü bir halk.
2) türk halkı %85-90 müslüman
3) türk halkında kimse acaba bugün karl marx için ne yaptım demiyor ya da lenin şurada ne demiş diyip açıp okumuyor.
Bu halk makarnadan, kömürden, yoldan falan anlıyor. Bizim ideallerimiz daha az gerçekçi. Biz gerekirse aç susuz kalır protesto ederiz (bkz:nuriye ve semih) derken, onlar hem kendilerini hem de ek olarak 5 çocuklarını doyurmak zorundalar. Kısacası biz bir şeylerin düşünerek, tepki göstererek, gerçekleri ortaya çıkarak ve eşitlik için çalışarak sağlanacağını düşünüyoruz ama onlar alışmış. Ezilmeye, ay sonunu getirememeye, yastığa başını koyduklarında umarım yarın ışid kıçımda bomba patlatmaz diyip dua etmeye alışmışlar. Terör örgütlerinin katlettiği çocuklarına o ilahi "şehit" mertebesinde veda etmeye alışmışlar. Biz ise neden t*yyipin oğlu ölmüyor diye düşünüyoruz. Eşitlikten bahsediyoruz, ama onlar için bu sadece bir hayal.
2
jakoben
sol bir görüşlü olarak ; devrim ile paspası tümden çekmenin peşinde bir hayal ile hareket ettikleri için halkın büyük kitlelerine ihtiyaç duymakdıkları düşüncesindeler.oke.güzel.var bildikleri fakat halk sakız gibi çiğner atar en ufak bir denemelerinde.keşke atamasa. fakat atar.anlatamazsın yobaza dur etme ben seni düşünüyorum diye.bu yüzden o pozisyona girmeden önce birazda olsan anlatman lazım.ama yok yani tek tük..başlığı açan arkadaşın halkı suçlamasını saçma buluyorum halk zaten cahil hakkını aramak gibi bir denemeye kalkışmak gerekliliği hissetmediği sürece bu partiler ile ilişkiye girmiyorlar zaten.yani onlarda götü yanınca, büyük sosyalizm rüyası için felan değil. çıkıp paşa paşa anlatacaksın.iktidarı aldıktan sonra radikalleşir halk özgürlüğün ne demek olduğunu anlayana kadar ipi sıkarsın ama fantezi peşinde herkes..
sikko
öncelikle sağ görüşlü seçmene salak, aptal, gerizekalı, göt kılı, faşist gibi ithamlarda bulunulmamalı. bu terimleri kullandıktan sonra seçim zamanı bu kitleden oy istemek ayrı bi aptallık. yok kömürüydü, makarnasıydı artık bu konuları aşmak lazım. sol görüşlü partilerin hiçbiri büyük düşünmüyor. %30 alan parti çok şükür diyor. çünkü halka inen yok. seçim çalışmaları büyük şehirlerin işlek caddelerinde bildiri dağıtmakla bitmiyor maalesef. dağdaki köye gitmezsen, oradaki adama yarım saatini ayırıp dinlemezsen bu işler olmaz. bu adamlar gidip de bu çok mu dinliyor sanki, tabii ki dinlemiyor ama gidiyor. çay içip geri dönüyor. fakat bu köy yerinde büyük bir olay olduğu için oylar direkt onlara kayıyor. yani anlayacağınız o orak-çekiç'in sadece çekiç kısmına bakmamak lazım. ben daha bugüne kadar bir komünistin ağzından duymadım, "n'olacak bu çiftçinin hali?" diye. varsa yoksa işçi sınıfı, işçi sendikaları, minik bir taksim turu... hayatları bundan ibaret. nitekim bu işler toplum bizi anlamıyor deyip kenara çekilmekle olmuyor. ha bir de şu var, zaten yıllardır solcu kesim dinsizdir gibi ithamlarla halkın beyni yıkanmış. sünni toplum sünni olmayan birinin başa geçmesini de istemeyeceği için bu işler öyle kolau olmuyor. cuma namazında illa aynı safta namaz kılmak lazım. bakın müslüman olmak da yetmiyor, illa sünni olacaksınız. ecevit öyle miydi? diyenler olabilir, günümüz şartları için konuşuyorum.
twitter
türkiye halkinin yüzde 65 i faşist
bu adamlarin kolunu kessen sola oy vermez
seçim yap yüzde 35 le iktidar sol olsun secimi tekrarla siyasal islam sirf sol iktidar olmasın diye yüzde 65 oy alir tekrar konsolide olurlar
deist imam
Sorun halka ulaşamamak değil. Emin olun sol örgütler halkın kapısını teker teker çalıyo. Ama birisi çıkıyo "değerli müslüman kardeşlerim." Diyo. Geri kalan herkesin bütün emekleri boşa gidiyo
zjenerasyonu
bu gün ismini vermeyeceğim bir örgütteydim (tüm solu gezip çıkarımlar yapıyordum) açık açık bir hdp ile ittifak arayışındalardı kürt milliyetçiliği yapan bir sol türk halkından türk milliyetçiliği yapan bir sol da türk halkından bi şey beklemesin..

halka ulaşmak istiyorsan birleştirici olman gerek ki bugün sol daha kendini birleştiremiyor çoluk çocuk oyuncağına döndü iş..

belirli bir etnik yapı desteğiyle komünizmcilik oynayanlar ancak kendi çevrelerinde dönüp aynı masalları tekrar ve tekrar okurlar...
jakoben
bunca iletişim aracı kapitalistlerin elindeyken halka ulaşabilmek, kendini anlatmak zor.zaten okumak gibi bir alışkanlık yok... chp'li laik kesim bile bunca din kökenli toplumsal olay ve sömürü olduktan sonra bıkmadan usanmadan dini sahiplenip, etkilerine karşı durmayı tercih ettiklerinden solun bu topraklarda gerçek bir büyüme göstermesi için daha halkın çooook sikilmesi lazım.öyle bir sikilme ki, ne dersen dinleyecekler.çünkü şuan hala daha herkes en çok ben bildimcilik oynuyor. akp'ye bu konuda güveniyorum. geçen senelerdeki bombalar, on beş temmuzlar bilmem neler...kanaatimce hep aranacak günler.fakat bolşevikler yirmi bin kadardı. devrimi,devrimi gerçekleştiren burjuva yapının elinden dört ay kadar sonra sökerek aldılar.jakobenler fransa'da çok azdı.ekonomik durum ve savaş kötüye gittikçe çoğaldılar.sol kaçınılmaza böyle gider.sol zaten kaçınılmazda büyür. ancak erken bir uyanış milyonları kurtarır tabi..

adam gibi az ve öz cevap editi; halk cahil çünkü mevcut yapı bireye hep üstten bakmayı öğretiyor.herkesin her şeyden anladığını sandığı müthiş bir düzen bu..
altayhan
Sol bazında çok bir şey söyleyebilecek bilgim yok ama elinde kuran, kafanda takkeyle köylerde dolaşıp arapça afkurmazsan oy moy alamazsın.

mhp de sağcının dibiydi ama adamlar din'le değil milliyetçilikle gittiler, hep ikinci derece sağ olarak kaldılar.

Bakın menderes'ten özal'a, t*ayyip'e kadar, hep aynı söylem ve taktikler. Bu klişelerin dışına çıktığınız an insanların bilgisi dışına çıkarsınız ve bu onları rahatsız eder (insan bilmediğinden rahatsızlık duyar).