değmen benim gamlı yaslı gönlüme

tutzhee
Değmen benim gamlı yaslı gönlüme
Ben bir selvi yardan ayrıldım
Evel bağdan idim dostum bağında
Talan vurdu ayva nardan ayrıldım

Gökyüzünde turna gibi dönende
Baykuş gibi viran yurda konanda
Çok ağladım mecnun gibi çöllerde
Şirin gibi nazlı yardan ayrıldım

Şirin gibi zülfü yardan ayrıldım
Ferhat gibi nazlı yardan ayrıldım

van

sophos
Bu kadar güzel olduğunu beklemediğim doğu şehri. Yerli halkın deyimiyle "Van denizi" kıyısındadır. Urartu ve ermeni tarihine ev sahipliği yapmaktadır. Kürtleşmiş ermenilerin en çok bulunduğu yerdir. Günümüzde Kürtlerin en güzel şehirlerindendir. İran sınırında yer alır, iran ile ticaret yaparlar. Yemekleri de ayrı bir güzeldir ancak çok ağır. Heh söylemeyi unutuyordum bir de her tarafı araplar sarmış müdahele edilmezse afganistan'a dönebilir.
2

mehmet kuşman

sophos
Ortaokul mezunu olmasına rağmen ömrünü urartulara adayan, çavuştepe kalesi'nin bekçisi amca. Kütüphane gibi, ayaklı hazine. Dünyada urartuca bilen 38 kişiden biri, yazabilen ise tek kişi.
Van'a giderseniz çavuştepe kalesi'ne uğrayın tanışın mehmet amcayla, dinleyin; kabartmalar, bazalt kolye uçları, biblolar vs. satıyor alıp destek olabilirsiniz.
mehmet kuşman

kürt kökenli vatandaş

jakoben
bu adamların ağzı yamuk işte.burjuva partisine pohpohlama yaparken böyle pot kırıyorlar sürekli. köken falan yok herkes bu ülkenin eşit pay sahibi vatandaşı olana kadar, kimsenin kimseye nerelisin sorusunu yöneltmesinin suç olarak algılanacağı duruma kadar bunu çekeceğiz aq

kürt kökenli vatandaş

lux
ülkede tartışma konusu yaratan bir İsmail küçükkaya söylemi.

söylemin devamı daha da fena. "Türkiye sevdalısı." kardeşim gerek var mı bunu vurgulamaya? gerçi adam haksız da değil aslında. eğer bir kürtseniz cümlenizin sonuna Türkiye sevdalısı eklemediğiniz taktirde terörist ilan edilme Olasılığınız yüksek.

-türk kökenli vatandaş.

akp seçmeni

pencere
iki gün önce uzun boylu sevgi insanımızdan sonraki yaşayan en köklü akp'li olan annemle şok markete girdim. hava epey sıcaktı çok susamıştım elimi sade sodaya attım. bir kaç gün önce o sodayı 60 kuruşa aldığıma emindim. yeni fiyatı 95 kuruştu. bu kadar da geçirilmezdi. anneme dedim bak işte eserinizle övünün. bu pahalılık hep bu marketler yüzündenmiş anneme göre. onlar vatandaşı böyle faiş şekilde sömürmeye ant içmişler. yanındaki hiç tanımadığı insanları da bu yönde provake ediyordu.

sabah sağolsun yeğenim bıraktı beni işe. bu s-400 füze sistemleri hakkında basında çıkan bütün yazıları okumuşumdum. fakat bu füzeler hakkında ben bile yeğenim kadar sağlam bi öz güvenle atıp tutamam. ona göre bu füze sistemleri bizi israil'den koruyacakmış. suriye'de her an saldırabilirmiş. bu yüzden acil ihtiyacımız varmış bu füzelere. zamanında abd'den istemişiz biz hava savunma sistemleri bize satmamışlar. bu yüzden sonuna kadar haklıymışız.

iş yerinde akp'li bir arkadaşla yine bu konu açıldı. bizi nato'dan atarlarsa atsınlarmış. biz de arap coğrafyasının önderliğini yapar ve ortak para birimine bile geçermişiz.

rasyonaliteyi çok pis öldürmüşler azizim demek istiyorum. yahut millet kafayı toptan kırmış da diyebiliriz.

ekrem imamoğlu

pencere
öncelikle belirtmeliyim ki hayatımda ilk defa chp'ye özgür tutsak bir dostun selamı ve azıcık hatırım için demesiyle oy verdim. hatrı ağrı dağı kadardır dostun. selamının havası baharların en güzel gülüşlüsüne benzer. sandığa gittiğimde seçmen kağıdımı da kimliğimi de evde unutmuştum. yağmur yağıyordu yorgundum buna rağmen eve gittim evrakımı aldım oy kullandım. kendimi chp'ye oy verdiğim için o kadar kirli hissediyordum ki yağmurda arınmışım gibi geldi.

ekrem beyden öte, şehircilik bazında oy verdiğim chp'li başkan 3 ayda kentimde farklılık yaratmayı başardı. bu açıdan vicdanım rahat. iyi ki vermişim. ekrem beyin bir çok söylemlerini takdir etmemek, samimiyetinin ve dürüstlüğünün elini sıkmamak mümkün değil. dünkü sadece dünkü tartışmada vurguladığı şu husus bile çok önemlidir. belediyeler neden tarikatlere yurt yaptırsın? belediyeler bunu kendi imkanlarıyla çok daha ucuza yapar. bundan 40 yıl önce salt bu gerçeklik bile egemenler tarafından algılansaydı bugün fetö gibi kirli yapılar devlete kök salamayacaktı. makro hegemonya hala bu gerçeğin farkında değil ve korkarım her yerde mikro fetöler bitiyor.

lakin şu haremlik selamlık olayının reklamıyla saçmaladın eko başkan demek istiyorum.

binali yıldırım ve ekrem imamoğlunun televizyonda tartışacak olması

franz
Binali yıldırım'ın önde bitirdiği izlenimini veren tartışma.

Çok da akıllıca hareketlerde bulundu. Haftaya seçim var, imamoğlu hala 31 mart peşinde koştururken 'bırakalım bu işi artık' diyerek konuşmaya yön verip, imamoğlu'nun konuşmalarına cevap bile verme gereği görmemiştir. Zira haklıdır da, adamlar istediğini almışlar, müdahale edememişsin, gelmiş çatmış yumurta kapıda duruyor. Bırak da haftaya sana oy vermeyi düşünmeyenleri etkilemeye çalış.

Yıldırım bir ara açık kapı bulup yalancı diye de imamoğlu'nun üstüne gitti bir ara, damadına bastı da bastı. İmamoğlu da atladı bu duruma, yok şöyle nefret ederim, yok şöyle sevmem falan. Eline sayıştaş raporunu bile vermeyi akıl eden kimse de demedi mi sana adam üstüne gelirse renk verme diye?

Bir de Suriyeliler konusunda soruya cevap bile vermedi İmamoğlu. Şöyle yanlış politika yürüttük, böyle başta yanlış yaptık. Cümleyi bitirene kadar Suriyeliler konusunda ne yapacağını söylemeyi unuttu resmen. Yıldırım tak diye kamunun isteğine yöneldi 'sorun çıkaranı yollarız hiç affetmeyiz' diyerek.

Ciddi anlamda imamoğlu'nun aleyhine oldu bu konuşma. Tamamen yıldırım'ın yönlendirmesi altında geçti. Yeterince iyi hareket edemediği ve insanları küstürmeyi başardığı başbakanlık döneminde yeterli seviyede yönetmenliğini yapamadığı mevkiinin aksine, dün dar alanda Paslaşmalar ile alacağını aldı adam.

İmamoğlu otursun yansın şimdi nasıl çıktım ben bu programa diye.

Elindekileri kaybetmezse iyidir.

Ankara'dan görünüm şu an bu. Bakalım pazar günü neler olacak.

2019 yaz ayı spor müsabakaları

romacumhurbaskani
copa amerıca (14 haziran - 7 temmuz)
kadınlar avr. basketbol şamp. (27 haziran-7 temmuz)

kadınlar dünya kupası (7 haziran - 7 temmuz)

u21 avrupa şampiyonası (16 haziran-30 haziran)

orta &kuzey amerika altın kupa (15 haziran-7 temmuz

fıba erkekler dünya kupası (22-30 eylül)

sıcak yaz günlerinde gecelerinde izlersiniz.

16 haziran 2019 ekrem imamoğlu binali yıldırım canlı yayını

pencere
imamooğlu'nun gayet yerinde bir performansla önde olduğu tartışmadır. binali gergindi, binali yalan söylüyordu, eko gençliğinin ve dürüstlüğünün verdiği güçle binali'nin temsili ciğerini söküyordu. eko'ya helal olsundu.
esas itibariyle bu başlığa yazmaktan bile haya ediyorum. ortada akp'nin bütün devlet ve medya gücüne rağmen kazanamadığı bir 31 mart seçimi vardır. seçimi chp-ip değil halk kazanmıştır. sonrasında halka kazık atılmıştır. bu ve benzeri yayınlarla halka atılan kazık meşrulaştırılmak isteniyor. halkın 23 haziran'daki zaferi her şeye rağmen daha kutlu olacaktır.

sayın binali, dindar bir partiden geliyorsun. öncelikle hatırlatmak isterim ki islam dininde bir kere yalancı şahitlik eden insanın şahadet hakkı hayatı boyunca elinden alınır. pişmiş ismail soramadı bu soruyu sana ben tekrar ediyorum. fetö ele başıyla hiç görüştün mü? veya kaç kere görüştün bugüne kadar diye de soruyu düzeltebilirim.

bir de, selahattin demirtaş'ı serbest bırakın. meydanlar entelektüel derinlik ve zekaya sahip bir lider nasıl olurmuş tekrar görsün.