inanmayıp kutsal değerlerle dalga geçmek

otuz9
sözlükte gördüğüm bazı bilgili(!) hoşgörülü(!) ateist yazarların yaptıklarıdır. inanmıyorsan inanma kardeşim kimse sana bir şey demiyor. lakin kutsal değerlere karşı takındığın tutuma dikkat etmek zorundasın. saygı denen bir kavram var!

edit: saygısızlar kendini belli ediyor.
3
ladygaga
Hangi musluman bize saygi duyuyor da biz onlara duyalim?Daha dun mudanyada biri yemek yedigi icin dayak yedi(hosgoru dini)bir de utanmadan saygi mi bekliyorsun aptal.Birazdan gircik islim bi digil dersin simdi sen amk m×slumani.Git oruc tut lutfen belki sagligina zarar verdigin icin daha erken olursun
2
promethe
Yarın reis emir verse kapıma dayanacak kendisinden farklı herkesi düşman gören cennet uğruna cehennemi yaşatmaya pek hevesli masallara inanan komşularıma mı saygı göstereyim
psycho
Benim saygı duyduğum kısım insanın inancı istediğine inansın ne mal adamsın müslüman aq demem ama islam benim kutsalım değil dalgamı geçerim sikmde olmaz demi allah bey amk?
justblond
İnanmamak problem değildir. Saygı duymak da zorunlu değildir. Karşındakinin sana saygı duymasını bekliyorsan, seninde o şekil karşılık vermen gerekir. O yüzden yapılan genellemelerin hepsini saçma buluyorum.
dal kalkinca sarkan kartal
Açıkçası müslüman olarak kimseden saygı beklemiyorum. İnancımda, kuldan daha fazla önemsemem gereken bir yaratıcı var. Ateistlerin hiç birine de gram saygı duymuyorum.

Ama, hiçbir yazımda karşıt inançlara hakaret görmezsiniz. Sanırım ateizmin en büyük sorunu bu. Müslümanlara saldırmayı çok seviyorlar, her türlü kışkırtma, hakaret onlar için "ifade özgürlüğü" (!). Fakat inanan birisi çıkıp "beyler, benim inandığım bir şey var, sizden de anlayış bekliyorum" dediği takdirde diyen kişi türlü alay ve dalgalara maruz kalabiliyor.

Velhasıl,
inananlar için; dert etmeyiniz. Daha fazla önemsemeniz gereken bir ilah var ve o bu dünyanın apaçık imtihan dünyası olduğunu söylüyor.
İnanmayanlar için: hayat sizin, hür iradeniz ile yaşamaya daima devam ediniz, insanı insan yapan şeylerden biri bu. Ama yazarken başkasına saldırı amacı taşıyor mu taşımıyor mu diye bir kez kontrol etmek daima daha iyidir. Saygı beklerken saygısızlık yapmak dünyadaki kötü şeylerden birini kısır döngüye sokacaktır.
deist imam
Ben aptalca bulduğum bir fikire saygı gösternem. Ama bu senin o aptalca bulduğum fikire inanmana saygı göstermeyeceğim anlamına gelmez. Çünkü senin o aptalca fikire inanma hakkın var. Sen o fikri aptalca bulmadığın için inanıyosun ama bana göre o fikir aptalca. Ve sırf sen inanıyosun diye ben o aptalca fikire saygı gösterecek değilim ve sen de benim o fikire aptalca deme hakkıma saygı göstermek zorundasın. Eğer senin fikrinle dalga geçilince verecek cevabın "inanmıyosan saygı duy" lafından öteye gidemiyosa o fikrin savunulacak bir tarafı olmadığı içindir. Benim saygı göstermem gereken tek şey senin istediğin fikire inanma hakkındır.
kam
Ben dediğiniz tarzda dalga geçici bir şey yazmadım ama o saygı duy dediğin dinde bizim öldürülmemiz gerektiği yazıyor !
prometheus
Bu benim. Saygı dediğin şey çok ilginç. Kutsal değerlere saygı daha ilginç.

Birilerinin kutsal saydığı bir sey bir başka insana çok saçma gelebilir. Bunu dün alevilerin, eşcinsellerin, ezidi halkın kafasını kesen isidli canilerde gördük. Adamların kutsalı var ve kutsal değerlerine dönük hareket ediyorlardı. Şimdi sen diyeceksin ki "gerçek islam bu degil" peki öyle olsun, zira konumuz salt islam değil.

Hayır efendim! Gökyüzünden inen bir kitabın bütün insanlığın sorunlarına çare olacağı bana saçma geliyor ya da bir kadının bir erkeğin kaburgasindan oluştuğu. Bir heykele adak adayip ona tapinmak da öyle. Ya da inek ve yilanlara tapmak da... Bu kadar akıl dışı şeye neden saygı duymak zorundayım? Kimse saygı duymak zorunda değil. Eğer saygı duyulması gereken bir şey varsa yukarıda saydığım şeylere inanan insandır, o da saygıyı hak ediyorsa. Tabi bu inandığı "kutsal" değerleri elestirmeyecegimiz anlamına da gelmiyor. Eğer kutsal olduğunu düşünen, ona inanmakta ısrar eden kişiler varsa tartışmaya hazırım. Beni istediği gibi kendi dini değerlerine kazanmaya çalışmakta özgürdür. Ama benimle tartışırken ben onun dini değerlerini inkar edince "inanmıyorsan saygı duy oc" şeklinde karşılık alırsam kalbini kırarım.

Edit:imla
yedi bela makasl sincap
neden genelleme yapıyoruz ki :( ateist deist müslüman hristiyan yada ne varsa işte, bunların temelinde iyi bir toplum oluşturma yok mu? bunlar sadece sen öldükten sonra rahat yaşa diye değil, burada bu yaşadığımız dünyanın da yaşanılabilir olmasını sağlaması gerek, değil mi? sağlamıyorsa zaten değersizdir.
başlık ile ilgisi de senin dinini bişi ediyim dememişlerdir herhalde yazarlar. ki yapılsa zaten rigmo ve diğer yöneticiler sağolsun en fazla yarım saatlik ömrü olur o girdinin.
başlıktan bağımsız olarak şuanda müslüman olduğunu iddia edenlerden de gına geldi :O muhafazakar bir nesil yetiştirmeyi okullara bilmem ne okuma anlama dersi diye ders ekleyerek yapacaklarını sanıyorlar.yada kürsülerden ona buna sıkıp tutunca olacağını sanıyorlar.
kaliaras
bu konu hakkında uzun uzun yazmak istemiyorum ama günümüz diyaneti kafasına göre fetva veriyor ve bunları düzeltiyor. şuan ki hükümet için oy vermek sevaptır diyor. kanktütoşum kutsal değerleriniz ile biz dalga geçmiyoruz aslında. bak sinirlendim şimdi oruçluyum yoksa sövücem tertemiz. zaten tavuk dürüm hala gelmedi bekliyorum yarım saattir.
miractanyuvarlananninja
Kişinin saygı duymadığı değer kutsal değer değildir. Başkalarının kutsal değeridir. bireysel özgürlüklere müdahale edilmediği sürece saygı duymak Bir zorunluluk da değildir. Zira "zorunluluk" kavramı da bir çeşit saygısızlık olarak değerlendirilebilir, değil mi? Saygı kavramına bu kadar değinen bireyler farklı açılardan da düşünmelidir.
Örneğin şu şekilde de düşünebilirsiniz. Biri gelip "yıldırımdan kimse korkamaz, zeus'u simgeliyor. Benim kutsal değerim saygı duyacaksınız" dese mantıksız bulan, hoşlanmayan kişiler "saygı" deyip susacak mı? Hayır. Aynı izlenimi veriyorsunuz. buradaki yıldırım kavramını ve yıldırımın kutsallaşmasını eleştirebilir hatta dalga da geçebilirsiniz bu sizin özgürlüğünüzdür, fakat bireysel düşünce özgürlüğüne de zarar vermeden yıldırımı kutsal gören kişiye saygı duymalısınız, bana göre saygı budur.
0 /