mozi

sophos
(Çince: 墨子; pinyin: Mòzǐ) veya asıl adıyla: mo di
MÖ 470-391 yılları arasında yaşamış antik çinli düşünür.

kameranın temelini atan kişidir:
bir hazine odasının içinde ışık kullanılarak görüntü oluşturulabileceğini gözlemledi. bu ilk fotoğraf makinesinin tasviriydi, camera obscura yani karanlık oda.

ışığın efendisi mozi, karanlığın her türlüsüne karşıydı;
konfüçyus'un düşüncelerini egoist bulmuş, konfüçyusçülüğe ve taozime karşı çıkmıştır ve Mohizm adı verilen “Evrensel sevgi ve savaş yok” teorisini kurmuştur, Çin'de büyük filozoflarından biri olarak bilinmektedir.

Mozi'nin bakış açısına göre, dünyanın kargaşa içinde olmasının nedeni, insanların kişisel çıkarlara önem vermesi ve bencillikti. Bu durum, insanların merhametli olmalarını ve birbirlerini sevmelerini engelliyordu. Ne zaman ki insanlar, başkalarını kendileri gibi severlerse, başkalarına kendi akrabaları gibi davranırlarsa, diğer ülkelere kendi ülkeleriymiş gibi değer verirlerse ve tamamen bencil düşünmeyi bırakırlarsa, dünya artık bir savaş içinde olmayacak ve gerçek barışa erişilmiş olacaktı.
ayrıca fakirlik ve diğer eşitsizliklerin son bulması ile devletin halk devleti olması hayallerini ilk kuranlardandı. ritüellere ve otoriteye körü körüne itaat etmeye de karşı çıkardı.

eserleri çin imparatoru qin shi huang'ın emriyle toplu kitap yakımıyla yok edildi...