intihar eden insan

turca
Maldır. Intihar haberi görünce içimden bir oh çekiyorum, 1 gerizekalı daha eksildi ülkemde diye.
Hayır anlamadığım şey not falan bırakmaktır, yaşamak istemiyorsan sıktır git, geber. Bana ne senin derdinden.
4
okt art
İntihara aptallık veya aptalların eylemi olarak bakmak yanlıştır. Sayısız bilim insanı, filozof, sanatçı, lider vb. zeki ve başarılı insanlar intihar ederek hayatına son vermiştir. İntihar konusunda albert camus ile tamamen aynı fikirdeyim.
pohyiyen
intiharı aptallık olarak görmek intihardan daha büyük aptallıktır. aklımın ucundan dahi geçirmediğim bir arkadaşım bu eylemi gerçekleştirdi. haberi aldığım an başımdan aşağı kaynar sular döküldü sanki. hayat dolu ve dinine bağlı bir çocuktu. nedeni hala belirlenebilmiş değil. not falanda bırakmamış hiç. o yüzden saçma sapan bir şekilde başkasını yargılamak yerine aynı şeyin kendinizin veya bir yakınınızın başına gelmemesi için dua edin. acaba en yakınınızdaki birisi intihar etse iyi olmuş amk salağına diyebilecek misiniz.
prometheus
Her insan kendi seçimlerini yapar.

Edit: dünyanın en saçma cümlesi top 10 olsa ilk sırayı alır lan bu cümle. Anlık yazılmış bir şey. Neler oluyor allahım? Konuşmayı ve yazmayı unutuyorum
jesus
Belki bu hayatın acımasızlığı altında ezilmiş ve sıkılmış, belki varlığın anlamsızlığının getirdiği sıkıntıdan bıkmış kısacası var olmanın kendisine sadece acı getirdiğini farketmiş; aklını umutlu fantezilerle doldurmayacak ve 50 sene daha da yaşasa durumun ancak daha da kötüye gideceği gerçeğini kabul edecek kadar gerçekçi, bu saçmalıktan kurtulmak için kısa bir an da olsa bütün evrimsel dürtülerine karşı koyup dayanılmaz bir acıya dayanacak kadar cesur insan.
Tabii ki hiçbirşeyi genelleyemeyiz. İnançları uğruna kendisini ve yüzlerce insanı öldürecek kadar beyinsiz ya da gerçekten hiçbir fikri olmadan kendini öldürecek kadar gerizekalı da olabilir bu insan. Doğal seleksiyon at its best diyelim.
Peki neden genelliyoruz hepimiz? Her yazar kendinden birşeyler katıyor demek ki. He peki jesus intihar eder mi? Etmez en azından şimdilik. Ama sonsuza dek genç kalmayacaksa sonsuza dek uyumak çok da korkunç gelmemekte bu entrynin yazarına.
harflervekibrit
Geçen sene miydi bir adam vardı, intiharından önce video çeken. "Aklım yerinde, yaşamak isteğimi kaybettim." demişti. Zweig da aynı şeyi söylemiş örneğin. "kendi hayatını kendi iradesiyle bitirme" düşüncesi bende bir hayranlık uyandırıyor hep. Eğer birine vicdan yaptırmak için verdiği saçma sapan bir tepki değilse saygı duyulacak iştir. Ha ben yapar mıydım? Öyle bir g*t yok galiba bende.
di gora bave tenim
intihar edenlere mal gözü ile bakan kişler aptaldır. kimsenin ne gibi durumlar sıkıntılar çektiğini kimse bilemez. bazen başka bir seçenek kalmamıştır tek çare buysa? çok cesaret isteyen bir durum kendi yaşamına son vermek. neden yaptığı ne düşündüğü bunu ona sürükleyen durumun ne olduğunu bilmemeyiz. çünkü bir süre sonra hayat size boş tatsız bir işkence gibi gelir mutsuzluk içinize işler hayat artık hiçlik ifade edince tek çareniz bu olur.
every time we say goodbye..
icarus
şu adamı bile intihar ettiren dünya bize ne yapar bilemeyiz.

anlattıkları,söylemeye çalıştıkları dikkatlice düşünüldüğünde;sonuç yerine
nedenine odaklanmak daha doğru geliyor bana.
1
Virtuoso
Olayı bu kadar dramatize etmenin bir anlamı yok. Kalpsiz ve ya duygusuz olarak nitelendirilebilirim belkide ama her ne olursa olsun kendisine bahşedilen ömrü pes ederek sonlandırma hakkını kendinde görmemeli insan. Yaşam başlı başına çok derin felsefik bir durumdur. her ne kadar güzel konuşuyor , düşünüyor ve yaşamaya çalışıyorsanız bunların tam tersi şeyler de söz konusu olacaktır. Her şeyi güllük gülistanlık bekleyip gerçekleşmeyince " böle hayatın mq " triplerine girilmesini akabinde intihara sürüklenen hayatları amacından sapmış ve boşa geçmiş zaman olarak nitelendirdiğimi üzülerek belirtmek isterim.

edit : parça ne alaka diyeceksiniz hemen söyliyeyim. ölüm inhitar vs. dedik ya bir cenazem söz konusu olacaksa çalınacak marş bundan öte olamaz. peace !
franz
Herr intihar edeni de alkışlamak saçmadır. Düşük bütçeli beyinleri ile sevdiği insanlardan yüz bulamayıp intihar edenlere aptallığın daniskası olarak bakıyorum.

Büyük sanatçılar da kalkıp saplantılı ruh halleriyle intihar edince de aptallık olarak görüyorum.

Aslında aptallık belki yanlış kelime burada. Korkak desem sanırım daha bi orantılı olur. Hani yaşadıklarını hiç değiştirecek gücü bulamadığını düşünmek büyük bir korkaklık zira.
cuenta
bana göre korkak ve eziktir. hayat ne olursa olsun yaşanmaya degerdir. her durumdan mutlaka kurtulabilir insan. yaşamak bir ziyafettir, bu ziyafete davetli olanlar pek çoktur. ancak masaya oturmayı başarabilenler pek azdır.
0 /