fatih sultan mehmet

hokkabaz
Fatih Sultan Mehmet, 30 Mart 1432 tarihinde Edirne'de doğdu. Babası Sultan İkinci Murat, annesi ise Hatice Hüma Hatundur
Babası İkinci Murat'ın tahttan feragat etmesiyle birlikte -1444 yılında- henüz 12 yaşındayken tahta çıktı. Bu durum devlet adamları arasında bazı rahatsızlıklara sebep oldu. Tahta oturalı çok kısa bir süre olmuşken Haçlı Seferi ile karşı karşıya kaldı. Birtakım devlet adamlarının isteği üzerine İkinci Murat tekrardan tahta geçti. Fatih Sultan Mehmet ise Manisa'ya gitti.
Babası İkinci Murat'ın 1451 yılında vefat etmesi üzerine 19 yaşında ikinci kez tahta çıktı. Fatih Sultan Mehmet, tahta oturur oturmaz İstanbul'un fethine yoğunlaştı. 1453 yılına dek yaptığı hazırlıkların ardından 6 Nisan'da kuşatmayı başlattı. 53 gün süren kuşatmanın ardından 29 Mayıs günü İstanbul fethedildi.
Atatürk'ün en sevdiği osmanlı padişahlarındandır.
Bazı sözleri;
-Benim kudretimin uIaştığı yere onIarın hayaIIeri biIe uIaşamaz
-Biz toprakIarı değiI gönüIIeri feth etmeye gidiyoruz.
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Neslimizin onun yolunu takip etmesi dileğiyle

imamhatipogrencisi
Osmanli devletinin sayisi 5 i gecmeyecek akilli padisahlarindan biri. Annesinin etkisiyle hristiyanliga da ilgisi oldugu bilinir ki istanbulun fetihi sonrasi yaptiklari buna kanittir. En buyuk hayali ise romayi fethedip kutsal roma imparatorlugunu devam ettirmekti. Bilime de ayni sekilde onem verir. Benim atam fsm diyen yobazlarin sahiplendigini gorse mezarinda ters doner.
deist imam
Fethettiği istanbulun şimdikiyle alakasi bile yoktur. Adam sadece surlarin icinde kalan kisimlari fethetti. Beylikduzunu falan gorse muhtemelen "bu sancağin hal-i devranı nedir böyle veled-i zinalar" diyip fethetmeyebilirdi gibime geliyo
turkic avars
Şehir yağmalama geleneğini uygularken "kitaplara dokunmayın" diyerek önemli eserleri toplatan ve arapçaya çevirtip tüm islâm aleminin faydalanmasını sağlayan aydın hünkârımız.

Ayrıca cühela kekolar kendisine sarmayı pek bir sever.
anne boleyn
osmanlı'nın en sevdiğim padişahıdır. istanbul'u feth ederek, karadan gemileri yürüterek tarihe ismini altın harflerle yazdırmıştır. ayrıyeten, fatih sultan mehmet'in katliamcı olarak tanımlanmasına da karşıyım. eğer böyle büyük bir tarihe kişiliğe ithamlarda bulunulacaksa o ithamı yaparken kaynaklar da belirtilmelidir.

şuraya da en etkilendiğim sözünü bırakayım: "bir gece ansızın gelip krallığınızı imparatorluğuma katarım."
ickial
(bkz:ıı. mehmet)
istanbulu fethederek 1100 yılı askın hüküm sürmüs doğu roma imparatorlugunu ortadan kaldıran ve"fatih" unvanını alan osmanlı padisahıdır.
batılıların, kendisini bir felaket (bkz:deccal) olarak tanımladıgı söylenir.
turkdusun
resim yapmanın günah, kafirlik gibi görüldüğü dönemde heykeltıraş çağırtarak heykelini yaptırmak istemiş, bilim yarışmaları düzenlemiş ve bunları bizzat kendi takip etmiş osmanlı'nın en çağdaş padişahı, aynı zamanda büyük bir Mareşal.
4
romacumhurbaskani
Dönemin en bilgili en entekletüel adamıdır Fatih Sultan Mehmet, Arapça, Farsça, Yunanca, Latince ve İbranice dillerini biliyordu.Yunan destanı ilyada ve odeas'yı rahatça okuyabiliyordu ileri derecede ressamlık ve heykelcilik biliridi iyi bir Matematik zekasına sahipti

Her ne kadar bazı kesimler kabul etmese'de Kendisi Osmanlı ve Roma imparatoru'dur
0 /

bunlar ilginizi çekebilir