8 mart dünya emekçi kadınlar günü

sophos
Öncelikle kutlu olsun,
Bugün çalışan, emekçi kadınların günüdür, önemli bir tarihi vardır;

ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikası... Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın işçi, yangında hayatını kaybetti... Takvimler 8 Mart 1857'yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden marksist-leninist görüşe sahip Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911'de Almanya ve İsviçre'de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda karar verildi. ABD'de de ise 1960'lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart'ın 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul etti. Dünyada 1910'larda, Türkiye'de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.
Dünyada 1910'larda, Türkiye'de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.


8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile.
9deliklicomar
8 mart kadınlarımıza çiçek, böcek alınacak bir gün değil; daha iyi şartlarda çalışmak isteyen 120 kadının bu uğurda can verdiği gündür. söylemek istediklerimi anlatan çok güzel bir video


son olarak kadın kadındır, çiçek babandır.
seni sectim aybalam
Kutlu olmasın. Çünkü eğer kutlu olsun dersem bir gün onlarınmış gibi olacak. Her gün onların olduğu için sadece 8 mart değil her gününüz kutlu olsun. Umarım her geçen gün; taciz, tecavüz, cinayet v.b pislik olaylar azalır ve daha rahat bir hayat yaşarsınız. çünkü işiniz gerçekten zor.
edit: bugünün hatrına lilja 4 ever adlı bir film var izlemenizi tavsiye ederim.
harflervekibrit
8 mart dünya emekçi kadınlar günü; ezen, aşağılayan, korkutan, küçük yaştan itibaren kadına birine kul köle olmayı öğreten, kız çocuğu gözünü açar açmaz onu "evlendirmek" psikolojisiyle büyüten erkek egemen düzene bir baş kaldırıdır. Hediye alınarak kapitalizmi besleyecek bir gün değildir bilakis kapitalist düzene yapılan bir isyan sonucunda ortaya çıkmıştır. Asalak yaşayan, birisinin ona "bakması gerektiğini" düşünen, tek derdi bir erkeğin ona ilgisi, konuşacağı tek konu erkekler olan, beynini kullanamayan, sırf cinsel organı olduğu için erkeklerin ona köle olması gerektiğini düşünen kadının günü değildir. 8 mart; düşünen, üreten, yaşamın içinde olan, doğurabildiği için değil, insan olduğu için değerli olan kadının günüdür. Unutmayın, kadınlar yaşamın "en az" yarısıdır. Kutlu olsun!

Bir de şöyle sadece "analık" kavramı üzerinden ve erkeği ölçüt alarak kutlayacaklar hiç kutlamasın, bugün bari biraz sussunlar lütfen!