küfür etmek

partizan
Aslında çok kaba bir şey ama ettiğimde genelde bi rahatlarım. Cinsiyetçi olanları kullanmamak en doğrusu, hiç kullanmamak da en doğrusu gerçi ama işin zoru o. Bir de Can Yücelden bir söz bırakayım
"küfür burjuvazinin ağzında lağım çukurudur işçi sınıfının ağzında açan çiçektir"
kam
Toplumun kolektif bilinçdışının bireyler aracılığıyla dışavurumu. Değişik bir tanım oldu da şöyle diyeyim. Toplumumuzda cinsellik bastırılan, yasak, ahlaksızca bir davranış olarak tanımlanırken sinir anında karşıdaki kişiye seni bok kafalı demek yerine akrabalarında ne kadar kadın varsa hepsini s*kmek toplum olarak bastırdığımız duyguları gösterir. En basit sohbette bile vay a..na goyuyum diye konuşan insanlarla her gün karşılaşıyoruz. Bence küfür bu, en çok da imanlı geçinen yobazlar eder.
dehumanize
-Birine hafif/ağır küfür ederseniz, onun da dönüp size küfür edeceği ihtimalini göze almış olursunuz. Bir anlamda onurunuza, namusunuza, bilumum bütün insani değerlerinize, hatta aile bireylerinize kadar ufacık bir kıymeti çok gören, alçak ve basit bir kimliğe kendi rızanızla bürünmüş olursunuz. Hatta küfüre maruz kalsanız bile aynı şekilde karşılık verirseniz, yine bu değersizliği kendinize yapıştırmış olursunuz. Buna binaen denebilir ki; Her ne şekilde olursa olsun küfreden insan onurunu, namusunu, toplumsal, insani, ailevi tüm değerlerini kendi kişisel çıkarları ya da öfkesi uğruna her an değişebilecek (satabilecek) kadar basit bir karaktere sahiptir. Bu gerçek hem birey bazında hem toplumlar bazında sabittir. En azından bugüne kadarki yaşam süremde gözlemlediğim kadarıyla böyle idi.
-Yine aynı şekilde bir insanı öldürür, bir toplumu soykırıma varacak düzeyde katletmeye kalkarsanız; Gün gelir aynı etkiye maruz kalırsınız. Ki bu çoğu zaman katletmeye çalıştığınız kesim tarafından başınıza gelir. Diyebilirsiniz ki 'ölümün diyeti ölüm olmamalı'… Ahlaki açıdan haklılık payınız olabilir. Lakin öldürülen kişinin ailesinin bakış açısıyla bunu değerlendirip, bir karar almaya çalışırsanız; Bugün (dün) öldürenlerin kesinlikle 'canilik' olarak nitelendirdiğiniz kararını kendi dilinizin açıkladığını görürsünüz.
-Küfür örneğinde de belirttiğim gibi; Küfre maruz kalındığında aynı karşılığı vermemeniz gerektiği, bunun sizi basit ve alçak bir insan yapacağı gerçeği gibi; Birisinin bir yakınınızı öldürdüğünde, aynı karşılığı vermeniz de sizi cani yapar.
turca
Gerginliğinizi üstünüzden atmak için birebir.
2 saattir sözlükteki entrylere bakıyorum ama sövecek kimse bulamadım. Haksız yere kimseye küfür etmek olmaz. Özelden sövüşmek isteyenleri bekliyorum.
altayhan
Bu ülkede mallara karşı kullanılabilecek iki lisan var. Biri kötek diğeri küfür. Başka şeyden anlamaz bunlar. Ne demiş neyzen tevfik: küfür ruhun cilasıdır.