hussar

sophos
hussar(lar) (macarca: huszár ; husar diye okunur) (lehçe: Husaria) (ing. hussar)
16-18.yy'da avusturya macaristan imparatorluğu ve Lehistan-Litvanya Birliği'nin kullandığı öncü hafif süvarı birlikleri.
zamanında Lehistan-Litvanya Birliği ordusunun en önemli birliğiymiş.
sırtlarına taktıkları kanatlardan dolayı ''winged hussars'' kanatlı hussarlar diye anılırlar.
Hussarlar aslında daha çok Avusturya-Macaristan kökenlidir ancak daha çok Lehistan-Litvanya Birliği tarafından daha çok yetiştirildi. Henüz süvariler barutlu silahlar kullanmaya yeni geçtiği dönemlerde hızlı akıncı birlikleri olarak kullanılmışlardır.

huszár (hussar) kelimesi, macarca "20" anlamına gelen husz ve ''fiyat'' ya da ''değer'' anlamına gelen ár kelimelerinin birleşiminden oluşup yirmi değerinde anlamına gelir, hafif süvari birlikleri için kullanılır.
16. yüzyılda, macar kralı mathias corvinus, atlı ve tam teçhizatlı bir askerin giderleri için 20 evden vergi alınması emrini vermiştir; her bir "yirmi ev"den alınan vergi, bir askerin masraflarını karşılamaktadır.

lehistan-litvanya birliği'ndeki Hussarlar, sırtlarına taktıkları metalden ve tüyden oluşan yapay kanatlar sayesinde erken bir tank birimi vazifesi gördüler. Diğer atlıların arasına hızla dalan bu birlikler, kanatları sayesinde sayısız atlıyı büyük bir hızla saf dışı bırakabilmekteydiler. Hüssarlar Orta Avrupa ve daha çok Doğu Avrupa'da kullanılmalarının sebebi, bu bölgede yetiştirilen atlardır.

1610 yılında Lehistan ile Rusya Çarlığı arasında yapılan Kluşino Muharebesi'nde 5 bin Leh Hussar'ın 35-40 bin kişilik Rus askerlerini mağlup etmiş ve Hussarlar kendilerinin 3-4 katı kadar fazla ve güçlü olan orduları yenmişlerdir.