devlet

jakoben
örgütlenmiş burjuvanın adıdır.namı şanı yürür ne olduğunu tam olarak hiç bir zaman kavrayamayan nesiller yetiştirir.düzenini kurduğu yerde soru işaretiyle dünyaya getirdiği insanı soru işaretleriyle gömer-di. ta ki karl fucking marx ne olduklarını tam anlamıyla çözene kadar.devlet fabrikadır.devlet üretim araçlarıdır. üretim ticarette elinize pay verir.üretim olmadan devlet işlevsizdir.üretim araçlarının mülkünü elinde tutanlar ise patronlardır.dolayısıyla patronlar devletin stratejilerini şekillendirir bizim seçtiğimiz t*ayyipler kemaller sadece tüsiadçılara seçtiğimiz hizmetlilerdir.koçun sabancının onun bunun çıkarı olmasa sağa sola salça olur muyuz? deli miyiz biz?
deist imam
Halkına, vatandaşına hizmet etmesi gerekendir. Unutulmamalı ki halk var diye devlet var. Halk devlete hizmet etmeyecek, tam tersine devlet halka hizme edecek. Yani devlet tam manasıyla sosyal devlet olacak.
altayhan
Devlet denen mekanizma topluluklara düzen ve kanun getirsin diye yaratılmış insan yapımı kurumdur. Şahıs ya da belli toplulukların eline geçtiğinde ise varlığı yokluğunu aratacak dereceye gelebilir.

Her şeyde olduğu gibi devlette de aşırılığa kaçmak zararlı. Yani halk devlet için değil, devlet halk için vardır. Hizmet için vardır, hizmet almak için değil. Bunun tersini yaratmak için fanatizm ve bilumum ideolojiler kullanılır.

mel
Devlet olmazsa;
Kaos, kargaşa olur. 7 milyar insan, devletsiz nasıl kontrol edilecek? Yaptırım gücü yani devlet olmazsa, yasaların bir anlamı kalır mı? Bunun yanında benim ideal devlet hayalim:
Temel ihtiyacları karşılayan(barınak, eğitim, sağlık) ama özel girişime ve mülkiyete izin veren, ki özel girişim olduğunda rekabetle birlikte kalite ve alternatifler artacak, mantığa, kanıta, üretime dayalı eğitim veren, aklı/vicdanı/fikri hür kuşaklar yetiştiren, bilime/sanata/spora/doğaya/kadına saygılı ve sürekli üreten akılcı/gerçekçi/kuşkucu, genellikle karma ekonomiyi benimseyen, hukuka ve insan haklarına dayalı, cumhuriyetçi-demokratik, laik, sosyal bir devlet.
"Devletin yapamadığı yerde millet, milletin yapamadığını yerde devlet yapacak."
"Kesin zaruret olmadıkça piyasaya karışılmaz; bununla beraber hiçbir piyasa da başıboş değildir."
"Türk milleti kalben demokrattır."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk
trainer red
varlığı gerekli midir yoksa devlet olmasa da olur mu diye bir tartışmaya girilse haftalarca hatta aylarca sürüp gider sanırım.
şahsi kanaatimce devlet olmasa da olur hatta ülke kavramı dahi gereksiz geliyor bana.
fakat bunun olabilmesi için toplumda vicdanı hür ve şahsi çıkarlarını diğer insanlarınkinden üstün tutmayacak birey sayısının fazla olması gerek ki toplumsal düzeni toplum kendi eliyle sağlayabilsin.
komün düzen (ülkücüler için komin) yani ortak yaşam alanında üretim aletlerinin ve üretimin topluma ait olduğu ve bunu sadece kendisi için değil toplum için kullanan insanların olduğu bir düzene kim hayır der bilmiyorum (ülkücüler hariç).

bizim millete ise devlet şart çünkü kimin çükü daha büyük diye çük yarıştıran bir zihniyetin devletiyle övünmemesi düşünülemez.
mel
Başlığın biraz dışına çıkacağım. Yazdıklarım çoğunluklar içindir. Ülkücü değilim; ama ülkücüleri "cahil, kan dökmeyi seven" olarak yaftalayan Sosyalistlere, Kürtçülere... çok gülüyorum ve çok sinirleniyorum. Sosyalistler ve Kürtçüler, en az İslamcılar, ülkücüler kadar bağnaz. (Çoğunluklar tabi) Kürtlerin masum olmadığını, eline gücü geçirince nasıl kan döktüğünü daha önce yazdım, zaten su anda da canlı olarak görüyoruz. Cani Stalin, Cani Hitlerden daha çok kan dökmüştür; ama bu hiç dile getirilmez. Çünkü Stalin kanları, Kutsal Sosyalizm(!) için dökmüştür, haklıdır! Eğer bir yoldaş, sosyalizmin yanlışlarını eleştirirse dışlanır. İftiraya, hakarete uğrar. Lenin katil bir cete de kurmuştur muhalifleri öldürmek icin. Sovyetler'de, Kuzey Kore'de, Küba'da... özgürlük var mı(ydı)? Yok! Muhalefet yok! Sosyalistler, liberal ülkelerde muhalif olabilir; ama sosyalist ülkede muhalif olamazsın! Sosyalistler bir de utanmadan Milliyetçileri tek tipçilikle suçlarlar. Sosyalizm Diktatörlüktür. Tek parti. "Barış, demokrasi" kavramını ağzından düşürmeden bu kadar kan döken başka bir ideoloji yoktur. Hele bizim sosyalistler, Demokrasiyi, Barış'ı ağızlarından düşürmezler; ama her türlü terör örgütünü onlar kurarlar! Yahu Sovyetler, ukrayna onlara muhalif oldu diye milyonlarca ukraynalıyı açlıkla Cezalandırıp öldürdü. (Not: Lenin ve yoldaşları Sovyetler'i, ABD yardım derneklerinin destekleriyle kurdu. Bu yüzden ilk başlarda da özel sektöre izin verdi. Trocki bahseder belgeler de var.) Tabi liberaller de az değil. ABD mesela. Dünyanın en büyük soykırımını yaptı. Anne karnında Doğmamış Japonları bile öldürdü, doğanların da kaderini kötü etkiledi. Ha ABD, Japonya'yı yerle bir ederken müttefiklerinden birisi de Sovyetlerdi. Bugün Sosyalist Kürtlerin, Vahşi Kapitalist ABD ile birlikte çalıştıkları gibi. Bir de Sovyetler'in sonradan ABD ile yalandan kavgası yok mu? Sözde Afganistan'da, Kore'de kavga ettiler ama birbirlerinin topraklarına hiç saldırmadılar ve bu kavgalardan ikisi de karlı çıktı. Yüce ve Bilge Tanrı, insanlığı her türlü dogmalardan korusun.
1
frantz fanon
tel örgüyü çekip sınırlara 20 yaşında veletler ve özel eğitilmiş izbandutlar, tanklar falan koyuyorsun. buradan şuraya benim diyorsun. olmasa daha iyiydi. bürokratik bir araç olduğu kadar bir baskı aracı olduğunu da kabullenmemiz gerekiyor ki baskısı sadece düşmana değil şekillendirdiği vatandaşa. bunu yıkıp başka tel örgüler çekip başka bi şey kurmaya, veya hiç bişey kurmamaya, (kapsama alanı) dışına çıkmaya yeltenen de terörist olur. kurarsa kurucu önder olur. kurmazsa ölür veya iltica eder.
türkiyedeki milliyetçi ve dinci akımlar genelde karşı çıkmazlar. "kendi" devletleri olarak görürler. yıkıp başka bir şey kurmak veya yerine devletsiz bir şey kurmak yerine paralel devlet kasarlar yani ele geçirmeye calışırlar. türk tutuculuğunda cihatçılık hele ki otonom bir milliyetçilik kültürü yoktur. ibda c vardı istisna olarak. nasyonal anarşizm ise hiç yok.
sophos
Temelinde İnsan için olan devlet, güçlenir, güçlenir ve insanlar devlet için çalışır; İnsanları sınırlar, ele geçirir. İnsanları onun için çatıştırır.
Çoğu devlette böyle değil midir?
İnsanlar birlikte vardır ancak bu birliktelik ve mutluluk seni yöneteceğini seçmekle olmaz çünkü yöneteni seçiyorsun, kararlarını değil. Seni becermeye devam edecektir sistem.
Sosyalizmde de işçiler sınıfından biri gelecektir. Yine aynı durum biraz daha iyi olarak devam edecektir. Bürokrasi halkı becericektir.
Devletler ile iyi bir şekilde devam edemeyiz. -Kaos ve kuralsızlıkla da olmaz bu.-