mehmet akif ersoy

codex cumanicus
Kahraman ırkıma bir gül dizelerini yazan kalemin ümmetçilik safsatasıyla oyların ırzına geçen uzuna takipçi olması biraz abes kaçar zannımca.kaldı ki mehmet akif çizdiği aydın imajıyla bu ithamdan oldukça uzak ve ihtimal dışı kalır.ama yerine bbp veya mhp düşünülebilirdi.
omerhayyam
Zamanın Fethullah Gülen'i dir. İnanmayan laik kişiler 2. Abdülhamid'e yazdığı şiirlere Baka bilirler 2. Abdülhamid'e kızıl sultan demiştir.
vidar
Zannetmiyorum AKP ye atacağını, nfk atardı akpye ama mehmet akif muhtemelen codex cumanicus'un dediği gibi MHP veya bbpye atardı
bedirhanberkesernur
başlığı şans eseri buldum ve keşke bulmaz olaydım. okurken resmen kendimden utandım. lan "götüne damgayı sokar oy pusulasında akp'nin altına oturup kalkardı" nedir? hatta biri gelmiş ırkçı demiş. adam mehmet akif'e ırkçı demiş.
yaşasaydı hangi partiye oy verirdi yerine rahmetlinin düşüncelerinin tartışılmasını beklerdim.
mehmet akif ersoy'u günümüzün islamcılarıyla bir tutmak çok yanlış bir tutumdur. kendisi muhafazakardır, bu zaten belli. ama mehmet akif'e yobaz derken insan biraz utanır.
bakın, şu çılgın türkler'de, turgut özakman'ın akif hakkında yazdığı bir metin vardır (mehmet akif ersoy'un çeşitli şiirlerinden derlenmiştir. mehmet akif ersoy'un düşüncelerinin tahlili denilebilir). bir kısmını aktarıyorum:

"bugün dünyada milyonlarca müslüman var. ne acıdır ki hiçbirinin istiklali yok. yalnız biz istiklal sahibiydik. ama biz de yüzyıllardır, elde ne varsa, yabancılara verip geri çekile çekile yaşıyorduk.
bunun sebebi dinimiz midir? haşa. islamiyet hayatı, aklı, mantığı, zamanın icaplarını reddetmez. islamiyet dini, ölüler dini değildir. ama batı dünyası ilim ve fende ilerlerken biz müslümanlar ne yaptık? her şeyi allah'a havale ve emanet edip tembellik, cehalet ve bağnazlık içinde donup kaldık. sonuç ortada: dilenerek yaşayan hükumetler, harabeler, ekilmemiş tarlalar, yakılmış ormanlar, hastalıklar, hurafeler, üfürükler, yolsuz, okulsuz köyler, pis şehirler. milletin hayrı için ne düşünsen 'olmaz!' diye dikilen ilimsiz hocalar. her yeniliğe, 'biz dedelerimizden böyle görmedik' diye karşı çıkan yobazlar.
milletlerin hayatında duraklamak bile ölüm demek iken, biz tamamen durmuşuz. geriden de geri bir hale düşmüşüz. görünen köy kılavuz istemez. yaşadığımız, ilkel bir hayattır... "
(şu çılgın türkler, bilgi yayınları, 2005, s.522)

bu zihniyette olan birini, islamcı diye damgalayıp geçmek gerçekten ayıptır. evet, akif muhafazakardır, "asım'ın nesli" fikrini de beğenmiyor olabilirsiniz ancak islamcı, ırkçı gibi damgalamalar gerçekten çok yakışıksız.
jitemci
Bence İstiklal şairi falan yalan laikleğe aykırı tamamen ümmet adına yazılmış dizeler mevcut. Şehitlere karşı sonsuz saygım var fakat bu marş olmamalı resmi bağımsızlık marşı
1
deist imam
Din ve milliyetciligi sentezleyip istiklal marsini yazan şair. Yani yaşasa akpye oy verebilme ihtimali var. Yine de istiklal marsimizin sairi oldugu icin saygi duyarim kendisine. Bu arada bence kendisinin çanakkale şehitlerine şiiri istiklal marşından daha güzeldir.