chp düşmanlığı

lanetherif
akp seçmeninin sebeplerini biliyoruz, hiç oraya bulaşmadan akp dışı seçmenin chp nefretinin sebeplerine odaklanalım, daha sağlıklı olur...

işin acı tarafı bu nefretin en yoğunu zamanımızda yaşanmaktadır. chp'ye bu kadar yoğun nefret ya da itici bakış menderes'in ilk seçildiği dönemde dahi olmamıştı ki chp o zamanlar tam manasıyla güç erkiydi.

peki akp gibi bir belaya rağmen neden chp bugün en yoğun düşmanlık hislerini içinde topluyor?
tek bir cevabı var. niteliksiz ve akp'yi iktidarda tutmak için konumlandırılmış olan chp yönetim kadrosu.

abd, geçmeyen ırak muhtırasından sonra gözlemledi ki türkiye'de sadece iktidarı ele geçirmek yetmez, muhalefeti de elde etmek gerekir. hatırlayın deniz baykal'ın kaset skandalı öncesinde de yaşadığı basın atağını. chp'ye her koldan saldırıldı. öyle bir algı çalışması başlatıldı ki en samimi chp'li bile partisini savunmaktan ya artık üşenir hale geldi ya da savunacak laf bulamayacak noktada buldu kendini.
ardından kaset patladı ve memur bozuntusu kk partinin başına geldi.

gelinen noktada ise memur kırması, niteliksiz kk partiyi klasik bir "ortadoğulu" gibi yönetiyor. seküler tercihlerinin olması bir bireyi ortadoğulu reflekslerinden kurtarmıyor maalesef.

chp tam da şimdi deniz baykal'ın oturttuğu kemalist milliyetçilik damarından yürüse oyların büyük yoğunluğunu toplayabilecek konumda iken ve partinin çekirdek değerleri zaten bunun üzerine bina edilmişken neden chp'den nefret ediliyor? neden seçmen m. ince'yi chp'den ayrı bir karakter olarak görüyor?

parti cumhuriyetin kurucu değerlerinin koruyucusu konumdan tamamen sıyrılıp adeta yurdum sjwlerinin sığındığı yuva haline geldi işte bu yüzden. bunun yanı sıra parti içinde aktif olanlar parti içi kadrolarının kk elinde oyuncak edildiğini bildikleri için istemsizce uzaklaşmak zorunda kaldılar. kendi tercihleriyle uzaklaşmayanlar ise itildi.
aynı tayyib hazretleri gibi "nitelik değil yandaşlık" gözetilerek parti kadrolarının şekillendirildiğini, bu noktada kimlik gözetimi yapılarak "beyaz türk" sayılabilecek kişilerin kenarı itilip kürt / alevi kimliğinin özellikle parlatılmaya çalışıldığı ve tıpkı abd'de yaşanan bir "azınlık sayılan alt kimlikleri, niteliği yetip yetmediğine bakmadan yukarıya taşıma" tavrının çok ama çok net görüldüğünü zaten sokaktaki insan dahi gözlemliyor.


hepsini geçtim, başkanlık tercihi bile kk tarafından oynanan bir kumardı. m. ince'nin bu kadar parlayabileceğini hesaba katmadı ve "nasılsa seçilemez, en azından deniz baykal kadrosunu tasfiye ederim" düşüncesiyle o kadronun en güçlüsü olan ince'yi başkan adayı olarak öne çıkarttı. bu noktada mv kadrolarına da müdahale edildi ve cumhuriyetçi kanaldan gelen son isimler de mv listeleri içerisinde kendilerine yer bulamadı...

olur da ince başkan olursa sadece ülke değil chp içinde bir değişim olacak... chp özlerine dönebilecek bir viraja girecek.

ya da chp içinde kk ile çatışmaya başlayacak ve akp'de buradan vurarak ince'nin elini zayıflatmaya çalışacak ki bu da çok olası. kk koltuğunun altından gittiğini hissettiği anda çirkefleşecektir... bunu daha önce de defalarca gördük. yine göreceğiz.

ince başkanlığı alamasa bile aldığı ivme ile chp başkanlığını artık alabilecek noktada olacaktır. bundan sonrası ise kk ve t*ayyip için yokuş aşağı. t*ayyipten istediğini alabilmeleri için konumlandırdıkları kk, t*ayyip gittikten sonra uluslar arası piyasa ve siyaset oyuncularının bir işine yaramayan bir karambit olacak. o noktada feda edilmemesi daha büyük zarar vereceği için kendisini bir çırpıda harcayacaklardır.


chp'den nefretin sebepleri ve kodları bu sebeplerin altında yatmaktadır.
hızlıca eski kodlarına dönmezse çekirdek oyu olan 20-30 arası bandın dışına çıkamadan siyasi hayatına kk ölene kadar devam eder maalesef. tabii ki alternatiflerinin de oluşmasına sebep olarak. tıpkı mhp gibi.
bu başlıktaki tüm girileri gör