21.yy sınır sorunlarının sbkp temelli olması

chernobog
sbkp=sovyetler birliği komünist partisi

asıl amacı çoğunluğu oluşturan etnik unsurun bölgesini farklı bir sovyet cumhuriyetine devrederek o ulusun milliyetçiliği önlemek olan sbkp'nin yaptığı sınır sorunlarıdır.her devlet sscb'nin içindeyken sorun teşkil etmeyen bu sınır değişiklikleri 1991'de sovyetler dağıldıktan sonra etnik temelli sorunlara sebep oldu.bazılarında ise kan döküldü.

1-Kırım:
Rusya'ya bağlı olan kırım,1954'te sscb lideri kruşçev(ki kendisi de etnik ukraynalı) tarafından ukrayna'ya hediye edildi.sscb'nin dağılmasından sonra ukrayna'da en az maddi destek gören bölge olan kırım'ın etnik çoğunluğunu ruslar oluşturmaktaydı.2014'te ukraynalı milliyetçilerin iktidarı ele geçirmesinin ardından yapılan seçimle rusya'ya bağlandı.

2-Karabağ:
1921'de sbkp tarafından çıkarılan kararla ermenistan'dan alınıp azerbaycan'a verildi.sscb'nin yıkılmasından dolayı iki devlet arasında kanlı çatışmalara sahne oldu ve etnik katliamlar yapıldı.karabağ sorunu hala güncel bir sorundur.

3-sokh
kırgizistan sınırlarının içinde bulunan özbekistan'a ait olan bölgenin tamamı etnik olarak taciktir.

4-abhazya/acara/güney osetya
üçü de gürcü sovyetiyle eşit konumdaydı ancak etnik olarak gürcü olan stalin tarafından gürcistan'a bağlı özerk cumhuriyetler haline getirildiler.91'den beri gürcistan ve abhazya karşılıklı çatışmalara girdiler.2008'de aldıkları zaferle abhazya ve güney osetya tek taraflı bağımsızlıklarını ilan ettiler.
acara ise 2004'te benzer şekilde savaştı ancak savaşı kaybetti.

5-orta asya sınırları
kırgizistan içerisinde yer alan dört özbek bölgesi ve iki tacik bölgesi,özbekistan içerisinde yer alan bir kırgız bölgesi ve bir tacik bölgesi vardır.bu sınırlar üç ülke arasında problemlere yol açmaktadır.

6-donbass(luhansk/donetsk) ve kharkov
vladimir lenin tarafından etnik olarak çoğunluğu rus olan bu bölgeler ülkedeki işçi sınıfının oranını artırmak için ukrayna'ya hediye edilmiştir.
kharkov ise bolşevikler tarafından ukrayna halk cumhuriyetine alternatif bir sosyalist devlet oluşturmak için ukrayna ssc'nin başkenti ilan edildi.
günümüzde bu bölgelerde ukrayna rejimiyle halk arasında çatışma vardır.(donetsk ve luhanskta silahlı,kharkov'da barışçıl yollarla çatışma)

7-lviv ve ivano-frankivsk
eskiden polonya'ya ait olan bu iki şehir ikinci dünya savaşı sonrası ukrayna'ya hediye edildi.bu iki şehir leh krallığından kalmasından dolayı günümüzde ukrayna'nın katolik nüfusunu oluşturmaktadır.bu iki şehirin kaybı polonyalı milliyetçiler tarafından asla kabul edilmedi.

bu başlıktaki tüm girileri gör

bunlar ilginizi çekebilir