eğitim sisteminin eksikleri

pencere
başlı başına iki yüzlü bir sistem olmasıdır. içinde zorlama yoktur denen dinin zorunlu dersi vardır. bu zorunlu sunni islam dersi ahimden dönmesin diye ismi "din kültürü ve ahlak bilgisi" konmuştur. oysa herkes biliyor ki bu derste ne din kültürü ne de ahlak bilgisi öğretilir. sunni islam anlayışı gencecik dimağlara dayatılır.

çocuklara ilk önce özgürlüğün ne kadar güzel bir şey olduğu anlatılması gerekirken, sonda söylenmesi gereken özgürlüğün sınırları anlatılır.

vatandaşlık bilgisi diye bir ders vardır ama derste öğrendiğiniz gibi vatandaşlık haklarınızı ararsanız başınıza pek de iyi şeyler gelmez.

muasır medeniyetlerde, yaşamda kadını her türlü ötekileştirmenin "nefret suçu" olduğu öğretilir. biz de ise kadının en önemli görevinin temizlik işleri ve çocuk doğurmak olduğu anlatılır.
zehir
Daha Erken Yaşta Başlayıp, Teorik Öğretimin Yanı Sıra En Az Teorik Eğitim Kadar Pratik Eğitim de Verilmeli. Daha Çok Bütçe Ayrılmalı.
lux
40 öğrenciyi bir sınıfa koyup bireysel farklılıklar göz ardı edilerek eğitim verilmesi. öğretilmesi gereken temel şeyler var elbet ama bu 12 yıl sürecek bir eğitim değil. herkesin ilgi alanı ve yeteneği farklı.