laik sözlük adminlerinin çalışmaması

gece
uzun zamandır çeşitli sözlüklerde yazan biri olarak gördüğüm gerçek. bu sözlük hem tanıdığım onlarca dost canlı yazarları hemde içeriğiyle benim için diğer sözlüklerden çok ayrı bir yere sahip. ama maalesef adminler büyümesi ya da aktif olması için hiç bir şey yapmıyor. belki de yapıyor ama görmüyoruz ki bu da yapılanların yetersiz olduğunu gösterir. buranın en son adminin söylediğine göre 7 ya da 8 bin gibi bi yazar sayısı varmış. takıldığım iki bin yazarlı bir sözlük bile burdan çok daha aktif, çünkü sürekli üyelere mail atıyorlar internette reklamları falan çıkıyor, sosyal medya sayfaları güncel. umarım adminler okur ve dikkate alır bura güzel bir yer bir şeyler yaparsanız çok daha güzel olacak.
zeybek
yazarımızın haklı bir isyanıdır. hem de çok haklı. en son yönetime giren ve galiba da mevcut adminlerle birlikte son admin olarak şunları söyleyeceğim;

yazarlık dönemlerimde mevcut girilerimi de örnek gösterebilirim niceliğin değil niteliğin savunucusu ve koruyucusu oldum. bu sözlüğün kurulma hikayesi açık ve net. imam hatipler kapatılsın grubundan ve gençlerin laiklik akımına sempatisi baz alınarak ki bana göre öyle, kurulmuş bir sözlük.

sosyal ağlarda hiçbir gruba üye değilim çünkü tüm yazarlar o gruplardan gelme ve birbirini tanıyor bu da orada formatsız bir şekilde goygoy yapmaya ve mizah diye tabir ettikleri leş muhabbete rahatça olanak sağlıyor. ayrıca sözlükle alakadar hiçbir girişim göremedim gruplarda. sözlük yazarlarımızın bir çoğu sözlük yazarlığından bihaber. yazmaya teşvik edici yapıcı yahut yıkıcı savlar üretilmiyor, bu da münazaraya mahal vermediği için beyin fırtınasına engel ve bu beyin fırtınası sözlüğe sirayet etmiyor. giriler iyi de olsa kötü olsa oylanmıyor. karşı fikir savunucuları ve trollerden sıkıldık diye sözlüğü ziyadesiyle terk eden yazar oluyor bu da burada rahatça at koşturamadığından dolayı olan bir durum.

nitelikli onlarca giri yazmama rağmen ve bunların çoğunu ilk defa başlık olarak açmama rağmen altları boş yani bilgi ve fikir sahibi olunmak istenmiyor yahut kendini bilgin sanan zamane gençleri iki üç muhalif taşlama yapınca kendini aydın sanıyor. bunun da etkisi sözlüğe uğramıyor.

yazarlar kişisel olarak başlık açarken yaratıcı olamıyor bu da gözlem yeteneğinin yeterli olmadığını gösteriyor. halbuki gözleme gerek yok kendi başına gelen ufak tefek estantaneler muazzam içeriklere dönüşebilir. sonra da gidip diğer sözlüklerden başlık taşınıyor yahut yazacak başlık bulamıyorum diye hayıflanıyor.

saymakla bitmez. bu iş interaktif bir sözlük işi sadece adminle modla olmaz, ha adminler sadece katalizör olurlar o kadar.

intihal yapan yazarlara hiç girmedim bile.
odin
Burada yazacak çok şey var. Tek diyeceğim "gece" adlı arkadaşımız çok yüksek derecede haklı.
Elimden geldiği kadar kimsenin kalbini kırmadan istediklerini yapmaya çalışıyorum. Biriniz birşey istediniz de yapmadım mı?
Şimdi sözlük dediğin sadece ben, sen, o'dan oluşmuyor. Biz, siz, onlar'dan oluşuyor. Bunun aynısını yönetim içinde söyleyebilirim. Umarım anlatmak istediğimi anlamışsınızdır.
2