okulda öğretilen en saçma bilgiler

faun
cahiliye dönemi adı altında kızlar gömülüyordu, hiç önem verilmiyordu, nefret ediliyordu dedikten 10 dakika sonra muhammed'in ticaretle uğraşan zengin bir hanım ile evlendiğini söylemek... really nigga
2
deist imam
Yer çekimi ivmesinin 10 m/s^2 olması. Halbuki yaklasik 9.809dur.

İlk okula dönersek - işaretli sayıların olmayacağı

Yine liseye dönecek olursak 1 atmlik basıncın 100kpalık basınca eşit olduğu

Gibi saçma sapan antibilimsel ifadeler
lexxpowder
Maddenin 3 hali vardır safsatası. Maddenin net olarak kaç hali olduğu halen daha bilinmemekte. Çünkü madde dediğimiz olguyu net olarak hala anlayabilmiş değiliz. Maddenin teoride olan birçok hali olmasına karşın kesin olan 16 tanesini aşağıya bırakıyorum.

1- Sıvı Kristal
Sıvı ve katı arasında özelliklere sahip bir hâl(sıvıya daha yakın). Nasıl yani derseniz bir sıvı gibi akışkandır ama molekülleri katı gibi yönlüdür. Sıvı kristallerin kendi aralarında fazları vardır ama fazla değinmeyecem. Mesela; Hücre zarı, proteinler(bazı), sabun ve deterjan köpükleri gibi.

2- Amorf Katı
Katı ve Sıvı arasında bir hâl. Atomları kararlı kristal yapıya sahip olmadığı katılara denir, belirli şekilleri yok. Cam bunlara örnek olarak verilebilir ve Cam katı gibi olmasına karşın sıvıdır başka bir değişle katı olan tek sıvıdır. Pamuk helva, ruj gibi.

3- Üstüniletken
Bazı element ve alaşımların belirli sıcaklık (kritik sıcaklık) seviyesine veya kritik sıcaklığın altına doğru soğutulduğunda üstüniletkenlik özelliği kazanır. Elektirik akımı hiçbir dirençle karşılaşmadan üstüniletken maddelerden geçebilir.

4- Bose-Einstein Yoğusması
Maddenin bu hali ilk olarak Satyendra Nath Bose ve Albert Einstein tarafından 1924-1925 yıllarında genel olarak tahmin edildi. Bozonların seyreltilmiş gaz hâllerinin mutlak 0 sıcaklığına (0 K veya -273.15 C'ye çok yakın ) yakın değerlere soğumasıdır. u şartlar altında, bozonların büyük bir kısmı nicem etkisinin Makroskobik ölçekte olduğu en düşük nicem durgusu halinde bulunurlar.

5- Plazma
Plazma, kimya ve fizikle iyonize oluş gaz anlamına geliyor. Mikroskobik açıdan plazma, sürekli hareket eden ve etkileşen yüklü parçacıklar topluluğu olarak ifade edilir. Yıldızlar, florasan örnek olarak gösterilebilir.

6- Kuark - Gluon Plazma
Bu hâl sadece yüksel sıcaklık, yoğunluk yada 2 si bir arada olursa bulunabilecek bir özellik. Big bangten sonra evrenin birkaç milisaniye boyunca kuark - Gluon Plazma halinde bulunduğu düşünülüyor.

7- Manyetik Düzenli
Geçiş metal atomlarının sahip olduğu(genellikle) manyetik hareketinden dolayı elektronlar eşleşemiyor ve kimyasal bağın oluşumunu engelliyor.

8- Üstünakışkan
Mutlak 0 sıcaklığa yakın bazı sıvılar 2. bir sıvı fazına geçerler - ki buda "üstünakışkan"lıktır - çünkü sıvı "sonsuz akıcılık" özelliğine sahip olur.
"Nasıl yaa" dediğinizi duyar gibiyim bu resimde olduğu gibi mavi olan sıvı helyumdur ve mutlak 0 sıcaklığına yakındır ki "sonsuz akıcılık" özelliği kazanmıştır ve kaba tırmanıp içine doğru akar hatta ve hatta helyumun kapatılmış olduğu kabın tavan kısmına bakın helyum orayı bile kaplamıştır.

9- Rydberg Molekülü
Zıt düşünceli plazmanın yarıkararlı hâlinden biridir. Uyarılmış atomların yoğuşması sonucu oluşur. Bu atomlar iyonlara ve elektronlara dönüşebilirler tabi yeterli bir sıcaklığa ulaştıklarında.

10- Dejenere Madde
Yüksek basınç altında sıradan madde bu hâle geçer. Yüksek basınç durumları yaktını bitirmiş yıldızların içinde olduğuna inanılıyor mesela; "mavi cüce" (yıldız türü) ve "nötron yıldızı" nın.

11- Üstünkatı
Uzaysal düzenli maddelerdir(katı yada kristal) ve "Üstünakışkan"ın özelliklerine sahiptirler. Mutlak 0 sıcaklığına yakın katılar bu özelliğe sahip olurlar.

12- Sicimsi Sıvı
Atomlar görünüşte düzensiz özelliğe sahiptirler - sıvı gibi - ama hâlâ bir uçtan diğer uca bir kalıp gibi sabittirler - katı gibi-.

13- Üstüncam
Karakteristik anlamda "üstünakışkan" ve "donmuş şekilsiz" özelliklerini aynı anda kapsarlar.

14- katı

15-sıvı

16-gaz

Maddenin halleri için kaynak(bkz:technopat).
Antimadde'nin ise maddenin bir formu olup ol adığı tartışılmakta.
icarus
özellikle bir sayısalcı olarak, türk edebiyatıdır tamam bir yere kadar cidden güzel ve ilginç ama şu bu dönemin şairlerini ezberleyip onlardan sorumlu olmak lise hayatım boyunca bana saçma gelmiştir
sorbuyukbaba
ışığın soğurulması ile ilgili katsayamam diye bir renk şeysi öğrettiler.
kırmızı turuncu sarı yeşil mavi ve mor renklerinin baş harflerinden oluşan saçma sapan bir kelime hiç unutmam.
2
i am groot
Osmanlıca dersi :(
bıktım gerçekten bıktım neymiş efendim sosyal bilimler lisesi diye ecdadımızı tanımak, mezar taşlarını okumak önemliymiş... Bir de edebiyat sınavıyla aynı güne koyuyorlar ya sabah sinirden başım ağrıyor
franz
hayata hazırlamayan, hayattan uzak olan bütün bilgiler gereksizdir.

eğer 1+1=2 bile hayatta işe yaramıyorsa, tamamen saçma ve gereksiz bir bilgidir.

bilgilerin hayata hazırlaması, hayata yönelik olması, hayat için bir anlam taşıması gerekmektedir. ayrıca bunu yanında hayalleri köreltmemesi, kişiyi dinç tutması gerekir. yoksa fabrikada işlenen odunlardan ne farkı kalır insanların?

sonra vay efendim neden sözelcilere matematik öğretiliyor, sanat okuyan insanlara mezun olunca matematik soruluyor, matematik-fen okuyanlara neden edebiyattan soru geliyor, yıllarca bu insanlara bu zulüm neden yapılıyor diye sormaya devam edilir.
0 /