ortodoks kardeşler

chernobog
birkaç not:
*ermenistan ortodoks değil oryantal ortodokstur.kadıköy konsilini tanımamıştır yani patrikhaneye bağlı değildir.onun mezhep kardeşi süryani,nasrani,keldani,asuri,kıpti ve etiyopya oryantal kilisesi vb.'dir.hepsi monofizittir bunların.

*''ortodoks kardeşliği'' bizans imparatorluğundan ilham alır.aralarında bizans'la ilişkisi iyi olmayan sadece ermenilerdir.(monofizit-diofizit tarştışmasından dolayı.) yine de bizans imparatorluğunda monofizitler üst seviyelere çıkabiliyorlardı öyle ki en meşhur imparatoriçeleri bir monofizittir. (theodora)

*hepsinin arasında bugün dini bir yapıda olduğu vurgulayan ülke sadece yunanistandır.geri kalanların hepsinin anayasası laiktir bu yüzden diğerlerine halkın çoğunluğu ortodoks olan ülke demek daha uygun düşer.yunan anayasısında ''baba,oğul ve kutsal ruh'' geçer.antik yunan medeniyetini ve yunanistan'ı karşılaştırdığınızda bu çok ilginç bu durum.

*ortodokslaşma sıraları (kurucusu sayılan yunanistan hariç) şu şekildedir:
bulgaristan-sırbistan-rusya


*rusya olmasaydı muhtemelen ortodoksluk bu kadar güçlü olmayacaktı.15.yüzyılda rus toprakları hariç tüm ortodoks dünyası osmanlı imparatorluğunun etkisi altındaydı.hepsinin bağımsızlığına rusya destek olmuştur.

*rusların ortodokslaşması imparatoriçe olga'ya kadar dayansada kesin olarak kiev (kievian rus) hükümdarı vladimir tarafından gerçekleştirilmiştir.vladimir binlerce paganı nehirde zorla vaftiz etmiştir.itiraz edenler ise öldürülmüştür.bu tarihin en büyük vaftizleştirmeler arasına girer.

*ukrayna,moldova,makedonya,karadağ,belarus gibi ülkeler de halkın çoğunluğu ortodoks olan ülkelerdir ancak etnik açıdan kendilerinden daha güçlü ülkeler olduğundan dolayı pek hatırlanmazlar.(moldovanın yerine romanya,karadağın yerine sırbistan,belarusun yerine rusya gibi aynı etnik ülkeleri dahil etmek onlar için yeterlidir.)

*yukarıdaki sebebe bir tek gürcistan girmez.gürcistan yıllardır ortodoks olmasına rağmen diğer ortodoks ülkelerle arası limonidir.

*günümüzde ukrayna'nın moskova psikoposluğundan ayrılıp kendi bağımsız ukrayna kilisesini kurmak için patrikhaneye talepleri vardır.patrikhane buna yeşil ışık yaksa dahi moskova psikoposluğunun tepkisinden çekinmektedir.moskova psikoposluğunun olası bir bağımsızlığı zaten çoğunluğu müslüman olan türkiye'de faal gösteren patrikhaneyi çok zor bir duruma sokacaktır.çünkü moskova psikoposluğunun neredeyse her ortodoks ülkede nufuzu vardır.

*''ortodoks kardeşliği'' aynı zamanda kızılyıldız(crvena zvezda) ve olympiakos taraftarlarının dostuluğunun adıdır.
bu başlıktaki tüm girileri gör