kemalisthatun

anne boleyn
İlk öncelikle benimle ilgili güzel düşünceleri olan herkese teşekkür ederim. Beni beğenmeyenlere de saygı duyuyorum. Lakin Biradelisi arkadaşın ya okuma sorunu var ya da okuduğunu anlamama sorunu var. ''Türkiye'de, Atatürk eşittir laiklik demektir'' sözümü madem düz yazınca anlamıyor bari açıklama yapayım. Asırlardır süren bir hilafeti kaldırıp, dostlarının bile karşına geçtiğini görüp, bütün tepkilere rağmen bu millete laik sistemi getiriyorsan, bu ülkede laiklik, Atatürk demektir. Bakın dikkatinizi çekerim dünyada demiyorum sadece ve sadece Türkiye'den bahsediyorum. Dünyadan bahsediyor olsaydım bu bir cahillik olurdu. Nasıl ki Türkiye denildiğinde akıllara ilk Atatürk gelebiliyorsa, Türkiye'de de laiklik denildiğinde de akıllara Atatürk gelir. Laiklik tüketilmiş, anlamı kalmamış bir sistem olabilir günümüzde. Lakin geçmişimizden geleceğimize onu önemli kılan en büyük etken hilafet gibi köklü bir sistemin kaldırılışı ve yerine yepyeni laiklik getirilişiydi. Bunu başaran ise Atatürk'tü. Umarım artık bahsetmek istediğimi anlamışsındır. Senin anladığın, anlamak istediğin gibi sığ düşünceli biri değilim. Her düşüncemin altında sebepler ve gerçekler yatıyor.
11
biradelisi biradelisi
"Sığ düşünceli" gibi "zavallı" gibi kelimelerle sen kendi seviyeni zaten ortaya koyuyorsun. O nedenle sen inandığına devam et ve lütfen benimle bir daha tartışmaya girme.
anne boleyn anne boleyn
Sığ düşünceli cümlesini baştan okur musun? Anlayamama sorunun hakkındaki tespitim doğruymuş. Bir daha kanıtladın.
laiksavar laiksavar
biradelisi ben seni çok iyi anlıyorum.
biradelisi biradelisi
tamam "sığ düşünceli" cümlesini hızlı okumuşum, ben hatamı kabul eden bir insanım. "tüm düşüncelerimin altında gerçekler yatıyor" tarzında -günümüz türkiye diktatörlüğünü özetlercesine- bir cümle hayatım boyunca asla kurmadım. Zira bilim bile zamanla yerini yeni doğrulara bırakırken senin bu egondan bir an önce kurtulman gerekli. (Not:Benim anlamama sorunumun olmadığı icra ettiğim meslekten dolayı açık. )
anne boleyn anne boleyn
her insanın kendi doğruları olur. bu doğruları gerçekler üzerine inşa etmezsek bir cahilden farklı olmayız. geçmiş değişken değildir. gerçekler vardır ve bunu saptıranlar. ben de geçmişle ilgili düşüncelerimin, savunduğum düşüncelerin gerçekler üzerine inşa edildiğinden bahsediyorum. mesleğin de beni alakadar etmiyor. her psikolog olanın empati kurma yeteneği olmadığı gibi her mesleği yapanın da önemli olan bir konuda başarılı olacağı anlamına gelmiyor(şart olsa bile.) demek ki sen başarısızsın (bu benim düşüncem)
biradelisi biradelisi
bu sözlük herkesin sözlüğü, senin laiksavar isimli kullanıcı atatürkçü değil diye "senin burada ne işin var" diyerek tepki göstermen senin faşizan düşüncelere sahip olduğunun göstergesidir. başkalarını fikrinden dolayı dışlayan insanlara acıyorum.
anne boleyn anne boleyn
senin atatürk eşittir laiklik demek sözüme tepki göstermen de başka düşünceye tahammül edememek oluyor. Başkalarının yaptıklarını ayıplayıp aynısını başka bir olayda yapmak sizin çelişkinizi gösteriyor. Her neyse çok uzamadı mı? En son benimle muhattap olma diyordun. Canıma minnet. İyi akşamlar
neptune neptune
atatürk eşittir laiklik sözünün açılımını doğru yaptığınızı düşünüyorum. tarihi gerçekler üzerine inşaa edilmiş argümanlarınıza aynen katılıyorum. mesele atatürk'ün kişiliği değil, atatürk öncesinde laiklik ile ilgili atılmış en ufak bir adım yok ki bu da atatürk eşittir laiklik sözünü doğrular zaten. tabii aslında atatürk eşittir türkiye cumhuriyeti demek çok daha kapsayıcı olur, neticede türkiye cumhuriyeti devletinin kurulmasına önderlik eden kişi mustafa kemal atatürk'tür zaten.
anne boleyn anne boleyn
cok güzel yorumlayıp, açıkladınız :) bütün dediklerinize katılıyorum.
biradelisi biradelisi
laiklik kelime anlamıyla türkiye'ye ait değildir. Bu nedenle atatürk'le eş anlamlı olması manasızdır. Mecaz olarak başka...
neptune neptune
Laiklik elbette ki bu topraklardan çıkmış bir kavram değildir.Ama bu topraklarda uygulanma fikrini ortaya koyan ve bu yönde yasal düzenlemeleri gerçekleştiren kişi Atatürk'tür.Doğal olarak Türkiye'de Atatürk eşittir laiklik sözü" bir gerçeği yansıtmaktadır. Şayet, "dünyada Atatürk eşittir laiklik" denmiş olsaydı, doğru olmayan bir denklem olurdu. Ancak üzerinde konuştuğumuz denklemini savunan yazarın, söz konusu denklemi "türkiye'de atatürk eşittir laiklik demektir" şeklinde kurduğunu görüyoruz.Bu da kurduğu denklemi ve bakış açısını doğru kılıyor zaten.İtiraz yapılacaksa, Türkiye Cumhuriyeti anayasasına laiklik ilkesini ekleyenin Atatürk olmadığını gösteren bir kaynak sunmak gerekir ki, böyle bir kaynak olmadığı gibi bugüne kadar aksini iddia eden bile olmamıştır zaten.
bu başlıktaki tüm girileri gör