2019 türkiye genel seçimleri

p
e ror
başkanlık ve parlemento olarak yapılacak 2 ayrı seçimdir.

özellikle başkanlık referandumun da doğru dürüst bir yol izleyerek halkın neredeyse yüzde 50'sini yanına alabileceğini kanıtlayan kemal kılıçdaroğlu için çok önemli. başkanlık olur mu bilmem, ama chp'nin milletvekili sayısını arttıracağı kesin.
mergen
2019'da erdoğan'a karşı zafer isteniyorsa hem chp hem mhp hem de hdp tabanına hitap eden bir aday bulunmalı. türkçü kimliği ile öne çıkan bir aday olursa hdp seçmeni asla desteklemeyecektir. ya da tam tersi durum da aynen söz konusu. mhp ve hdp kitlesinin kafası birbirlerine karşı 'ne derlerse tersi doğrudur' ekseninde olduğundan tüm türkiye'yi yansıtan, sevilen ama adı daha önce politik bir olaya karışmamış bir aday olmalı.

yani önceliğimiz mhp-hdp buluşmasını sağlayabilmek. o da şu coğrafyada maalesef çok zor.
thecomarhunter
"Türkiye de seçim bir çok partinin yarıştığı Seçim ittifakları yaptığı muhaliflerin umutlandığı ama sonunda Recep Tayyip Erdoğanın kazandığı bir oyundur"

-Gary Lineker

edit ; Üzücü ama gerçek bu :(
tutzhee
akp karşıtı tüm partilerin toplaşıp ortak bir aday çıkarması gereken seçimlerdir. zafer durumunda ülkenin tekrar eskisi gibi kabine sistemine geçirilmesi yapılacak ilk iş olmalıdır. artık kişilerin "sağcı" veya "solcu" değilde "vatansever, atatürkçü" ve "vatanını sevmeyen, atatürk düşmanı" olarak ayrılacağı bu seçimlerde gerçekçi olarak tabloya baktığım zaman, mhp'nin ve chp'nin desteklediği bir "meral akşener" etkili olabilir diye düşünüyorum. ancak mhp'nin şu anda tamamen akp yalakası olduğunu düşünürsek maalesef gerçekleşmesi çok düşük olan durum.

ha şu fikrimi de belirteyim: bence erdoğan, bahçeli ve baykal'ın kaynak aldığı kişiler aynı kişilerdir. (bkz:emperyalizm)
homosexual varus
Her zamanki gibi akp karşıtı oyların vatansever atatürkçüler ve bölücü aday arasında bölüneceği ve tayyar'ın kolay zaferiyle sonuçlanacak sözde seçim.

Bu referandumdan sonra hala uzun'un kaybedeceğini düşünmek biraz fazla temiz kalplilik olur.

Çok umutsuzum artık.
kendihalinebirakilmiskarga
Mhp'de yönetim değişmezse rte başkan olacaktır. Öncellikle milliyetçi seçmen ile Kürt seçmen bir araya gelmez kendimizi kandırmayalım. tek bir çare var oda sağda oyların bölünmesi ama şu an mevcut durumda bu da imkansız çünkü mhp'nin bu yönetimini milliyetçilerin %60 %70 i desteklemiyor ve kaldı ki akp'den de oy alamazlar. Sağ seçmen rte'ye oy verecektir. Chp'de meclis seçiminde 25 30 bandında, başkanlık seçiminde de 35 40 civarı oy olarak seçimi kapatacaktır.
0 /