ayasofya

valonqar
532 yılında gerçekleşen nika ayaklanması sırasında yıkıldıktan sonra hali hazırda otoritesini sağlayamayan Justinian'ın emri üzerine alelacele 5 yılda bitirilen mucizevi kilise.


Aklım almıyor, bu güzel, büyüleyici yapı nasıl oluyor da 5 yılda bitiyor? Nasıl oluyor da 1500 yıldır ayakta?

537 yılında bitirilen bu kilisenin, 571 yılında doğacak olanı takip edenlerin cami olduğunu savunması aşırı komik. Ayasofya yapılış amacı ile birlikte bir kilisedir, ve tekrar bir kilise olmalıdır.

sodomvegomore
Yeni bir ülkeye gittiğimde yada kendi şehrimde gezmek istediğimde yapmayı en çok sevdiğim şey müzeleri gezmek. En sevdiklerimin arasında Muse de Louvre, Arkeoloji müzesi ve Ayasofya var. Ayasofya da olduğu gibi Bizans'ın kullandığı mozaik hristiyan eserleri, en iyi örnekler Zeugma müzesinde bulunur, çok derin ve özel bir konudur. Meraklısına bizzat Ayasofyayı gezmeyi ve o derin atmosferde o eserleri tek tek inceleyip şu soruyu sormalarını isterim kendilerine "Neden zamanında üstleri sıvayla örtülmüş" ve hemen kafanızı kaldırıp o yüce kubbeye bakarsanız ne büyük bir güç gösterisinin sergilendiğini anlarsınız. Siyaset açısından belki çok önemli bir olay gibi gözükse de, sanat tarihi açısından utanç verici bence. En azından şükrediyoruz ki Fatih Sultan Mehmet yıkıp dökmemiş güzelim Hagia sophia'yı, belki de kıyamamıştır kim bilir.
sophos
yunanlıların işgal edilmiş topraklarını geri alıp, iğrenç arapça yazıları temizledikten sonra minareleri yıkıp tepesine haçı yeniden dikmesi gereken muhteşem kilise.
istanbul'da (Konstantinopoli'de) görülecek en güzel şey.