atatürk'e put demek

romacumhurbaskani
ATATÜRK'E Put diyorsunuz da Kimin Atatürk büstüne veya anıtkabire mum yaktığını, oralarda sabahladigini, çocuk dileyip üç göbek attığını gördünüz yada duydunuz. Ama ben evliya veya şıh turbelerinde bunların yapıldığı çok gördüm.
1
madamcourtezan
İlkokulda yanlış yöntemlerle, boğa boğa, sıka sıka aşılamaya çabaladılar Atatürk sevgisini bize. Zorlaya zorlaya küçük bir çocuğa bir şeyler anlatır, bunu benimsemesini ve hatta bununla yatıp kalkmasını emrederseniz bu çocuğu alması için zorlanan unsurdan, nefret ettirirsiniz. Ne de olsa, çocuk bu! Benim dönemimde bu böyleydi. Sorulan soruları bilmeyen kişi aşağalanır, ölümüne ağlayan kişi, yüceltilir... garip bir durum gerçekten. Hele ki dinini yaşayan bir ailedenseniz... annem anlatır mesela sırf hoca kızı oldukları için öğretmenleri tarafından ne türlü hakaretlere maruz kaldıklarını, Atatürk'ü örnek göstererek "O bu ülkeyi sizin gibileri süpürerek yaptı" gibisinden yere sokmalar vesaire. Yani bir düşünün, çoğu kişinin ailesi islam diniyle büyümüş ve gene çoğusunun karşısına bu tip öğretmenler çıkmış. İnsanların sevmemesi normal ve ilahlaştıran pek çok kişiyi gördükleri sürece putlaştırdıklarını da öne sürerler. Bu bana kalırsa tamamen çocukluktan kalma bir şey. Benim çocukluğumda da "Atatürk" dendiğinde içim daralırdı. Bana bir soru sorulacak diye tedirgin olurdum. Hatta öyle bir vaziyete geldi ki bir gün rüyalarımda tanrı ve Atatürk'ü yan yana bir tren yolunda yürürken görmeye başladım. Bu rüyam hala ilginç gelir bana ama buradaki ana düşünce kafamda Atatürk'ü ilahlaştırmış olduğumdu. Şöyle söyliyim, dini bir ailede büyürken bunu düşünmek bile bana çok ayıp gelmişti ve ben git gide uzaklaştım ondan. Git gide daha da sevmez oldum. O yüzden Atatürk ve put kavramları arasında öğretmenlerin, çevredekilerin daha size küçükken yüklemiş oldukları bir çarpıtmanın varlığını fark edebiliyorum.
Şimdi Atatürk'ü seviyor musun? deseler hiç düşünmeden evet derim. Bu da tekrardan o dinini yaşayan aileme borçluyum. Öyle güzel kazandırdılar ki bana Atatürk'ü onların da hakkını ödeyemem.
ramen
Atatürkü sahiden ilahlaştırıyorlar, ben çocukken şaşırırdım bi insan nasıl o kadar harika olabilir diye. Ama sonra bir gün gerçeklerle yüzleştim, atatürk' ün de bir çok hatası vardı her insan gibi. O an resmen çocukluğum yerle bir oldu. İnsana böyle öğretmemeliler bence. Şu an atatürk' ren nefret falan etmiyorum, ama onunla aynı düşüncelerde değilim ve yaptığı bazı şeyleri doğru bulmuyorum. Ama kesinlikle düşman falan da değilim, sadece ikimiz farklı şeyleri savunuyoruz diyelim. Ama hiç tanımadan sırf doğum tarihini bileni, istiklal marşını ağlaya ağlaya okuyan çocukları övmek, atatürkün yazdıklarını okumadan, fikirlerini bilmeden onun yaptığı her şeyi yüceltmek de yanlış, bir insanın böyle yaparak ülkemizdeki gerici kesimi eleştirmesi doğru olmaz, çünkü onlar da bunu yapıyorlar. Bunun en büyük örneği de annem. Atatürk'e bayılır evimizde bir sürü resimleri vardır ama atatürk' ü solcu falan zannedip aynı anda deniz gezmiş' i de destekler. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bi insan sırf atatürk' ü desteklemiyor diye gerici, yobaz da olmaz. Veya illa ya tüm fikirlerini desteklemesi, ya da tüm fikirlerini desteklememesi gerekmez. Hayat o kadar siyah beyaz değil
anne boleyn
yazılan entryleri okuyup hayrete düştüm. bunun sebebi ise birçok yazar ile hemen hemen aynı yaşlarda olup da okullarda atatürk'ün ilahlaştırıldığına tanık olmamamdır.
şöyle söyleyeyim 11. sınıfa kadar atatürk hakkında bildiğim şeyler türkiye'nin kurucusu, türk milletinin kurtarıcısı, annesi zübeyde hanım, babası ali rıza efendi gibi basmakalıp bilgilerdi. kimse bana atatürk sevgisini aşılamadı yahut atatürk'ün mükemmel bir lider olduğunu empoze etmedi. belki müfredattan ötürü empoze edilmeye çalışılsa da bu başarılı olmadı. sadece onu tanımadığım halde normal bir saygı ve sevgi duyuyordum. her vatandaşın duyması gerektiği gibi. lakin atatürk'e atılan iftiralara sosyal medyada tanık olmamla birlikte iki seçenek önümde duruyordu. ya atatürk'ü tanıyacaktım ya da bu gördüklerime direkt olarak inanacaktım. ben kendi başıma atatürk'ü tanımayı seçtim. okullardaki öğretilenlerle değil, onu araştırarak, okuyarak, onu seven sevmeyen kişilerin çıktığı programlardaki tartışmaları izleyerek, gündemi takip ederek yolumu çizecektim. işte tam da bunu yaptım. onu tanıdım, hala daha tanımaya devam ediyorum. inanın ki hayretler içinde kalıyorum. böyle mükemmel bir adamın türk milletinden çıkması bir lütuf, şans adını her ne koyarsanız koyun ben buna kısaca mucize diyorum.

kimse sizi atatürk'ü sevmeniz için zorlamadı. belki onu tanıtma yöntemleri yanlıştı. zira okullarda atatürk'ün duygusal yönü anlatılmaz. oysa atatürk merhametli ve duygusaldı da. her şeyden önce her ne kadar kusursuz da olsa bir insandı. atatürk ilahlaştırılmadı, o kadar mükemmel bir insanın imkansızlığı sizi şaşırttı. mükemmellik tanrı'ya mahsus olarak kafalarınıza empoze edildiği için mükemmel bir insan olamaz yanılgısıyla atatürk'ün ilahlaştırıldığını sandınız.

müfredatta eksikler olabilir ufak tefek hatalar da olabilir ama her türk vatandaşı atatürk'ü tanımalı ve sevmelidir. kanun size bunu zorunlu kılmaz lakin "vefa" var ya işte o size onu öyle bir zorunlu kılar ki aksini yaptığınız takdirde vefasızlığınız devreye girer. "insan sevmeyi bilmeyen memleket sevdasını nasıl bilsin" tarzı bir söz vardı. vatanını kurtarıp, kuranı, hepimizin geleceği için ömrünü cephelerde geçireni sevmeyen nasıl bu vatanı sevsin ki?

bir gün çocuklarım olursa onlara atatürk sevgisini aşılayacağım ki bu vatanı sevsinler. ilahlaştırmak mı? hayır benim bir tanrım yok. ama bir kurtarıcım ve yol göstericim var. o da atatürk'tür. bu putlaştırmak değil bir dehaya saygı duymak, kurtarıcına derin bir sevgi ile bağlı kalmaktır.
turkdusun
Bizde okul okuduk kardeşim kimi kandırıyorsunuz? İlkokuldan liseye kadar Atatürk hakkında anlatılanlar nedir ki? bir insanın Atatürk'e sadece okuldan duyduklarıyla hayran olması imkansız. Kurtuluş savaşı ve ülkeyi kuran adam olarak anlatılmaktan başka ne yapıldı? Atatürk'ün anlatılacak o kadar özelliği anlatılmadı bile.Ne istiyordunuz ki anlatırken hiç mi övmeyeceklerdi bu adamı? ve aslında az bile övmüşler Atatürk'ü kendim araştırıp öğrenmeseydim ona bu kadar hayran olmazdım bile.
icarus
biz atatürkün heykeline eşarp bağlamıyoruz ya da telli atatürk gibi saçma sapan türbelerimiz yok ya da en basiti biz onun için vahşice öldürmüyoruz.sadece onu her şeyden çok sevip saygı duyuyoruz bu put değildir
ickial
müfredattaki atatürk aşırı yetersiz zaten keşke ilahlaştırsalar yeridir a*k. atatürk ü okuyup araştırıp kendiniz öğrenebilirsiniz okul eğitimi pek doyurucu değil.
the spook
Atatürk heykeline put demek daha doğru bir kavramdır. Sonuçta peygamberlere tapana putperest denmiyor. Kavramları bir kenara bırakırsak; Normal bir şekilde yer altından çıkan bir kuyu suyunu, Arap topraklarından parayla satın almak onları ibadetör yapmıyor. Para gelirinin nereye bağışlandığını sanıyorlar ki, Cennetteki tohumlara falan mı? Durum böyle olunca, bu yarım akıllı topluluk da bahane bulamayıp Atatürk'e saldırıyor işte. Başka açığımız mı var?