bülent ecevit

secularist
Tarihte bugün. ( 8 mayıs )
Bülent ecevit, ismet inönü'yü, Atatürk'ün silah arkadaşını olağananüstü kongrede malup etti. 33 yıl 4 ay 11 gün (08/05/1972) sonra ismet inönü genel başkanlığından istifa etti.
fikirler değişebilir tabi, lakin cumhuriyet tarihinde atatürkten sonra en kaliteli siyaset adamı bana göre bülent ecevit'tir..

özlüyoruz seni ecevit..
cerberus
"kara oğlan" lakabıyla tanınır.1974 yılında Kıbrıs barış harekatını yapmıştır. bana göre Atatürk'ten sonra gelmiş en güvenilir ve en dürüst devlet adamıdır.
dudaksizoc
haşhaş meselesinde amerikaya karşı koyduğu tavrı ve ülke itibarının ne kadar yükseldiğini anlayamayanların kuyruk bekledik hebele hübele diye laf yaptığı liderdir. müthiş mütevazı bir hayat yaşamıştır. meclise belediye otobüsüyle giden, alışverişini semt pazarından bizzat kendisi yapan bir adamdır. böyle liderler görmüş bir ülkenin bu günü gerçekten şaşırtıcı ayrıca tosbike biniyor diye uruguay başkanı övenlerin çoğunun karaoğlan'ı tanımıyor olması da farklı bir tartışma meselesi kabul edilebilir.
besiktas
inönü ile ayrı yollarda yürümüş fakat 6 mayıs 1972 günü denizleri ipten alma yolunda aynı fikir altında birleşmiş ''kara oğlan'' lakaplı siyasi lider. üzücüdür ki o ara parti içi çatışma vardı
valonqar
babası ahmet fahri necevit aslen kastamonulu, annesi nazlı ecevit istanbulludur. fahri ecevit tıp fakültesi mezunu, chp kastamonu milletvekilidir. ilk entrye artı olarak fahri ecevit, ismet inönü gitmedikçe chp'nin bir daha iktidar olacağını düşünmüyordu. ecevit'e yazdığı mektuplarda "kuzu postuna bürünmüş kurt" diye bahsederdi. ecevit zaman zaman atatürk ve mirasına ihanetten suçlansa da kendisinin mustafa kemal'e olan hayranlığı ve bağlılığı ömrünün sonuna kadar devam etmiştir. atatürk'ten sonraki kahramanı ise inönü'ydü. babasıyla yaptığı yazışmalarda fahri ecevit, inönü hakkında hakarete varacak kelimeler sarf etmekteydi. ecevit'in siyasi kişiliğinde babasının etkisine rağmen hiçbir zaman inönü'ye karşı saygıda kusur etmemiştir. inönü'yü genel başkanlık koltuğundan ettiği 1972 yılındaki chp kurultayında bile seviyeli ve saygılı tutumundan taviz vermemişti.

anne nazlı ecevit evliliğin ilk yıllarında ankara'da bir müddet resim öğretmenliği yapmıştır. ecevit'in doğumundan sonra öğretmenliği bırakarak çocuğuyla ilgilenirken bir yandan da çalışmalarına devam etmiştir.

ecevit'in hayatı bu iki insanın sentezi olmakla birlikte kişiliği üzerinde annesi, siyasi tutumlarında ise babası etkiliydi.

ecevit ayrıca çok sakin bir çocukluk geçirmiştir. genellikle arkadaşlarından ayrı, içine kapanık, öğrenciliğin olmazsa olmazı yaramazlıkları yapmamıştır. arkadaşı altemur kılıç ecevit'i şöyle tarif etmişti: "çok nazik, çok kibar, karıncayı incitmeyen, biraz içine kapanık bir insandı. tek uğraşı çay içmek ve şiir yazmaktı. politikayla alakası yoktu, bilmezdi. sağ-sol bilmezdi. biz aramızda sağ-sol münakaşaları yapardık o ise sen de haklısın sen de derdi. biraz milliyetçiliğe, sağa meyyal idi."

bu yazıyı derlediğim kitap: bülent ecevit-karaoğlan/mustafa çolak
valonqar
"biz demirellerden, türkeşlerden milliyetçilik dersi almayız.
sevgili kardeşlerim;
biz milliyetçiliği; sokak duvarlarına değil,
kıbrısın topraklarına,
egenin deniz yataklarına yazmışız,
biz milliyetçiliği batı anadolunun haşhaş tarlasına yazmışız."

Bülent ecevit...
deist imam
11 yıl önce bugün aramızdan ayrılan kıbrıs kahramanı, şair başbakan. Evet bu ülkenin bir zamanlar şiirler yazan bir başbakanı vardı. O ünlü konuşması hala akıllarda.

"Burası devlete meydan okunacak yer değildir."
zeybek
şair, devlet adamı. kendisi de her lider gibi hatalar yapmıştır ve bu hatalarla anılır fakat türk devlet adamlığı bir gelenekse, o' onun da, fatih'den atatürkle'den bir eksiği yoktur ki kıbrıs barış harekatı bunun en belirgin özelliğidir. mütevazıdır.

sanıldığının aksine önüne anayasa kitapçığı fırlatılmamıştır. dönemim cumhurbaşkanı sezer, anayasa kitapçığını göstererek, okuyunuz, demiştir. velhasıl kendisini hep naifliği ve kıbrıs cevvalliğiyle anacağım. ruhu şad olsun.

takalar isimli şiirinin modern folk üçlüsü bestesini buraya bırakıyorum;

pencere
19 aralık 2000 yılında solun üzerinden greyder gibi geçen başbakandır. insanların cezaevlerinde diri diri yakılmasından sorumlu kişidir.
en faşist operasyon yöntemleriyle sol mücadeleyi ülkeden kazıdıktan sonra, emekçilerin kazanılmış emeklilik haklarına çökmüş devlet adamıdır.
fetö kadrolarını kamuda meşrulaştıran başbakandır. daha sayayım mı?