levent üzümcü'nün atatürk sevmeyenlere hain demesi

pencere
fatih tezcan'ın sıçmık söylemleriyle kardeş bir söylemdir. mustafa kemal her ne kadar cumhuriyetimizin kurucusu ve gelmiş geçmiş cumhurbaşkanları arasında en iyisi olsa da son tahlilde bir siyasetçidir. kimse mustafa kemal'i, abdulhamt'i, erdoğan'ı sevmeye zorlanamayacağı gibi sevmiyor diye de hainlikle suçlanamaz. zira aklı selim düşünüldüğünde ikisi de faşizmdir.

ben bir komünist olarak, genç cumhuriyeti milli burjuva değerler üzerinde yükseltmeye çalışan gazi paşayı korkmadan eleştirebilmeliyim. bunun adı demokrasidir. hatta ilerlemedir. ama tabii ki bu eleştiriler ideolojik temelli olmalıdır. ülkemizin çok büyük bir kısmının saygı, sevgi, minnet duyduğu bir insana asla saygısız bir üslup geliştirilmemelidir. demokrasi kültürünün en önemli temeli olan bir arada yaşamanın gereğidir bu.

fakat kim olursa olsun sevmemenin bedeli hainlikle itham etmenin hiç bir demokraside yeri yoktur.
jakoben
valla levent'in dediğine katılmamak istiyorum ama konjonktürel psikolojim ister istemez oportünist bir bakış açısına dönerek hak veriyor aq. neden hak veriyor biliyor musunuz? levent'e cevap verenler yüzünden. adamlar diyor ki; zamanında dincilere ettiniz onlarda size eder faşizme faşizm yanıt veriyor. etme bulma dünyası gibi laflar... birader, buna karşı çıkanlar islamcılığı, gericiliği gerçekten toplumsal düzen olabilirmişçesine tutarlıymış ve legal görülmesi gereken sağlıklı bir sistemmiş gibi kemalizmin karşısında rakip görebildikleri için bunu söylüyorlar. evet kemalizm dincilerin içinden geçiyordu ama aq geçmeyince böyle olacağını tarihten bildikleri için geçiyorlardı. jakoben cumhuriyetinden ilham alan adamlar sonuçta. her ne olursa olsun, atatürk'ü sevmek sevmemek bir yana, kemalizmin gericiliğe karşı ''ıslah,dayak'' politikası çok yerindeymiş. çünkü lafla, siyasetle baş edilemeyecek kadar takiyeciler her şeyleri yalan.her lafa bir kılıf buluyorlar ve bunu bizi yaşlandırıp mezara götürecek kadar uzun süre sürdürebilirler. bunların amına koymazsında ne yapabilirsin ki aq?
the spook
sevmediğin birinin görüşlerini hazmedemeyeceğin için, doğru olan sitemdir. Atatürk'ün görüşlerini benimsememek ise ya arap artığı hayranlığıdır, ya da komünizm adı altında kürt milliyetçiliği yapmaktır.