dimmu borgir

kargalı karga paşa
Norveç menşeili black metal senfonik black metal grubudur. 1993 yılında oslo'da kurulmuştur.

Dimmu Borgir Antik Nors dilinde "Karanlık Kuleler'" anlamına gelmektedir.

Grubun en çok sükse yaptığı çalışması açıkçası bence Stormblast albümünde yer alan Sorgens Kammer Del II isimli efsanevi klibe ve sounda sahip parçadır. (O efsanevi klibi kim unutabilir ki)

I.C.S Vortex transferi, Mustis'in 18 yaşında Shagrath'ın kapısında adeta yatarcasına "abi beni gruba al!" serzenişleri meyvesini vermiştir. Akabinde grup 2001 yılında "Puritanical Euphoric Misanthropia" isimli bir albüm yapar. Bu albümde "Kings Of Carnival Creation" öne çıkarken birde Twisted Sister'in Burn in hell isimli parçasına yaptıkları cover kulaklarda harika tınılar bırakmıstır. Akabinde 2003 yılında gelen "Death Cult Armageddon" isimli içerisinde "Progenies Of The Great Apocalypse" gibi kült bir parçayı da barından senfonik black metal dersi veren bir albüm yapmış, 2007 yılında davulun başına efsanevi davulcu mayhem'den tanıdığımız Hellhammer'ın da geçmesiyle "In Sorte Diaboli" gibi bir şaheser yaratmayı başarmışlardır. "The Chosen Legacy"nin başındaki kick ritimler kick sayısını arttırıcı ismini tiger olarak bildigim alet olmadan atılmakta ve hellhamer'in hunerini konusturdugu tab noktalardan biri olarak kayda gecmektedir. Tabi ki "The Sacrilegious Scorn" "The Serpentine Offering" (ki melodisi intikam marşı olarak bilinir) gibi diğer efsaneleri de unutmamak gerekir.

2008 yılında I.C.S Vortex'in "Bütün şarkıları ben yapıyom hiç benim adım geçmiyo olm lan!" tribi ve Mustis'in "Ben artık oldum. Dimmu ya ihtiyaç yok gg wp" tavrı sonucunda ikisi de gruptan ayrıldıklarını açıkladı. 2 sene boyunca albüm herhangi bir çalışma gelmeyince Dimmu'nun dağıldığına dair haberler yayıldı. Ancak Shagrarh "Bu grubun klavyecisi de bendim. Gitarlarını da ben çalıyodum. Yeri geliyordu davula bile geçiyordum! Eeyyy I.C.S!! Eyyy Mustis! Siz kimsiniz ya!" diyince ve kolları sıvayınca işin rengi değişti ve 2010 yılında mucizevi bir şey oldu metal müzik piyasasında. İsmi de ironik idi. "Abrahadabra"

I.C.S'in clean vokallerinin güzel ama o kadar da Dimmu Borgir soundunda vazgeçilemez olmadığını gördük. Shagrath zekice bir hamle yapmış ve şarkının clean vokal gereken kısımlarını "madem senfonik black metal yapıyoruz tam yapalım bari hacı ya!" diye düşünmüş de olacak ki Oslo Senfoni Orkestrası eşliğinde halletmişti.
"Gateways" ve grubun ismini taşıyan parçaları "Dimmu Borgir" öne çıkan çalışmalar olmuştur.