31 mart 2019 türkiye yerel seçimleri

cemree
kürdistan'da hdp'nin türkiye'de akp'nin büyük farkla kazanacağı seçimdir. CHP denilen küf partisinin istanbul'u akp'ye elleriyle sunması ve diğer anadolu şehirlerinde halkın en fazla %10'nunda karşılığı olan adaylar çıkarması da chp'nin sağ'ın azıcık solunda olduğunun ve akp güdümüne girdiğinin açık tanımıdır.

not: gelip kürdistan ne ya diye böğürecek öküzler içinde kürdistan coğrafi bir tanımdır.
the spook
muhalefetin kazandığı il ve ilçelerde bile iktidar partinin oran olarak yakından takip edeceğini düşündüğüm seçimler.. Kölelik sisteminin halen devam ettiği Güneydoğu anadolu arap bölgesi'nden rekor oy oranı bekliyorum.
princemuggle
İstanbul ve Ankara için muhalefetin en şanslı olduğu yerel seçimdir. Hayalet seçmenler ve sahte pusulalar ile sandıkta ve YSK tabanında hile yapılmaz ise kazanılması kesin yerlerdir ki her türlü hile hurdanın yapılacağı şimdiden de belli olmakta.
pencere
bu ülkede sandık demokrasisi 3 kasım 2015 günü bitmişti. ne yazık ki bunun tahlilini, ne muhalefet partilerimiz, ne de halkımız doğru bir şekilde yapamadı ve idrak edemedi. zaten burjuva muhalefet partilerimizin demokrasi diye bir derdi de yoktur. kamudan 3-5 çorba ihalesi nasıl ederim de kurtarırım derdindedirler. işte tam bu yüzden bu düzen daha yıllarca böyle gidecektir.
24 hazirandan bu yana mutlaka boykot tavrı sergilenmesi taraftarıydım. fakat bugün, azıcık hatırı için bir değil binlerce çiğ tavuk yiyebileceğim değerli bir dostun ricasıyla, sınıfsal kinim olan bir partiye ve şahsa oy vereceğim. o değerli dostumuz hala insanlıktan ve bir şeylerden umut kesmemişse bana lakırdı etmek düşmez. barış abimizin muhteşem deyişler içeren bir kaç kıtasıyla bitirmek isterim.

insanoğlu haddin bilir kem söz söylemez iken
elalemin namusuna yan gözle bakmaz iken
bir sofra kurulmuş ki halil ibrahim adına
ortada bir tencere boş mu dolu mu bilen yok
bir sofra kurulmuş ki halil ibrahim adına
ortada bir tencere boş mu dolu mu bilen yok

yıllardır sürüp giden bir pay alma çabası
topu topu bir dilim kuru ekmek kavgası
bazen durur bakarım bu ibret tablosuna
kimi tatlı peşinde kimininse tuzu yok
bazen durur bakarım bu ibret tablosuna

barış der her bir yanın altın gümüş taş olsa
dalkavuklar etrafında el pençe divan dursa
sapa kulba kapağa itibar etme dostum
içi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
sapa kulba kapağa itibar etme dostum
içi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
pencere
faşizmin geriletilmesinde emeği olan herkesi selamlarım. fakat faşizm yenilmemiş sadece yara almıştır. bundan sonra gösterilecek en ufak gevşeklikte, hepimizi daha beter anamızdan doğduğumuza pişman edeceği açıktır.
sophos
denenecek veya denenmiş hileleri, satılmış medyayı hesaba katmazsak 31 il kazandı. tunceli (tkp); Kırklareli (bağımsız - eski chp başkanı); istanbul, ankara, izmir, antalya, adana, edirne, tekirdağ, yalova, çanakkale, bilecik, bolu, eskişehir, kırşehir, sinop, artvin, ardahan, aydın, muğla, burdur, mersin, hatay (chp); diyarbakır, van, kars, ığdır, batman, mardin, siirt, hakkari (hdp)

akp, ankara ve istanbul'da yenilince seçim sonuçlarını açıklatmadı; eğer buraları kazansaydı hemen seçim sonuçlarını açıklatır, binalı yıldırım'dan önce reyis balkonda ilan ederdi. sonra belki itiraz edilirdi sonuç gelmesi de zor olurdu (yalova'da olmuştu sonradan itiraz edilen). reyis üzüldü, sonuçlarda itiraza gidecekler, kazanmak için her türlü hile hurda denenecektir. sonuçlar için mecbur 13 nisan'a kadar bekleyeceğiz.
2
codex cumanicus
Geceyi uyumadan süreci taklip ederek geçirmiş bir yurttaş olarak diyebilirim ki ; kaybedenin akp , kazananın chp ile mhp, kazandıranların ise iyi parti, saadet partisi ve hdp olduğu yerel seçimlerdir.

*Daha hava kararmadan kara haberler gelmeye başladı, Saadet Partisinin müşahitleri açık oy usulsüzlüğüne karşı geldikleri için kurşunlandı.

*Oyların muhafaza edildiği seçmen büroları yandaşlarca baskın yedi.

*Erdoğan son derece sade ve iddiasız bir balkon konuşması yaptı. Yüzünün asıklığı her şeyi ortaya döküyordu aslında.Tarafından kimse kesin bir dille kazandıklarını iddia edemiyordu. Buna rağmen İmamoğlu efendi tavrından taviz vermedi mücadelesini sürdürdü.

* Anadolu ajansı Yıldırımın kaybetmesinin kesinleşmesi üzerine verilen talimat sonucu veri akışını kesti, akabinde yine Yıldırım, adalet ve içişleri bakanı ile görüşme trafiğine başladı

*Fox Tv gece boyunca sunucuları ve uzman konuklarıyla durumu en tarafsız şekilde analiz etti, zavallı Küçükkaya, sabah programı için kalkacağı saate kadar seçim programı için çırpındı. Fox ekibi bu anlamda medyatik olarak bu seçimin yıldızıdır.

* Aynı saatlerde kimsenin adınını sanını bilmediği bir akp il başkanı çıkıp kelime oyunu yaparak Yıldırımın İstanbulu aldığını iddia etti. Ki tamamen altı boş bir iddia olduğu ayan beyan ortadaydı.

* Bu esnada havuz medyası yine propagandasına devam ediyordu, Ysknın yaptığı açıklamada eldeki sonuçlara göre İmamoğlunun galibiyetinin ifade edildiği kısım yayından makaslanmış belli ki, dikkatli gözlerden kaçmadı.

Toparlayacak olursak 2014teki Mansur yavaşla ilgili alavere ders olmuş olacak ki İstanbulda seçmenine sahip çıktı imamoğlu. Yandaşlar yine beklendiği gibi her türlü hile hurdaya başvurdu, televizyonu domine etmelerine rağmen sosyal medyadaki haber akışına mani olamadılar. Öte yandan iktidar seçmeninin akpye bir tokadıdır bu aynı zamanda. Umarım yskdan lehimize çıkacak bir karar sonucu bu haramzadelerin çöküşü ivme kazanır, zira tüm yolsuzluk dosyalarının toplam yargı süreci epey uzun sürer. Yolumuz açık olsun.