1. dünya savaşı

atticus finch
1914-1918 yılları arası yapılmış ittifak ve itilaf devletleri adlı 2 gruplaşmadan itilaf devletlerinin kazanmasıyla sonuçlanmış büyük sömürgecilik savaşıdır. modern savaş tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir. ayrıca osmanlının yıkılmasına sebep olan savaştır.
vincent vega
fransız ihtilalinin ardından dünyaya yayılan milliyetçilik akımının imparatorluklarda isyanların artmasına ve zayıflamasına bunu fırsat bilen emperyalist güçlerin ağzını sulandırması ile başlamış savaştır. savaş başladıktan bir yıl sonra italyanın itilaf devletleri tarafına geçmesi ile güç dengeleri değişmiş ve itilaf devletleri grubu sürekli gelişmiştir. 1917 de rus ihtilalinden sonra çarlık rusyası düşmüş ve savaştan çekilmiştir. savaşı 1918 de itilaf devletleri kazanarak ittifak devletlerinin topraklarını kısmen işgal etmiştir. savaştan galip gelen tarafta yer almasına rağmen itilaf devletlerinden en büyük zararı rusya görmüştür. savaştan en büyük zararı gören osmanlı toprakları sömürülmeye çalışılmış ve bunun sonucunda 1919 da halk örgütlenerek milli mücadeleye katılmıştır. 1917de yıkılan çarlık rusyasının yerine kurulan sovyet rusyası erzuruma kadar girmiş olduğu türk topraklarından çekilmiş ve milli mücadeleyi gerek politik gerek mühimmat ve erzak bazında desteklemiştir.
micropin
osmanlı'nın katılmamak gibi bir lüksünün olmadığı savaş. zira büyük itilaf devletleri aralarında osmanlı pastasını çoktan paylaşmıştı ve osmanlı'nın itilaf devletlerine katılma isteği ingiltere tarafından reddedilmişti. nihayetinde koskoca osmanlı imparatorluğu %70'i bozkır olan misak-ı milli sınırları içine hapsedildi, atatürk gibi bir dahi olmasaydı; sevr gibi bir anlaşmayla %100'ü bozkır olan çorak ve kıç kadar bir araziye hapsedilecekti. değerli petrol vb. kaynaklarına itilaf devletleri tarafından el kondu. bugünkü fakirliğimizin ve geri kalmışlığımızın yegane sebebi basiretsiz ve din bataklığına gömülmüş osmanlı padişahlarının hatalarıdır.