israil nasıl kuruldu

moskovakurdu
14 Mayıs 1948'de BM paylaşım planı uyarınca David Ben-Gurion tarafından İsrail Devleti'nin kuruluşu ilan edildi

24 saat aradan sonra İsrail topraklarına Mısır , ürdün , suriye , Lübnan , ırak orduları saldırıya geçerek İsrail topraklarına girdiler.

İsrail nasıl olur da bu kadar güçlü olduğunu söylenilir ; 60 yıllık olmayan devlet birçok güçlü devletin yapamadığını hiç korkmadan yapabiliyor. İsrail lobisi istisnasız dünyanın en etkili güçlü lobisidir. Gücünü ekonomi ve bilimden alıyor. Sigmund Freud yahudidir çok sevdiğim için örnek vermek istedim sadece :) .

1949 yılının ilk aylarında BM nezdinde İsrail ile onunla savaşan Arap ülkelerinin her biri (o dönemden beri İsrail'le müzakere masasına oturmayı reddeden Irak hariç) arasında doğrudan müzakereler düzenlendi ve bunların sonucunda bir ateşkes anlaşması imzalandı. Anlaşma uyarınca sahil şeridi, Celile ve tüm Necef İsrail'e, Yehuda ve Samiriye (Batı Şeria) Ürdün'e, Gazze Mısır yönetimine ve Kudüs'ün ise Eski Şehir'in de dahil olduğu doğu kısmı Ürdün'e, batısı da İsrail'e bırakıldı. İsrail'in Filistinliler ile olan gerginliği ise sürmektedir.
invincible54
Kağıt üzerinde 1948 olsa da 1948'de değil 1897'de zürih'te düzenlenen 1.siyonist kongreyle kurulmuştur.yahudiler bu tarihten sonra dönemin konjonktüründen çok iyi faydalanmış;1897'de başlayan süreç 1948'de tamamlanmıştır.
pamerg
alyalar vardır. alya, birinci alya, ikinci alya, üçüncü vs vs beş de son bulur. alyaların olayı sürgündür. zaten israil kurulmadan ikinci dünya savaşına kadar ingiltere yahudilere bir devlet kuracağı sözünü vermiş, ingiltere de ki yahudiler filistin tarafına sürülmüştür. yani kağıt üzerinde sürüldükleri yazar. yanılmıyorsam bu birinci veya ikinci alyada geçer.
alya: ruslar bünyelerindeki yahudileri filistine sürer. bir de ingilizler sürüyor, ikinci de yine ruslar üç ve dört de yanılmıyorsam alman zulmünden kaçanlar gidiyor.
filistin topraklarına giden yahudiler. ilk bir kaç yıl belkide on yılda açlık ve fakirlik yüzünden sık sık nüfus kaybı yaşarlar. daha sonra rus tefeci (adı aklıma gelmedi) onlara faizli paralar verir. bu sayede faizle aldıkları parayla gelişir, topraklar satın alırlar. zenginleşince, fakirlere faizli paralar vererek servetlerini katlarlar.

devamını biliyorsunuz zaten.

yani kuruluşunun öncesini, nasıl temelinin atıldığını ben yehuda'nın dil çalışmalarından, siyonizm hareketlerinden ve alyalardan öğrenebilirsiniz.