europa

sophos
Yunan mitolojisinde Avrupa kıtasına ismini vermiş Fenikeli kız.

Fenike'nin Sur Kralı Agenor ile Telephassa'nın kızıdır.
Zeus görüp beğendiği Europa'ya ulaşmak için güzel, beyaz bir boğa kılığına girer. Europa'nın arkadaşları ile sahilde çiçek toplayıp oynamasını fırsat bilerek kıza yaklaşır ve onu sırtına alır. Sonra yüzerek girit Adası'na kızı kaçırır. Burada Zeus tekrar eski halini alır ve kendisini tanıtır. Horalar aceleyle Zeus ve Europa için bir yatak hazırlarlar.
Bu birleşmenin yapıldığı yere gölge saldığı için o günden beri çınar ağacı yapraklarını hiç dökmez denir. Europa Zeus ile birleşerek 3 çocuk sahibi olur; Minos, Sarpedon, Rhadamanthys. Minos, Girit Adası'na hükmederek Minos Uygarlığı'nı başlatır. Sarpedon ise Lykia kralı olur. Rhadamanthys ise öldükten sonra yer altı dünyasında yargıç olur. Zeus, sevgilisi Europa'ya ilişkilerinin sonucunda üç hediye verir: kendisini koruması için bronz dev Talos, hedefini hiç şaşırmayan bir mızrak, avını hiçbir zaman kaçırmayan köpek Lailaps. Zeus daha sonra şekline girdiği boğayı gökyüzüne takımyıldızı olarak yerleştirir ve burç yapar.

Bugün; Strazburg'daki Avrupa Parlementosu binası önünde, bir boğa heykeli var. Boğanın üzerinde, bir kız oturuyor. Kızın ismi, Europa. Heykelin, Avrupa Parlementosu binası önünde olmasının sebebi ise; AB'nin para birimi Euro'nun isminin de, boğanın üzerinde oturan kız'dan kaynaklanması. Yunanistan'da, 2 euroluk madeni para üzerinde de, aynı figürü görürsünüz. Boğa üzerinde oturan Europa.
Ve 20 euro'daki filigranda da europa vardır.

İlginç şey ise Europa, bu yazının en başında da belirttiğim gibi; Fenikeli. Yani: Avrupalı değil, Asyalı. Çünkü: Fenike, Asya'da.

europa
Yazımda bahsettiğim europa heykeli
bu başlıktaki tüm girileri gör