polonya

sophos
resmi adıyla: polonya cumhuriyeti
Doğu Avrupa'nın en geniş ve en kalabalık ülkesi.
Osmanlı zamanında Lehistan olarak adlandırılmıştır.
Doğusunda Rusya, güneyinde Çekya, Batısında Almanya ve kuzeyinde Baltık Denizi yer alır.
ünlü astronom kopernik'in memleketidir.
resmi dili lehçedir. başkenti varşova'dır, diğer güzel şehri ise krakow'dur.
telefon kodu: 48'dir.
halkının büyük çoğunluğu katoliktir.
kızları çok güzeldir.
fazla bilinmese de votka üreten ve rusya'dan sonra en çok votka tüketen ülkedir.
alis
Irkçı bir toplum olduğunu çok duymuştum.Ayrıca yaşam şartları Türkiyeye göre iyi olmasına rağmen ucuz bir ülkeymiş.Öğrenciler için oldukça ideal.Gitmeyi istediğim ülkelerden biri.
sophos
''sağcılarını'' sevdiğim ender ülkelerden biri burası.
avrupa'ya islamın (osmanlı'nın) girmesini önleyen jan iii sobieski'nin memleketi.
ırkçı falan deniyor ama doğruyu yapıyorlar. polonya, macaristan, çekya ve slovakya, ab'ye karşı tutum sergilemekle birlikte fransa gibi ''çok kültürlülük (multiculturalism)'' diyerek ülkelerine müslüman mültecileri almadıkları için polonya'da fransa'daki gibi canlı bomba saldırısı olmuyor veya ingiltere'deki gibi sokaklarda şeriat eylemleri yapmıyorlar.
chernobog
zeki bir hükümet tarafından yönetilen ülke.üstte bahsedildiği gibi elini kolunu sallayan göçmeni ülkelerine almayıp ab içindeki liberal kesimi kızdırması bir yana aynı birlik içinde göçmen karşıtı bir blok oluşturulmasına ön ayak olmuşlardır.aynı zamanda çok sağlam dış manevraları vardır.ukrayna'da ki poroşenko iktidarının rusları işgalci olarak tanımlayıp durması üzerine polonya hükümeti ''madem ruslar işgalci o zaman işgalci rusların bizden alıp size verdiği lviv ve ivano-frankivsk'i bize geri ver'' diyerek sistemin bugunu bulmuşlardır.iç politikada ise dış politika kadar göze çarpan manevraları yoktur klasik sağcı reaksiyonları veren bir iktidar vardır.

bunlar ilginizi çekebilir