roma imparatorluğu

sophos
Latince: imperium Romanum
mö 753 yılında romulus ve remus tarafından kurulan (roma mitolojisine göre, roma krallığı) roma'nın siyasi tarihi krallık, cumhuriyet ve imparatorluk olmak üzere üç döneme ayrılır;
roma imparatorluğu, Roma Cumhuriyeti'nin Augustus liderliğinde MÖ 1. yüzyılda yeniden örgütlenmesiyle kurulan devlettir.
isa'nın doğduğu devlettir.

Romalılar, yaya ve atlı askerlerden oluşan güçlü orduları sayesinde italya yarımadası'nı, akdeniz'in batısında bulunan toprakları, makedonya, suriye ve mısır'ı egemenlik altına almış, doğu akdeniz'i fethetmiştir.
asker, idareci, büyük mimar ve büyük hukukçuydular.
roma'nın dünya'ya egemen olmasını sağlayan hukuksal yetenek yanında siyasal yeteneğiydi.

375 yılındaki Kavimler Göçü'yle başlayan karışıklıklardan sonra 395 tarihinde doğu roma ve batı roma olmak üzere ikiye bölünmüştür. İmparatorluğun batıdaki kısmı olan Batı Roma İmparatorluğu, Kavimler Göçü'yle Avrupa'ya gelen Cermen kavimlerinin saldırıları sonucu 476 yılında yıkılmış, doğu kısmı da varlığını Doğu Roma İmparatorluğu veya Bizans İmparatorluğu olarak 1453'te Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethine kadar sürdürmüştür.

''roma'nın tarihsel görevi ve tarihte oynadığı rolün önemi, onun sayesinde evrensellik ilkesinin milliyet ilkesinden üstün tutulmasıdır.''
batı uygarlığı'nın fikri temellerini yunanlılar kurmuşsa da idari ve hukuksal temellerini de romalılar kurmuştur.
bu başlıktaki tüm girileri gör