iran

harflervekibrit
"persepolis" adlı 2007 yapımı biyografik animasyon filmini tavsiye ederim, İran devrimi ile ilgili. Ülkemizdeki süreç ile kıyas yapmak açısından önemli bir filmdi.
frantz fanon
bu ülke hakkında batı-yahudi medyası ve kurumları tarafından çeşitli söylentilerin, çarpıtmaların, yalanların üretildiğini düşünüyorum.
haber çıksın da nasıl çıkarsa çıksın zihniyetindeki gazeteciler, önyargılılar, sazanlar da bu çarpıtmaları körüklüyor.
"nesnel" denilen kaynaklardan bile bir sürü yalan dolan var. mesela, deniyor ki eşcinselleri idam ediyorlar, bir tane de vaka ismi koymuşlar. ama olayı inceledim ve işin aslı öyle değil. 10 yıllık bir olay bu; resmi olarak tecavüz ve hırsızlık yüzünden idam edilen iki kişinin kendi aralarında eşcinsel ilişkiye girdikleri için idam edildikleri iddia ediliyor. lan adamlar 13 yaşındaki çocuğa tecavüzden, hırsızlıkran idam mahkum edildi, yavşak yahudi-batı kaynakları halâ "eşcinselleri öldürüyorlar" diye bunlara ağıt yakıyor, sanırsın ki davanın savcısı, avukatı, detektifidirler...
ülkede protestolar çıkıyor, batı yahudi yalakaları olayı yine yaşam tarzına bağlıyorlar. halbuki bir bakıyorsun ki olay ekonomik. adamlar kredi çekmişler, kriz vurmuş batırmışlar, sokağa çıkmışlar. olay bu. ki eski devlet başkanı ahmedinejat bile olaylar destekliyormuş, yani isyancı kitle muhafazakar...
bu arada kadınlar makyajlı, kafelerde sigara içiyor. yani ülke bir ışid, bir afganistan değildir.
türk medyası da boş durmuyor tabi. "dövme yaptırdı, irana geri girerse idam edilecek". lan akıl var mantık var, bu adamların bir ceza kanunu yok mu. nerede var öyle bir madde, ki olsa çoktan bunu 40 yıl boyunca önümüze koymazlar mıydı, iran aleyhinde ajitasyon için kullanmazlar mıydı.
iran'ın cehennem olduğuna milleti ikna et ki, onu bombalarken kimsenin sesi çıkmasın. amaç bu.