asgari ücret

prometheus
Bir işçiye yasal olarak verilen en düşük ücret. Bu ücret biçimi ile işçi genel olarak birikim yapamaz. Çalıştığının ertesi günü hayatta kalması ve tekrar işe gelebilecek kadar, hayatta kalabileceği kadar kazanır.
mtht
ekonomi profesörü serkan inci tarafından çok yüksek olduğu dile getirilmiştir. güzel ülkemizin göçmen bakanlığı zaten yalnızca nitelikli diğer ülke vatandaşlarını kabul ettiği için asgari ücretin çok yüksek olduğu düşüncesine varmak bu kişi için çok zor olmamıştır.
moskovakurdu
Küçük örnek vermek isterim ;
Almanya vatandaşı aldığı 1 yıllık asgeri ücret maaşı ile Renault clio araba alıyor.
Türkiye de asgeri ücret ile çalışan vatandaş 4 yıl çalışarak alıyor. Hadi eyvallah
7
9deliklicomar
Asgari ücret yüksek diyenleri asgari ücretle istanbul gibi bir yerde kirada 4 kişilik aile geçindirmeye davet ediyorum. Yüksek diyen s*lak yazarlar muhtemelen baba parası yiyen z*ppelerdir net!
3
pencere
lenin'in geçen yüz yıla ait muhteşem bir tespiti var; ''kölelik kaldırılmadı, herkesi kapsayacak şekilde genişletildi'' derdi.
ülkemizde de yakın dönemde taşeronluk falan kaldırılmadı. devlet bünyesinde, şirket kırbacıyla çalışan 3 milyon taşeron firma emekçisinden sadece üç yüzbin'ine kadrı verildi. kadro verilen işçi arkadaşlarımız da, yine hiç bir sosyal güvencesi olmadan çalıştırılmakta. ve aldıkları maaş asgari ücretin sadece bir kaç yüz lira fazlası. anlyacağınız teşeronluk kaldırılmadı, herkesi kapsayacak şekilde genişletilmektedir.

çalışma bakanı utandanmadan ''biz asgari ücreti bu rakamda belirledik diye firmalarda ilaa bu rakamı vermesin canım'' diyerekten resmen herkesle dalga geçmektedir.
peki bakan bey, siz devlet bünyesinde asgari ücretle çalıştırdığınız emekçilerin açlıkla yaşama utancını nerenizde tayşıyorsunuz?

asgari ücretle yahut asgari ücretin az üzerinde çalışan mimar, avukat arkadaşlarım var benim yahu. bu bir çok kişinin ortak ayıbıdır.

ve yazık ki pek yakında kamu hastanelerinde taşeron firma elemanı doktor hemşire, okullarda asgari ücretli taşeron öğretmen görürseniz şaşırmayın.

haaa, asgarin ücretin altında bile çalışan öğretmenlerimiz epeydir var zaten. kendilerini unuttuğum için özür diler, kendilerinin emekçi sabırlarına saygılarımı sunarım.